Becerikli Cerrahların Başhekim Olması Mantıklı Mı ?

Becerikli Cerrahların Başhekim Olması Mantıklı Mı ?

Bugün basına yansıyan haberlerde  Op. Dr. Atıl Birol'un emekliye ayrılmasıyla boşalan Çeşme Alper Çizgenakat Devlet Hastanesi Başhekimliğine atanan Kalp Damar Cerrahı Op. Dr. Orhan Güngör'ün başladığı duyuruldu.

Basına açıklama yapan yeni başhekimimiz Op. Dr. Orhan Güngör; '' Görev yaptığım dönemde Elazığ'da birçok ilklere imza attım. Aort anevrizması dediğimiz, karın damarının genişlemesini ameliyatsız anjiografi yöntemiyle damar naklini Elazığ'da ilk ben yaptım. Kök hücre naklini, sanıyorum Türkiye'de en fazla sayıda ben yaptım. dedi

Başhekim ayrıca; kök hücre naklini Türkiye'de ilk yapan hekimlerden birisiyim. New York'dan sertifikası olan Türkiye'deki nadir hekimlerdenim" dedi.

Açıklamanın devamında  : '' Toplardamar pıhtısını, anjiyo ile temizlemeyi ilk yapan hekimlerdenim. Karaciğere filtre takımını ilk yapan hekimlerdenim. Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesinde açık kalp ameliyatının başlamasında klinik şefi olduğum dönemde ilk hizmet veren benim" diye konuştu.  

İzmir'in Çeşme ilçesinin nufusu 43 bin. Hastane eğitim araştırma hastanesi değil,  düz devlet hastanesi, bazı branşlarda uzman hekim dahi yok. Durum böyle iken buraya becerikli bir kalp damar cerrahının başhekim olarak atanmasının ne kadar doğru olduğu merak ediliyor. Memleketin başka yerlerinde çok daha faydalı olabilecek birinin burada idari bir görevde çalışması yılların emeği ile ters düştüğünü söyleyebiliriz. 

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
R. Ö.
R. Ö. - 9 ay Önce

Yüzde yüz aynı görüşteyim. Yıllarca belli konularda eğitim görmüş, beceri ve deneyim kazanmış müstesna yeteneklerin tamamen farklı bir alana yönlenmesi çok abes bir uygulama. Böyle bir değer kolay yetişmiyor. Resmen harcanma diye buna derim.

baltazar cerh
baltazar cerh - 9 ay Önce

Döner sermaye sistemi sadece sayıya göre para verdiği için 2005 yılından beri kalp damar, göğüs cerrahi, beyin cerrahi gibi düşme, çarpma,bıçaklanma, trafik kazası kalp krizi, kanser gibi önemli hastalıklara bakan cerrahi branşlar maalesef çalışmayan doktor grubu olarak nitelendirildi ve bu doktorlar zaten ya döner sermayeden tam mağdur oldu ya da hepsi fatura kontrolü, yoğun bakım, acil sorumluluğu, semt polikliniği sorumluluğu vs işler yaparak geçimlerini sağlamakta. Burada sorun yıllardır döner sermaye sistemindeki yanlışlığa müdahale etmeyen Bakanlık ve derneklerin. Doktor en doğrusunu yapmış. Hayırlı olsun.

SELİMCAN
SELİMCAN - 9 ay Önce

ALLAH HAYIRLI UĞURLU ETSİN. SAYGILARIMLA.

Adnan Oktan
Adnan Oktan - 9 ay Önce

kalp damar cerrahı uzmanı Doktor Beyin branşı ile ilgili servisi olmayan bir hastaneye atanması Bilimsel olarak Etik olarak uygun Görülmez.

vatandaş
vatandaş - 9 ay Önce

okadar egitimi insanlara faydalı olmak için değil bi koltuk bulup yıllarca bedavadan para kazanmak için alıyorsunuz galiba...

Sağlıktan
Sağlıktan - 9 ay Önce

Düşünün bir adamı kütüphane müdürü olarak bir il'e atıyorsunuz, kütüphane yok (vizontele)

BAŞARISIZI BAŞ HEKİM YAPMAK
BAŞARISIZI BAŞ HEKİM YAPMAK - 9 ay Önce

BAŞARISIZ DR LAR YÖNETİCİ OLURSA BAŞARILI DRLAR CEZALANDIRILMIŞ OLUR BAŞARILI İNSANLAR YÖNETİCİ OLMALI Kİ İNSANLAR BAŞARIYA TEŞVİK EDİLMELİ

kerim dağlı
kerim dağlı - 9 ay Önce

siirt devlet hastanesi başhekimi ameliyathaneden çıkmıyor idari sorunlar, personelin sorunları kimin umurunda ,motivasyon berbat


SIRADAKİ HABER