'Birçok doktorla konuştum, durum vahim'

Doktorların maaşları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesiyle ilgili mücadeleleri sürüyor. Bir çözüm bulunması için iktidara bir çağrı da Yeni Şafak yazarı Ersin Çelik'ten geldi.

'Birçok doktorla konuştum, durum vahim'

İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi yazarı Ersin Çelik, doktorların hak arayışını köşesine taşıdı ve bazı uyarılarda bulundu.

'Birçok doktorla konuştum, durum vahim!' başlıklı yazısında 'gördüğü tüm hocaların, hekimlerin geçim sıkıntısı yaşadığını dile getirdiğini' belirten Çelik, "Doktor olmak, eğitim hayatından başlayan bir adanmışlık. Lisede doktor olmaya karar vermeyen bir kimse bu mesleğe son anda giremez. Böylesine meşakkatli bir sürecin sonunda, özellikle de kamuda çalışmaya başlayan doktorların, döner sermaye geliri dahil düşük maaşlara çalıştığını söylemek gerekiyor" dedi. Ardından bir hocanın şu örneği verdiğini aktardı:


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

"Bir hastanede 8 bin 500 lira maaş alan doktor da var, aynı hastanede 7 bin 500 lira alan temizlik personeli de.”

Söz konusu kıyaslamanın cımbızlanmaması gerektiğini, burada temizlik personelinin yaptığı işin küçümsenmediğini vurgulayan Çelik, "Fakat bu minik farklar doktorluk mesleğine olan ilgiyi azaltıyormuş. Mesele, günde yüzlerce hastayı tedavi eden uzman hekimler her şey dahil 11-12 bin lira maaş alıyorlar" ifadesini kullandı.

'10-15 SENE SONRA AMELİYAT OLMAK İÇİN DOKTOR BULAMAYACAĞIZ'

Yeni Şafak yazarının aktardığına göre, Hekim Hakları Derneği Başkanı Dr. Mustafa Şener, doktorların branş seçimlerine de dikkati çekti:

"Kadın doğum, genel cerrahi ve beyin cerrahisi artık seçilmiyor. Kadrolar bomboş. Tazminat davaları en fazla cerrahlara açılıyor. Şiddet vakası da cerraha oluyor. Türkiye birincisi; cildiyeci, fizik tedavi uzmanı, plastik cerrah olmak istiyor. Bu tercihlere yönelik önlem alınmazsa 10-15 sene sonra ameliyat olmak için doktor bulamayacağız."

'ÇÖZÜMSÜZ BIRAKMA LÜKSÜMÜZ YOK'

Bu değerlendirme üzerine Çelik, şunları kaydetti:

"Yani konunun doktorların kendi içlerinde birlik olarak çözmeleri gereken bir kısmı var, sağlık politikalarını ilgilendiren bir yönü var, toplumsal bir gayretle çözülmesi gereken (başta şiddet olmak üzere) yönleri var. Burada biz basına da görev düştüğünün farkındayız. Ya da farkında olmalıyız. Benzer şekilde sosyal medyanın domine ettiği krizlerin her kesime zarar verdiğini çok net bir şekilde gözlemlemiş olduk. Ortak bir sağduyu ile hareket edilmezse hepimiz için tehlike söz konusu olduğu da açık. Sağlık en hayati konumuz, bunu çözümsüz bırakma lüksümüz yok."(Gerçek Gündem9

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2022, 06:05

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ozan yaman
Ozan yaman - 2 ay Önce

Biz lisans sağlık memuru da 6000 TL maaş alıyoruz sağlıkta dr ve saglik çalışanları olarak 4d li işçilerden az alıyoruz 44 yaşında öğrendim bu ülkede okumanın bir anlamı olmadigini

Hekim
Hekim - 2 ay Önce

Artık bu tip haberler hiçbir etki oluşturmaz.
Adam söyleyeceğini söyledi.

SAĞLIKÇI
SAĞLIKÇI - 2 ay Önce

Bir kaç kişi dışında herkes gördü, ama onlar hala üç maymunu oynuyor, olayı basit bir inata döktüler yazık, vatandaşa yansımaları başlıyor.

Hami
Hami - 2 ay Önce

Konuşan çok icraat yapan yok. Bakan çok kötü yönetiyor. Reiside yanlış yönlendirip sağlıkçıyı düşman ediyor.

Mevali
Mevali - 2 ay Önce

Yardımcı personelin durumu daha vahim...

Sağlık çalışanları
Sağlık çalışanları - 2 ay Önce

Gel de sağlık çalışanları ile de bir konuş taşeron işçilerin maaşları mesai ücretleri nasıl geçmiş gör

Sayın bakan istifa ediniz
Sayın bakan istifa ediniz - 2 ay Önce

Sağlıkla ilgili kimi dinlesen dertli. Doktor, hemşire maddi ve manevi değersizlikten dertli. Vatandaş hizmet alamamaktan dertli. Bitik duruma gelmiş bu sistemi kendi ekibini dahi kuramayan, İstanbul İl Sağlık Müdürlğünü dizayn edemeyen şimdiki bakan düzelt(e)mez artık. Çalışanlar arasında itibar kaybetti. Çözüm ancak liyakat ve dürüstlüğü kriter alarak yeni ekipler oluşturabilecek bir ismin bakan olması ile başlar.

ERSİN ÇELİK BEY SAĞOLUN
ERSİN ÇELİK BEY SAĞOLUN - 2 ay Önce

SORUNLARI DİLE GETİRDİĞİNİZ İÇİN.

SIRADAKİ HABER