Bilgin: EYT dosyasını yıl sonuna kadar çözmek istiyoruz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Emeklilikte Yaşa Takılanlar yıl sonuna kadar çözmek istediğimiz dosyalardan biri" dedi.

Bilgin: EYT dosyasını yıl sonuna kadar çözmek istiyoruz

EYT’liler, yani emekli olmak için gereken prim sayısını doldurmalarına rağmen emekli olma yaşları gelmediği için emekli olamayanlar uzun süredir Türkiye’nin gündeminde.

Yaklaşık 5 milyon kişiyi kapsayan EYT'lileri yakından ilgilendiren bir açıklama geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin katıldığı bir televizyon programında EYT, sözleşmeli çalışanların son durumu, asgari ücret, memur ve emekli maaş zamlarına ilişkin flaş açıklamalarda bulundu.

Bilgin, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar yıl sonuna kadar çözmek istediğimiz dosyalardan biri” dedi.

EYT NEDİR, KİMLER EYT’Lİ SAYILIYOR?

Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olanlar EYT’li (emeklilikte yaşa takılan) sayılıyor.

Zira 9 Eylül 1999 öncesinde yaş şartı aranmaksızın prim günü ve sigortalılık süresi şartları sağlanarak da emekli olunabilirken, 8 Eylül 1999 tarihinde yapılan değişiklikle prim günü ve sigortalılık süresi şartlarının yanı sıra bir de yaş şartı getirildi.

EYT’li sayılmak için sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olup, emeklilik için gereken yaş dışındaki sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını sağlamış olmak gerekiyor.

Ayrıntılar geliyor…

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
MALESEF
MALESEF - 2 ay Önce

UMUT VERMEYİN BOŞUNA 3600 DE 2018 VAATLERİNDENDİ YIL 2023 OLDU GELDİ GELECEK GELMEZ OLAYDI.ALIM GÜCÜ EKSİDE GELSE NE OLACAK EYT DE 1 GÜN BİLE GECİKME TAHAMMÜLÜ OLMAYAN KONU SEÇİMİ KAZANAYIM BAKARIZ MANTIĞINDA VAAT VERMEYİN. BİZLERDE SANDIĞA GİDİNCE BAKARIZ YAPAN GELSİN DERİZ ELBET

SIRADAKİ HABER