Bilgin: Temmuz ayında çalışanlarımızı koruyacak düzenlemeleri yapacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Özellikle enflasyon sürecinin tahribatlarına karşı önümüzdeki temmuz ayında yeniden işçilerimizi, kamu çalışanları, memurları ve emeklilerimizi koruyacak düzenlemeleri yapacağımızın haberini vermek istiyorum." dedi.

Bilgin: Temmuz ayında çalışanlarımızı koruyacak düzenlemeleri yapacağız

Bakan Bilgin, Süleyman Demirel Kongre Merkezi'nde düzenlenen Isparta Valiliği İl Özel İdare çalışanları iftar programında, Türkiye'nin, her köşesi, köyüyle, şehriyle zenginliklerle dolu bir ülke olduğunu söyledi.

Ülkenin en büyük zenginliğinin insanları olduğuna dikkati çeken Bilgin, insanların geleceği ümitle baktığını, bu topraklarda bin yıldır yaşamanın bilincinde olduklarını kaydetti.

Bilgin, bu milletin çocuğu olmanın, içinde yaşamanın, siyasetçisi olmanın gurur verici olduğunu dile getirerek, "Bizim görevimiz sizlere hizmet etmektir." dedi.

İşçilerin, çalışanların, memurların, emeklilerin çalışma hayatının önemli sosyal ortakları olduğunu aktaran Bilgin, Türkiye'nin her alanında ihtiyacı olan bütün yurttaşların ihtiyaçlarını karşılamak üzere görevli olduklarının bilinciyle hareket ettiklerini vurguladı.

Bilgin, devlet anlayışlarının milletle birlik olmak olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Devletin birinci görevi bağımsızlığını ilelebet sürdürmek, ikinci görevi ise milletine hizmet etmektir. Biz devlet adamları, siyasetçiler, milletvekilleri, bakanlar milletimize hizmet ettiğimiz zaman güçlüyüzdür. Milletten gücümüzü alırız. Bu bakış açısıyla Türkiye'nin hizmetinde olduğumuzu Isparta'dan da açıkça ifade etmek istiyoruz. Bunun anlamı şu, sizin hangi talepleriniz varsa o talepleri karşılamaya hazırız. Biz kendi bildiğimizi okuyan, kendi bildiğimizi yapan değil, milletin taleplerini kendi bildiğimizle yoğurarak, politikaya dönüştüren bir siyaset anlayışına sahibiz."

Çalışma hayatının bir başka yönünün çalışanların ekonomik ve sosyal haklarını korumak olduğuna işaret eden Bilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl hem kamu çalışanlarıyla hem de işçilerimizle iki büyük toplu sözleşme yaptık. Bu toplu sözleşmelerde çalışanlarımıza geniş haklar sunduk. Daha önce hiçbir toplu sözleşme maddesine konmayan hakları koyduk. Bu talebi gerçekleştirdiğimiz, emekçilerimizin beklentilerini karşıladığımız için mutluyuz. Ama hepimiz biliyoruz çok tarihsel olarak insanlığın ancak birkaç yüzyılda yaşayacağı bir olayla karşı karşıyayız. Bu da salgın hastalık dönemidir. Bu salgının birkaç problemi oldu. Birincisi sağlık problemleri ve sağlık harcamalarının ortaya çıkardığı maliyetlerdir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti sağlık konusunda yeryüzünde pandemi sürecinde ayakta kalan, bu süreçte sağlık hizmetini başarıyla yöneten birkaç ülkeden birisidir. Belki de birinci sırada yer alan ülkedir. Küçücük Avrupa ülkelerini ya da uzak Asya ülkelerini Türkiye'ye örnek gösterenler sonra utandılar. Çünkü 85 milyonuna ücretsiz sağlık hizmeti sunan, özel hastaneleri ücretsize açan pandemi sürecinde başka bir ülke yok. Bunu Türkiye Cumhuriyeti başardı."


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

Çalışma şartlarının bozulduğu ortamda Türkiye Cumhuriyeti'nin çalışanlarının ücretlerini de ödediğini dile getiren Bilgin, "Dolayısıyla biz sağlık sisteminin yanı sıra sosyal servislerle de hizmetlerle de bu süreçte insanlarımızın hizmetine koştuk. Salgın sürecini rahatlıkla rehabilite edebilmek için esnaftan işçiye, işverene birçok destek sunduk. Sadece bakanlığımız bünyesinde sunduğumuz bu desteklerin mali portresi yaklaşık 70 milyar lira civarındadır. " dedi.

- "Temmuzda emeklilerimizi koruyacak düzenlemeleri yapacağız"

Enflasyonist ortamda çalışanları ve emeklileri korumaya çalıştıklarına dikkati çeken Bilgin, şunları kaydetti:

"Isparta'dan bir haberi vermek istiyorum. Özellikle enflasyon sürecinin tahribatlarına karşı önümüzdeki temmuz ayında yeniden işçilerimizi, kamu çalışanları, memurları ve emeklilerimizi koruyacak düzenlemeleri yapacağımızın haberini vermek istiyorum. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl başında Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı politikalarla biz en düşük emekli aylığını 1500 liradan 2500 liraya getirmiştik. Ayrıca yüzde 30'un üstünde enflasyon farkını içeren bir artış gerçekleştirmiştik. Temmuz ayında da emeklilerimizi koruyacak benzeri bir düzenlemeyi, şimdiden haberini sizlere vermek istiyorum. Enflasyonun, bugünkü ekonomik şartların ağır yükünü biliyoruz. Bu ağır yükün önemli bir kısmı bildiğiniz gibi Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamaktan geliyor. Türkiye yaklaşık 50 milyar dolar petrol, doğal gaz, enerji ithal ediyor ama buna rağmen bu yükün milletimize yansımaması için elinden geleni yapıyor. Doğal gazda evlere, küçük esnafa aynı şekilde petrolde ciddi sübvansiyon uygulamalarıyla bunu hafifletmeye çalışıyoruz ama enerji maliyetlerinin yüksekliğine karşı bunun yetersiz kaldığının farkındayız. Bunun için asgari ücrete, emeklilere yaptığımız zammın, toplu sözleşmelerde verdiğimiz değerlerin artış oranlarının erimemesi için öncelikle enflasyonu kontrol altına alarak bu olağanüstü süreçte sosyal koruyucu tedbirleri, politikaları uygulamaya devam edeceğiz."

Asgari ücreti de aralıkta yeniden gündeme alacaklarını belirten Bilgin, "O tarih geldiği zaman bütün bu şartları dikkate alarak yeniden asgari ücreti değerlendirirken de Türkiye'nin çalışanlarını koruyacak bir seviyede belirleyeceğimizi şimdiden ifade etmek isterim." ifadelerini kullandı.

- "Türkiye'nin refahını artırarak enflasyonu yenme konusunda kararlıyız"

Ekonomik şartların bütün insanların, çalışanların üzerinde bir baskı oluşturduğuna değinen Bilgin, "İnanın bunu aşacak güce sahibiz, bunu aşacak güç Türkiye'nin üretim gücüdür. Türkiye, sanayisinin en kötü zamanında yüzde 13 büyüyerek bu süreçten nasıl çıkılacağının, çarkların dönerek Türkiye'nin üretim gücünü artırarak çıkacağının örneklerini vermektedir. Dolayısıyla geleceğe karşı asla kaygı duymuyoruz. Sorunumuz enflasyon, enflasyonist gidişatı kontrol altına almak. Bunu üretim artışıyla, ihracattan değer transferiyle, Türkiye'nin üretim ve ihracat gücüyle, Türkiye'nin refahını artırarak enflasyonu yenme konusunda kararlıyız. Dolayısıyla gelecekten endişemiz yok, uyguladığımız politikalar konusunda güvenimiz var. Enflasyonun çalışanların emeğini olumsuz etkilemesine karşı da sosyal politika tedbirlerinden de asla vazgeçmeyeceğiz." diye konuştu.

Bilgin, Türkiye'nin bütün bu şartlara ve bölgede başlayan bir savaşın getirdiği, ekonomik, mali, jeopolitik yükleri üstlenmesine rağmen önündeki hedeflerine yürümekte kararlı olduğunu vurgulayan Bilgin, "Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye hem ekonomideki sorunları hem de jeopolitiğin getirdiği zorunlulukları karşılayacak bir ülkedir. Türkiye büyük bir ülkenin adıdır. Türk milleti büyük bir millettir. Büyük Türkiye yolunda ilerlemememizi ne içeride ne de dışarıda kimse engelleyemez." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2022, 02:11

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
SAYIN BAKAN KAMUNUN ÜVEY EVLATLARI OLUP TEK EK GÖSTERGE ALMAYAN SINIFI YHS BUNUDA GÖRÜN ALLAH RIZASI İÇİN GÖRÜN.YETER ARTIK CANIMIZDAN USANDIK BU HAKSIZ EŞİTSİZ UYGULAMA SON BULSUN BU MÜBAREK GÜNLERDE.
SAYIN BAKAN KAMUNUN ÜVEY EVLATLARI OLUP TEK EK GÖSTERGE ALMAYAN SINIFI YHS BUNUDA GÖRÜN ALLAH RIZASI İÇİN GÖRÜN.YETER ARTIK CANIMIZDAN USANDIK BU HAKSIZ EŞİTSİZ UYGULAMA SON BULSUN BU MÜBAREK GÜNLERDE. - 4 hafta Önce

BAKIN BİR TARAFTA SAĞLIKTA HİÇ BİR ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTULMADAN BELEŞ MÜDÜR ATANIYOR.2351 VHKİ SINAV KAZANDIĞI İÇİN 9 YILDIR SINAVLA VHKİ KADROSU VERİLMEYİP MAĞDUR EDİLİYOR ADALETMİ BU.BU ÜLKENİN ADALET BAKANI YANLIZCA MÜBAŞİRLERİ BELEŞ SINIF ATLATTI GİTTİ.HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ.2351 VHKİ OLARAK.OYUMUZUDA ARTIK SİZ VERMEYECEĞİZ YETER ARTIK.

KORURSUNUZ SAYIN BAKANIM KORURSUNUZ HİÇ ŞÜPHE YOKKİ KORURSUNUZ.
KORURSUNUZ SAYIN BAKANIM KORURSUNUZ HİÇ ŞÜPHE YOKKİ KORURSUNUZ. - 4 hafta Önce

ANLAMADIĞIMIZ LİSTE VARSA KURA NEDEN VAR,KURA VARSA LİSTE NEDEN VAR.ÇIKILSIN DENSİNKİ BİZ İŞÇİLERİ KURAYLA DEĞİL LİSTEYLE ALACAĞIZ.ARTIK YÜKSEK PERDEDEN KONUŞULUYOR SAYIN BAKANIM KURADAN ÖNCE LİSTELERİN VERİLDİĞİ VE LİSTELER AYNEN KORUNUP ALINACAKLAR BELİRLENDİĞİ.BİZİM SUSÇUMUZ NE OYSA BİZLERSDE OY VERDİK BİZİM YAŞAM HAKKIMIZ YOKMU?TAŞERON DAHADA İYDİ.BİLİYORDUKKİ DAYISI OLANI ALIYORLAR ŞİMDİ KURA KILIFI ADI ALTINDA BİR YERLERDEN LİSTE HAZIRLANIP,BİR YERLERE ONAYLATILMASI NE KADAR ADİL.ALLAH SORSUN.BİZLER EŞKİYAMI OLALIM.

AYSEL
AYSEL - 4 hafta Önce

Artık kimse size inanmıyor

saglikci
saglikci - 4 hafta Önce

bakkal emanet edilmeyecek kişilere verilen bakanlık.

FEYZULLAH TİRYAKİ
FEYZULLAH TİRYAKİ - 4 hafta Önce

EMEKLİ İKRAMİYESİNİ ARTIRAMAYANLAR
ENFLASYON FARKINI İYİLEŞTİRME OLARAK SUNACAKLAR...
ARALIK OCAK ENFLASYONUDA 2023 ZAMMINI ÇALIŞANIN GELECEK ZAMMINI ORTADAN KALDIRIYOR.
AYRICA KAMU ÇALIŞANLARI MAYIS AYINDAN İTİBAREN VERGİ DİLİMİNE GİRECEKLERİNDEN ESAS BOMBA O ZAMAN.....

Aslan
Aslan - 4 hafta Önce

Sayın bakanım temmuz ayında zaten TÜİK şayesinde yarı yarıya düşürülen enflasyon farkını ve %7 zamlı maaşı vereceksiniz. Duyan da diyecek ki enflasyona ezilmediniz. Ama bir gerçek varki enflasyon milleti inim inim inletiyor

Harun
Harun - 4 hafta Önce

Niye Temmuz Aralıktan buyana atın biyerinde sinek avlıyorlar

Bana Güven Bak
Bana Güven Bak - 4 hafta Önce

Bu adamın dediği çıkıyor :)


SIRADAKİ HABER