"BAKANLIK DEVREYE GİRDİ" İDDASI

Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde yaşandığı iddia edilen 37 bebek ölümü iddiası Türkiye’nin gündemine oturdu.

"BAKANLIK DEVREYE GİRDİ" İDDASI

Birlik Akademi ve Düşünce Derneği (BAD-DER)’in suç duyurusu üzerine Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı harekete geçti.

BAD-DER’in Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde yaşanan bebek ölümleri ile ilgili iddiası yargıya taşındı.

Birlik ve Akademik Düşünce Derneği(BAD-DER) Başkanı Muhammed Beybur’un 2018 yılında Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde 37 bebeğin ölümüyle ilgili suç duyurusu üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlatmış olduğu soruşturmaya Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatları müdahil oldu.

“37 BEBEK ÖLDÜ, SORUŞTURMA BAŞLATILMADI”

Suç duyurusunda, 2018 yılının Eylül ve Ekim ayları içerisinde Diyarbakır Kadın Doğum Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım servisinde enfeksiyondan kaynaklı 37 bebek ölümünün tespit edildiğini belirten Beybur, bu ölümleri bilimsel verilerle açıklamanın mümkün olmadığını, bu ölümlerin şüpheli ölümler olduğunu savundu. Suç duyurusu dilekçesinde, bu ölümlere ilişkin herhangi bir soruşturma başlatılmadığına işaret eden Beybur, bu ölümlerin hastanenin gerekli hijyenik koşullara sahip olmamasından kaynaklı “enfeksiyona” bağlı ölümler olduğunu iddia etti.

“BAKANLIK AVUKATLARI DEVREYE GİRDİ”

Yaşanan gelişmeler üzerine Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı, harekete geçti. Bakanlık avukatları, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlatmış olduğu soruşturmaya müdahil oldu.

“ÖLÜMLERDEN İL SAĞLIK MÜDÜRÜ SORUMLUDUR”

Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde yaşandığı iddia edilen 37 bebek ölümü iddiası Türkiye’nin gündemine oturdu. Birlik ve Akademik Düşünce Derneği (BAB-DER) Başkanı Muhammed Beybur, Diyarbakır’da 2018’de, 2 ay içinde Kadın Doğum Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde 37 bebeğin şüpheli ölümünü geçtiğimiz ay yargıya taşıdı. Bebek ölümlerinden Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Mehmet Sait Avar’ı sorumlu tutan Beybur, Avar hakkında “olası kast ile öldürme”, “ihmali davranışla kasten öldürme” ve “taksirle öldürme” suçlamasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

“SUÇ DUYURUSU DİLEKÇESİ”

Bebek ölümlerine ilişkin suç duyurusu dilekçesinde Beybur şu ifadeleri kullandı; “Nitekim tutulan resmi tutanaklarda, temizlik personelinin kriterlere uygun çalışmadığı, kuvöz temizliğinin yapılmadığı, yerlerin kirli ve pis olduğu, çöplerin temizlenmediği, dolapların kirli ve düzensiz olduğu, kirli atık bölümünün steril edilmediği, tarih ve temizlik planlamasına dönük imzaların olmadığı, en kritik olan yoğun bakım ünitesinin her tarafının kirli ve pis olduğu açıkça vurgulanmaktadır. Bu durum bebek ölümlerine hastane kaynaklı enfeksiyonun sebep olduğu ve bundan, başta şüpheliler olmak üzere diğer tespit edilecek sağlık çalışanlarının sorumlu olduğu şüphesini uyandırmaktadır” dedi.

“MÜDÜR, BAŞHEKİM VE BAŞKAN YARGILANMALIDIR”

Beybur, dilekçesinde bebek ölümlerinin önüne geçmek için gerekli önlemleri almadığı için İl Sağlık Müdürü Mehmet Sait Avar, Halk Sağlığı Başkanı Zülfü Barış Şahin, Kamu Hastaneleri Başkanı Abidin Tüzün, Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi Özgür Demirel’in suçlu olduğunu belirterek, söz konusu isimlerin “olası kast ile öldürme”, “ihmali davranışla kasten öldürme” ve “taksirle öldürme” suçundan soruşturulmasını, bu suçtan yargılanmasını talep etti.

BAD-DER DUYARLILIK ÇAĞRISI YAPTI

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan BAB-DER Yönetim Kurulu ise “Kamu vicdanı adına ve kamu kurumlarımızın halkımız nezdinde daha fazla yıpranmaması anlamında yapmış olduğumuz bu çalışmamız sonucu, vatanını ve devletini seven, bunun yanında halkımızın daha iyi hizmet almasını düşünen toplumun her kesimini, bu konuda duyarlı

Kaynak://www.guneydoguguncel.com/bakanlik-devreye-girdi/

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa
Mustafa - 4 ay Önce

http://diyarbakiryenigun.com/tahtakurulari-hastaneye-pahaliya-patliyor-31380h.html

SIRADAKİ HABER