Bir yerine 5 doz korona aşısı yapıldı

Almanya'da şişelerin karışması sonucu bir kişiye tek doz yerine 5 doz yeni tip koronavirüs aşısı yapıldığı açıklandı. Normalin 5 katı aşı yapılan kişinin müşahede amacıyla hastanede tutulduğunu belirtildi.

Bir yerine 5 doz korona aşısı yapıldı
Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin başkenti Schwerin'deki aşılama merkezinde yaşanan olayda bir kişiye normalde yapılması gerekenden 5 kat daha fazla doz içeren aşı yapıldı.

Yapılan hatanın fark edilmesi üzerine söz konusu kişi hastaneye kaldırıldı. Yetkililer, kişinin sağlık durumunun iyi olduğunu, müşahede amacıyla hastanede tutulduğunu açıkladı.

ŞİŞELER KARINCA 5 DOZ BİRDEN

Schwerin'deki aşılama kampanyası yöneticisi gazeteye yaptığı açıklamada olayı "üzüntü verici" olarak nitelendirirken, hatanın kullanmadan önce sulandırılarak seyreltilmiş aşı şişeleriyle, seyreltilmemiş şişelerin karıştırılmasından kaynaklandığını söyledi.


BioNTech/Pfizer ortaklığında geliştirilen ve özel saklama koşullarında korunan aşının muhafaza edildiği şişelerde 5 dozluk aşı bulunuyor. Aşı yapılırken her bir doz aşı sulandırılarak seyreltiliyor.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER