Başhekim 3 Vardiya Sistemini Savundu

Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesinde, personellerin gün içi mesai saatleri değiştirilip 3’lü vardiya sistemine geçildi.

Başhekim 3 Vardiya Sistemini Savundu
Fırat Üniversitesi Başhekimi Prof. Dr. İrfan Kaygusuz da İLKHA'ya yaptığı açıklamada, üçlü vardiya sistemine geçmelerinin; hastaların, kurumun ve çalışanların sıhhati için daha uygun olacağına belirtti.
Kaygusuz, "Hastanemizde 775 tane hemşiremiz var ve kanuna göre başhekimlik, personellerin saatlerini ayarlayabilir. Biz de hastalarımıza daha iyi hizmet verebilmek için günlük 16 saat mesai yerine günlük 8 saat mesaiye geçtik. Böylelikle haftanın 5 günü kuruma gelmiş olacaklar. Ancak personelimiz 'biz günlük 16 saat mesai yapalım, 2 gün kuruma gelelim' diyor. Şimdi soruyorum, hastalandığınızda size 16 saat çalışmış bir personelin bakmasını mı istersiniz yoksa 8 saat çalışmış bir personelin bakmasını mı istersiniz? Hangisi daha mantıklı? Belediyede çalışan bir memur, 'Ben 5 gün değil de 3 gün gelmek istiyorum' diyebilir mi? Personeller ise biz 3 gün gelelim 5 gün gelmeyelim diyorlar. Rahatlarının bozulmasını istemiyorlar." diye konuştu.
Kaygusuz, şöyle devam etti:
Hemşire sayımız az iken mecburi bir şekilde 16 saat çalıştırıyorduk. Ancak şu an personel sayımız yeterli. Sağlık Bakanlığımız bu ihtiyacımızı karşıladı. Artık 8 saat mesai yaptırabiliriz. Biz bu kararı 3 gün içerisinde vermedik. 29 Eylül tarihinde göreve geldikten sonra bu konu ile ilgili araştırmalarımızı yaptık ve en sağlıklı kararın bu olduğuna kanaat getirdik. Personelimiz ne kadar az çalışırsa o kadar dikkatli çalışacağı için böyle bir karar verdik.
Personelin ulaşım ve diğer endişeleri
Personelin ulaşım sıkıntısı endişelerine de değinen Kaygusuz, "Onlar için 4 faklı güzergâhta servis tuttuk. Normalde böyle bir zorunluluğumuz yok ancak personellerimizin rahat etmesi için bunu da yaptık. Servisler 25 tane durak yapıyor. Evi uzak olanlar var, diyorlar. Buyurun size lojman verelim dedik. Evi uzak olanların adreslerini yazmalarını istedik. Bir tanesi ikamet adresi olarak Siirt yazmış. Hâlbuki yasaya göre, çağırıldığınızda 30 dakika içerisinde hastaneye kavuşacak uzaklıkta oturmanız gerekmektedir. Peki, normal zamanda o arkadaşımız nasıl Siirt’e gidip geliyordu? Bir başkası da evi üniversitenin yanında olmasına rağmen lojman istiyor. Biz herkese nasıl lojman verelim?" diye konuştu.
Kaygusuz, personelin yaşadığı diğer kaygılara ilişkin şunları söyledi:
Çocuklarımızı kime bırakalım, diyenler var. Soruyorum şimdi, 16 saat mesai yaparken çocuklarınızı nereye bırakıyordunuz? Ama biz, onlar için de kreş açalım, diyoruz. 12'de vardiya değişimi olmasın, geç saatler tehlikeli oluyor, dediler. Tamam, vardiya değişimini saat 10'a çekelim, dedik. Bu sefer de onu kabul etmediler. Tüm Türkiye’de sabit bir tedavi saati varmış ve vardiya değişimi o saate denk geliyormuş diyorlar. Belirli bir tedavi saati yoktur. Günde üç defa tedavi yapıyorsak tüm tedavileri bir saat geri çektiğimizde hiçbir sıkıntı olmayacaktır. Önemli olan o tedaviyi yapmış olmaktır.
Neden doktorlara da bu mesai saatleri uygulanmıyor, diyorlar. Hekim ve hekim asistanlarının mesai saatlerini YÖK belirler. Yine bir başka iddia da hekimler para kazanmak için saat 16.00'dan sonra da ameliyat yapmak istiyo,’ diyorlar. Yönetmeliğe göre hastanemizde zaten saat 16.00'dan önce özel hasta bakmak ve ameliyat yapmak yasak. Bundan önce hekimlere, eğer ameliyat yaparsanız tüm sorumluluk sizin üzerinizdedir, denmişti. Hekimler de bunu kabul etmişlerdi. Zaten şu an bizim yaptığımız uygulama, bizden istenendir.
3’lü vardiya sistemine geçildiği takdirde hastane de mevcut hastalığını yayılmasından korktuklarını söylüyorlar. Şimdi size soruyorum bir hastanın yanında 8 saat beklemek mi daha tehlikelidir, 16 saat beklemek mi? 16 saat beklenildiği takdirde alınan önlemler gevşemeye başlayacaktır."
Kaygusuz, "Twitter’da bu duruma gündeme taşıyanların hepsi aynı isimler. Çünkü bizim 775 tane personelimizden hepsi bu durumdan şikâyetçi değil. Yarısından fazlası bize teşekkür ediyor. Diğer personellerimize de ifade ettim, 2-3 ay sonra bana teşekkür edeceksiniz, dedim. Tamamen hastaların, kurumun ve kendilerinin sıhhatini düşündüğümüz için böyle bir karar aldık."

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2020, 21:08

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gamze polat
Gamze polat - 3 ay Önce

Bir baş hekim de sağlıkçılar için bu yorum da bulunup insanların hayatlarını zorlaştıriyorsa zaten insanlar kimseden bişey beklemesin hemde bu zamanda böyle bir zamanda insanları 5 gün boyunca hastaneye getirip bulaş yapıp sonra bunu savunmak gerçekten şaşılacak durum gecenin 24 unde insanlar işe geliyorsa servis zorunlu olur kurum personelinin güvenliğinden sorumludur insiyatif değildir bu bu eziyettir orası normal bir kurum değil insanlar canlarını gerektiğinde ortaya koyarak çalışıyor insanlar 3 gün gelirken şimdi 5 gün geliniyor ve 5 gün mü uykusuz birinin size bakmasını mı istersiniz yoksa 2 gün mü ... çok yazık insanlar bu kadar emek verirken gelip ezmeye çalışmak çok kötü bir durum

Bashekime  soru
Bashekime soru - 3 ay Önce

Belediyede benim bildiğim 24 saat hizmet veren sadece itfaiye var 8 saat 3 varsiyami calisiyor
O hastalar sadece hemsiredenmi hizmet aliyor bunun röntgen teknisyeni labratuvar teknisyeni doktoru yokmu?
Sizde bashekimlik olarak bashekim yardımcıları ile birlikte 3 vardiya 8 er saat mi çalışacaksınız?

...
... @Bashekime soru - 3 ay Önce

Işleri güçleri hemsirelerle ugrasmak işe yaramaz boş beleş idareciler

Malatya
Malatya - 3 ay Önce

Kendi 4 te gelip 12 de çıkar mı veya 12 de gelip 8 de çıkar mı çok merak ediyorum sağlık personeli üzerinden rant yapmaya çalışıyor nasılsa kendi yağcılık yapa yapa bir yere gelmiş tir

Hemşire
Hemşire - 3 ay Önce

Bırakın da personeller istediği gibi çalışsın. Hep hasta memnuniyeti hep hasta memnuniyeti... Biraz da çalışan memnuniyetini düşünün yeter ya!

Başhekimkendinegel
Başhekimkendinegel - 3 ay Önce

Biz covitten korkarken başhekim öldürdü bizi..

Erdal ozdemir
Erdal ozdemir - 3 ay Önce

Isguzar boyle olur dr getir bakalim 3 vardiya samiyetine inanayim

Saglikcilari kusturmeyin
Saglikcilari kusturmeyin - 3 ay Önce

O bashekime tek bir sey söylüyorum kendisi o yerden yere vurdugu personellerini gibi ayni maas ve özlük haklarinda ayni statude geceli gunduzlu çalışsın ondan sonra konusalim kendisiyle ha birde bu kadar saygisizca bir uslup evvel bastan bulunduğunuz makama yakışmaz devlet terbiyesi ve adabi diye bir sey var bir se sunu bilsin kula kulluk yok bizde yalnız Allaha kulluk var hz omerin hz alinin hz osmanin hz ebu bekirin yönetim sekline bir baksınlar incelesinler bir muslumana nasil davranmislar ogrensinler. Unutulmamali ki haksızlık karşısında da adaletsizlik karsisinda da bizler susan taraf olmayacagiz artik haklinin hakkı hakkıyla verilene dek.dunya da bizler gibi fedakar bir saglik calisani varsa gostersin bashekim biner lira verilen saglikci 30 bin lira verilen ama ise bile gelmeyen meslektaslarini gordu herkes kacarken coronadan sahada hastanin yani basinda hemsire ebe saglik memuru vardi ve onlarin cocuklarina kimse bakmak bile istemedi bakicilari birakip kacti gitti virus kaparim diye gene de o laf ettiginiz saglikcilar olumu goze alip cocugunu bırakıp hastasina sifa olmaya kostu hastaneye gun asiri hastanede calisti aylarca çocuklarını öpemedi artik yeter haddini bilsin bu aciklamayi yapan sahsiyet saygi duyun biriniz bile bu saglikcilar kadar kadar olamadınız vatanı icin hastasi hic bir seyi dusunmeden aylardir mucadele eden saglikcilar olarak susunda isimizi yapalim....

Alp
Alp - 3 ay Önce

Boş adamlara makam mevki verirsen gücünün yettiği ile uğraşır


SIRADAKİ HABER