Berat Albayrak ilk kez isim vermeden Babacan'ı eleştirdi

Berat Albayrak ilk kez isim vermeden Babacan'ı eleştirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ilk kez ismi vermeden Ali Babacan'ı eleştirdi. Berat Albayrak "Stratejik ve üretim imkanı bulunmayan ürünler hariç, ithalat kolay olmayacak. Birileri bir dönem ülkemizi ithalat cenneti yapmaya çalıştı." dedi. Albayrak'ın sözünü ettiği dönemde, Ali Babacan uzun bir süre ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı 365 oda ve borsa başkanı ile 61 sektör meclis başkanının katılımıyla gerçekleştirilen TOBB Ekonomi Buluşması yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler doğrultusunda videokonferans yöntemi ile gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan Albayrak, tüm dünyayı etkisi altına alan ve küresel ekonomiye ağır bir darbe vuran Kovid-19 salgının etkisinin gün geçtikçe azaldığına dikkati çekerek, her gelen verinin normalleşmeye daha da yaklaşıldığını somut bir şekilde gösterdiğini ifade etti.


Albayrak, bu dönemde esnafa, sanayiciye, KOBİ'lere likidite ihtiyaçları için gerekli tüm destekleri seferber ettiklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

İnşallah normalleşme sürecinde, bundan sonraki dönemin 'yeni normal' olduğunu göz önünde bulundurarak hızla adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Ekonominin yeni normale hızla adapte olacağını düşünüyorum. Küresel sistemde tedarik zincirlerinin gözden geçirilmesi, üretim alanlarında alternatiflerin oluşturulması, sağlık altyapısının yatırımlardan turizme her alanda öncelik haline gelmesi ile oluşacak. İşte bu dönemde güçlü üretim altyapısı, genç ve eğitimli insan kaynağı, küresel değişimlere hızlı adapte olan iş dünyası ve gelişmiş sanayisi ile Türkiye dünyada yıldızı daha da parlayan ülke olacak.


Albayrak, Türkiye'nin, küresel ekonominin içinde bulunduğu bu durumu fırsata çevirebilecek potansiyele sahip dünyadaki çok az ülkeden biri olduğunu belirterek, üretim alanlarını, atıl kapasiteyi ve yeni çekirdek faaliyetleri ciddi anlamda gözden geçirmek gerektiğini vurguladı.

Stratejik yatırımcıların yeni yatırım merkezleri aradığı böyle bir dönemde Türkiye'yi daha önce olduğundan daha fazla inançla alternatif bir yatırım merkezi olarak gördüğünü belirten Berat Albayrak, "Yıllardır, herkesin konuştuğu, tarihi fırsatlara şahit olduğumuz bir döneme giriyoruz. Her alanda daha etkin bir şekilde üretmenin gündemde olacağı bir sürece giriyoruz. Bu üretim kapasitemizi iyi değerlendirirsek, ekonomide yepyeni ve kalıcı bir hikaye yazacağımız bir dönem olacak." dedi.

'Yerli üretimi ve rekabetini tüm politikalarımızda daha da önceleyeceğiz'

Berat Albayrak, bu süreci, orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin, ara mallarının ülkemizde üretilmesi başta olmak üzere yerlileştirme adımlarının hızlanması açısından da iyi değerlendireceklerinin altını çizerek, şöyle devam etti:

Stratejik ve ülkemizde üretim imkanı olmayan ürünler haricinde artık ithalat eskisi gibi kolay olmayacak. Birileri bir dönem Türkiye'yi ithalat cenneti yapmaya çalıştı. İş dünyamız, sanayicimiz bunun şahidi. Bu dönemde bu alanların dışında artık ithalat çok zor olacak. Üreten, ihracatçı, reel yatırımcı, sanayici için konuşuyorum. Yerli üretimi ve yerli üretimin dünya ile rekabetini tüm politikalarımızda daha da önceleyeceğiz.


Türkiye dün 800 üründe ithalat vergisini artırmıştı

Türkiye dün aldığı önemli bir kararlar, 800 kalem üründe ek ithalat vergisini yürürlüğe koydu. Konulan her ek ithalat vergisi, ürünler Türkiye içinde üretilmesini teşvik etmektedir.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
HAYRET
HAYRET - 4 gün Önce

Babacan ve Davutoğlu yandaşı SELİMCAN yok başına birşey mi geldi yoksa diğer fitne haberlerine yorum yazmaktan buraya fırsat gelmedi ?

ATT
ATT @HAYRET - 4 gün Önce

bir zamanlar el ele kol kola dünyayı biz yarattık diyordunuz.kusura bakmayın ama artık bu tirolleriniz prim yapmıyor.

Yasin
Yasin - 4 gün Önce

Merak etmeyin sayın bakanım biz hepsini tanıyoruz onlar yerelde 3-5 belediye kazanmanın rehavetine kapıldı. Siz 6 ayda 9 kez faiz indirimi yaptınız. Nerden nereye geldik çok şükür

Ahiret Var
Ahiret Var - 3 gün Önce

Ellerinde 2000-5000 lik telefon, altında araba hatta ev sahibi olmuşlar ama Türkiye batıyor ekonomi kötü yalanı pompalayan YALANCILAR sizi çok iyi tanıyoruz

SELİMCAN
SELİMCAN - 4 gün Önce

EKONOMİMİZİN DURUMU PEK İÇ AÇICI DEĞİL,BUNU HERKES BİLİYOR.SWAP HESAPLARINDAN DA BELLİ.İNŞAALLAH EKONOMİMİZ,DEVLETİ SANAL SEVENLERDEN DEĞİL,DEVLETİ ÖZÜNDE SEVEBİLECEK OLANLARIN SAYESİNDE ÇOK DAHA İYİ DURUMA GELECEKTİR. BU KONUDA SAYIN BAKANA BAŞARILAR DİLEMEK VE DUA ETMEKTEN BAŞKA ÇAREMİZ YOKTUR. SAYGILARIMLA.

sağlıkçii
sağlıkçii @SELİMCAN - 3 gün Önce

ikra bana biraz para versene,ben ekonomimizin iyi olduğunu bilmiyordum,kusura bakma.ama bakıyorum herkes bataklıktan kurtulmaya çalışıyor.ama olsun dangalakların tirolleri bizi güldürmeye yetiyor.

İkra
İkra @SELİMCAN - 4 gün Önce

83 ülkeye yardım gönderen, 5 Milyon aileye 1000 TL dağıtan, 100 Milyar destek paketi hazırlayan, 13. Avrupanın en büyük Dünyanın ilk üçüne giren hastaneleri yapan ve 6 ayda 9 kez faiz indiren EKONOMİZ Mİ kötü ??? Sizin devleti sevmediğiniz belli !!!

SIRADAKİ HABER