Bilim Kurulunda Aile Hekimi ve 112 Temsilcileri Olmalı

Bilim Kurulunda Aile Hekimi ve 112 Temsilcileri Olmalı

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kutbettin Demir: “Gelişmiş ülkelerde sağlık sisteminin temelini koruyucu hekimlik ve birinci basamaktaki temsilcileri olan aile hekimleri oluşturur. Koruyucu hekimliğe ve birinci basamağa verilen önem ve ayrılan kaynak gelişmişlik indeksleriyle paralellik göstermektedir.”

Dr. Demir, “Çin’de Aralık 2019’da başlayan ve sınır ülkelerle beraber ülkemize de geleceği belli olan, en sonunda da ülkemizde güçlü bir şekilde yayılmaya başlayan COVİD19 hastalığına karşı Sağlık Bakanlığımız ve Koronavirüs Bilim Kurulumuz hepimizin desteklediği uygulamalar gerçekleştirdi ve bu uygulamalar salgının ülkemize geç ulaşmasında büyük katkı sağladı. Koronavirüs Bilim Kurulumuzda branşlarında çok değerli hocalarımız bulunmasına rağmen, Birinci basamak sağlık hizmetlerinin herhangi bir temsilcisinin, herhangi bir aile hekiminin bulunmaması nedeniyle yakın zamanda ne yazık ki son derece yanlış kararlar da alındı.” dedi.

Bunun yanı sıra sahada en yüksek risk grubunda yer alan acil sağlık çalışanlarını temsilen bir temsilcinin de bilim kurulunda yer alması gerekmektedir. 

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
112.
112. - 1 hafta Önce

Ya bu surecte neden hasta yakini aliniyor ambulanslara bir yazi yazsa bakanlik biz nirmal vaka diye aliyoruz solemiyor hasta ve yakini sonra duyuyoruz sonucu pozitif

SIRADAKİ HABER