Bir İlde Daha Sağlık Çalışanlarının İzinleri İptal Edildi

Diyarbakır’da görev yapan sağlık çalışanlarının izin talepleri dünden itibaren geri çevrilmeye başlandı. Kentte günlük vaka sayıları, sağlık örgütlerinin verilerine göre, 2 bin 500’e yaklaşıp, hastanelerde yer sıkıntısının da baş göstermesi üzerine, kentte görev yapan sağlık çalışanlarının izinleri, ikinci bir duyuruya kadar iptal edildi.

Bir İlde Daha Sağlık Çalışanlarının İzinleri İptal Edildi

İzinlerin iptal edilmesi sağlık örgütlerinin tepkisini çekti. Aralarında Türk Tabipleri Birliği (TTB), Diyarbakır Tabip Odası (DTO), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) gibi örgütlerin bulunduğu Diyarbakır Sağlık Platformu kararı Sağlık Müdürlüğü önünde protesto etmek istedi. Ancak müdürlüğün önünde güvenlik önlemleri alan polis, eyleme izin vermedi. Meslek örgütlerinin temsilcilerinin yaptığı tüm girişimler sonuçsuz kaldı. Polis, Sağlık Müdürlüğü’nün bahçesine girişlere izin vermedi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Eylemden vazgeçen platform üyeleri, bahçe dışında kısa bir açıklama yaptı. SES Diyarbakır Şube Eş Başkanı Yıldız Ok Orak, izinlerin iptal edilmesinin çözüm olmadığını savundu. Ok Orak, yeni personel alınmasını önererek, “Anayasal hakkımız olan yıllık izinlerimiz iptal ediliyor. İki yıldır sağlıkçılar hiç dinlenmedi, pandemide tükenmişlik noktasına geldi. Emeğinizin maddi manevi hiçbir karşılığını alamayacak duruma gelmişiz. Bize verilecek bir yıllık izin bile çok görülmeye başlandı. Kendi sağlık sistemlerinin tükenmişliğinin çözümü olarak yıllık izinlerimi durdurma kararı alındı maalesef. Aslında bu sistemi çözecek olan bizim yıllık izinlerimizi durdurmak değil yeni sağlıkçı alımı yapmaktır. Güvenlik soruşturmasına takılan sağlık emekçilerinin bir an önce işe başlamasını sağlamak, haksız hukuksuz ihraç edilen sağlıkçı arkadaşlarımız var. Onların işe alınmasını sağlamaktır ama maalesef bunu yapmayıp, işin kolayına kaçarak sağlık emekçilerinin izinlerini iptal ediyorlar” dedi.

Kaynak:https://www.amerikaninsesi.com/a/diyarbakirda-saglik-calisanlarinin-izinleri-iptal-edildi/6000083.html

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2021, 14:16

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Saglik12
Saglik12 - 3 ay Önce

Bu mucadeleyi sadece saglik camiasina yikarak kazanamazsiniz sayın yöneticiler! Sağlıkcinin esi,cocuklari,hayati yok mu? Dinlenmeye hakki yok mu? Bu nasil bir zihniyettir,saglikci köle mi? Diyarbakirin her tarafinda dügünler,nisanlar,cafeler tiklim tiklim,maske mesafe yok! Herkes keyfinde ama saglikcinin yillik iznini iptal edelim,yetmezmis gibi mesai saatlerini artiralim. Antalya turist dolu maske mesafe hak getire ama saglikcinin iznini iptal edelim. Yaziklar olsun!

SIRADAKİ HABER