Bakanlık ek gösterge için unvan bazında tablo yayınladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, hayata geçecek olan 3600 Ek Gösterge düzenlemesiyle kamu görevlilerine yönelik devrim niteliğinde bir çalışmaya imza attığını duyurdu.

Bakanlık ek gösterge için unvan bazında tablo yayınladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan duyuru şu şekilde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sistemdeki sorunların giderilmesi ile adalet duygusunun pekiştirilmesi amacıyla hazırlanan çalışmada, kapsam genişletilerek 5,3 Milyon kamu personelinin ek gösterge düzenlemesinden faydalanması sağlandı.

Ek gösterge sistemi memurların; kadro unvanı/derecesi, hizmet sınıfı, görevin önemi, sorumluluk düzeyi, hiyerarşik konumu ve eğitim durumu esas alınarak belirlenmekte. Talep ve beklentilerin üzerine çıkan “Ek Gösterge Düzenlemesi” ile ek gösterge sistemi memurların; kadro unvanı/derecesi, hizmet sınıfı, görevin önemi, sorumluluk düzeyi, hiyerarşik konumu ve eğitim durumu esas alınarak belirlenecek. Ek gösterge 2008 yılı öncesi göreve başlayan memurların emekli ikramiyesi ile emekli aylıklarını, 2008 sonrası göreve başlayanların ise sadece emekli ikramiyelerini esaslı olarak etkileyecek.

Tüm Memurlara İlave 600 Puan Verilecek

Talep ve beklentilerin üzerine çıkan ek gösterge düzenlemesiyleYapılan düzenlemeyle birlikte birinci dereceye gelmiş olmak kaydıyla; tüm öğretmenlerin, 2 yıl ve üzeri yükseköğrenim mezunu polislerin, alan sınırlaması olmaksızın 4 yıllık yükseköğrenim mezunu sağlık çalışanları ile din görevlilerinin ek göstergeleri 3600’e yükseltilecek. Bu meslek gruplarının yanı sıra avukat, il müdürü, ilçe müftüsü, bekçi, uzman erbaş/jandarma, matematikçi, istatistikçi gibi 3000 ek göstergeli tüm kamu görevlilerinin ve yüksek yargıdaki müdürlerin de ek göstergeleri 3600’e çıkarılacak. Ayrıca daha önce ek göstergeden yararlanmayan yardımcı hizmetler sınıfı da ek göstergeden faydalandırılarak tüm memurlara ilave 600 puan verilecek. 

Kamudaki fonksiyonel hiyerarşinin bozulmamasını temin etmek amacıyla genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3600’den 4400’e; il müdür yardımcısı, şube müdürü ve ilçe müdürü gibi yöneticilerinin ek göstergeleri de 2200’den 3000’e çıkarılacak. Böylelikle kKamu bürokrasisindeki hiyerarşi ve adalet gözetilerek, ek gösterge sisteminde yeni bir dönem başlayacak ve kamu görevlilerinin emekli aylıkları ile ikramiyeleri esaslı bir şekilde artacak.

Emekli İkramiyelerinde 40-50 Bin TL Artış Olacak

Düzenleme kapsamında ek göstergesi 3600’e çıkan ve 30 yıllık hizmeti olan bir memurun; emekli aylığında 1234 TL ile 1391 TL, emekli ikramiyesinde ise 44.500 TL ile 50.150 TL arasında bir artış olacak. Birinci dereceye gelmiş 3000 ek göstergeli öğretmenin, sağlık çalışanının ve din görevlisinin emekli aylığı 5627 TL’den 6861 TL’ye çıkacak, emekli ikramiyesi ise 202.909 TL’den 247.408 TL’ye çıkacak. Böylece söz konusu kamu görevlilerinin emekli aylıklarında ve ikramiyelerinde yüzde 22 oranında artış sağlanacak. Polisler de yüzde 22’lik artıştan yararlanacak ve emekli aylıkları 5727 TL’den 6961 TL’ye, emekli ikramiyeleri ise 202.909 TL’den 247.408 TL’ye yükselecek. 2200 ek göstergeli 4 yıllık yükseköğrenim mezunu hemşire ve din görevlileri ise yüzde 25’lik bir artışla emekli aylıklarında 1391 TL ve ikramiyelerinde 50.150 TL ilave ödeme alacak. 

Artışlar Mevcutta Emekli Olan Devlet Memurlarının Aylıklarına da Yansıyacak

Düzenlemede halihazırda emekli olan kamu görevlileri de unutulmayarak sosyal devletin yanlarında olduğunu hissettirmek için ek gösterge artışlarına bağlı olarak emekli aylıklarındaki söz konusu artışlar mevcutta emekli olan devlet memurlarının aylıklarına da yansıyacak. Ek gösterge artışına bağlı olarak yükselecek emekli aylığı ve emekli ikramiyesi tutarları Bu tutarlar yürürlükteki katsayılara göre hesaplanmış olup, 2022 Temmuz ve 2023 Ocak aylarında memur maaş zamları oranında daha da ileriye taşınacak.

1994 yılından beri meslek gruplarının ek gösterge artışına yönelik sınırlı düzenlemeler yapılmıştı. Öğretmen, polis, sağlık çalışanları ve din görevlileri olmak üzere dört meslek grubunda görev yapan 3000 ek göstergeli memurların, ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi sözü verilmişti. Ancak kapsam tüm memurları içerecek şekilde genişletildi.

Tablo: Ek Gösterge Artışının Bazı Unvanların Emekli Aylık ve İkramiyelerine Etkisi

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tabip
Tabip - 3 hafta Önce

Hekimin ek göstergesi i yazmaya utandınız galiba veya sarı sendika mı izin vermedi size?

ilçe müdürü
ilçe müdürü - 3 hafta Önce

Hiyerarşi gerçektende korunmuş. Amirin memurdan düşük ek gösterge aldığı başka ülke yoktur heralde.

Şb.Md.
Şb.Md. - 3 hafta Önce

11156. kez haberi yapılan 3600 (bize 3000) 156 TL için miydi? Sorumluluk almanın hiç mi kıymeti olmaz?

Şef
Şef - 3 hafta Önce

Hiyerarşik yapı gözetildi deniyor ama, Şef, Şube Müdürü vs. yönetici pozisyonundakilerin ek göstergesi en az 3600 olmalıydı. Daha önce yöneticiler için adaletsiz olan ek göstergede adaletsizlik devam etmektedir.

Lisans tamamlanmaz okunur
Lisans tamamlanmaz okunur - 3 hafta Önce

Lisans tamamlamışmış lisans okuyanla aynı emeği vermiş gibi birde fazlasını bekliyorlar ya gülüyorum.

HEKİM=HAKİM
HEKİM=HAKİM - 3 hafta Önce

HEKİM=HAKIM- SAVCI EK GÖSTERGESI OLMALI. 2 YILDA BİR kimseye YALVARMASIN. Hakim ile hekim aynı kökten gelir. Düzeltmek, iyileştirmek, her şeyi bilen, EL HAKIM.

sehmuz
sehmuz - 3 hafta Önce

toplam memurları içinde kaç kişi 3600 den yararlanıyo doğru bilgi veri sanki her memur alıyormuş gibi haber yapmayın

Ahmet ertman
Ahmet ertman - 3 hafta Önce

Arkadaşlar tamam sözümüz yok tüm 4 yıllıklar alsın 3600 almasına da neden biz bi çuval para döküp,bir sürü zahmete girip lisans tamamlama yaptık.Tipik Türkiye klasiği maalesef.Lisans tamamlama yapanlara artı ek gösterge verilmesi lazımdı. Ben hem alan dışı hem de alan içi lisans bitirdim bu arada.

Lisans mezunu
Lisans mezunu @Ahmet ertman - 3 hafta Önce

Lisans okunurken de çuvalla para dökülüyor. Öyle online veya sadece test sınavlarına girerek değil yani

Xpace
Xpace @Ahmet ertman - 3 hafta Önce

Özel hizmet tazminatı için fayda sağlar alanında üst ogrenim


SIRADAKİ HABER