Bakan Yardımcısı Meşe, ‘Dünya Yürüyüş Günü Etkinliği’ne Katıldı

Bakan Yardımcısı Meşe, ‘Dünya Yürüyüş Günü Etkinliği’ne Katıldı

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, Ankara Sincan’da düzenlenen “Dünya Yürüyüş Günü Etkinliği”ne katıldı.

Bakan Yardımcısı Meşe, etkinliğin ardından yaptığı konuşmada, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz ve kanser gibi hastalıkların artmasının başlıca nedenleri arasında hareketsiz yaşam tarzının benimsenmesinin gösterildiğini belirtti. Sözlerine şöyle devam etti:

“Yapılan çalışmalar beden kitle indeksindeki artışın, birçok kanser türünün ortaya çıkma ihtimalini arttırdığını göstermektedir. Ayrıca koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği ve ani ölümü de içeren kalple ilişkili birçok sıkıntılı durumun obezite nedeniyle görülebileceği bilinmektedir.”

Bakan Yardımcısı Meşe, toplumu fiziksel aktiviteye özendirmek ve fiziksel aktiviteye ulaşma engellerini ortadan kaldırmak için yerel ve ulusal düzeyde çalışmalar yaptıklarını anlatarak, “Bu hedeflerimize ulaşmak için 2019-2023 yıllarını içeren bir eylem planı hazırladık. Ayrıca Bakanlık olarak çocukluk çağı obezitesinin önlenmesi ile ilgili bu eylem planıyla obezite ile etkin şekilde mücadele etmek ve obezite ile ilişkili hastalıkların görülme sıklığını azaltmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Tempolu yürüyüşün orta şiddette aktiviteye en iyi örneklerden biri olduğunu dile getiren Meşe, şunları kaydetti:

“Yürüyüşü günlük aktivitelerimiz içerisine kolayca yerleştirebiliriz. Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız, ineceğiniz yerden bir, iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. Asansör kullanmak yerine merdivenlerden çıkmayı tercih edebilirsiniz. Size en yakın parklardan, yürüyüş yollarından veya spor tesislerinden faydalanabilirsiniz.

Anne ve babalara da önemli bir hatırlatmada bulunmak istiyorum; çocuklarımızın televizyon, bilgisayar veya tablet gibi elektronik cihazlar karşısında fazla zaman geçirmemeleri ve uzun süre hareketsiz kalmamaları hususunda daha hassas davranalım. Herhangi bir ekipman gerektirmeyen yürüyüşü, ailece birlikte nitelikli zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürelim.

Aslında hayatın kendisi bir yürüyüştür. Hayattan kaçmak için değil hayatı kaçırmamak için yürümeliyiz. Sağlığımız için yürümeliyiz.”

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2019, 23:26

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
SAĞLIKÇILAR OLARAK SABİT EK ÖDEMEMİZİN TIPKI DOKTORLAR GİBİ EMEKLİ MAAŞIMIZA YANSITILMASINI İSTİYORUZ
SAĞLIKÇILAR OLARAK SABİT EK ÖDEMEMİZİN TIPKI DOKTORLAR GİBİ EMEKLİ MAAŞIMIZA YANSITILMASINI İSTİYORUZ - 5 ay Önce

Sayın Bakanım,

Meslektaşlarınızın yani doktorların sabit ek ödemesi emekli maaşlarına yansıtıldı. Hem de yakın zamanda artırıldı. Hem Bakanımız hem de isterse etkili olan yetkili sendika ne yazık ki benim de üyesi olduğum SAĞLIKSEN biz hemşireleri unuttu.

Soruyorum size Sağlık hizmetini doktor tek başına mı sunuyor vatandaşa? Bunda biz hemşirelerin payı yok mu? Doktorun orderini kim uyguluyor, hastaya?

Biz hemşireler insan değil miyiz? Fizyoterapistler, psikologlar, sosyal çalışmacılar, Ebeler, ATTler, ....

Biz de sağlık hizmeti sunuyoruz. Doktorla aynı hizmeti, birlikte vatandaşa sunuyoruz.

Hakkımız olan ve malesef kuşa dönen sabit ek ödememizin emekli maaşımıza yansımasını istiyoruz.

En azından bunu yapın da bir nefes alalım.

SIRADAKİ HABER