Bakan Koca’dan ‘hurdacıya satılan morg’ iddialarına açıklama

Bakan Koca’dan ‘hurdacıya satılan morg’ iddialarına açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bursa İznik Devlet Hastanesi’nin eski çelik morgunun hurdacıya satıldığı iddiaları üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, usul hatası yaptığı belirlenen sorumlulara disiplin cezası verildiğini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İznik Devlet Hastanesi’ndeki çelik morgun hastene personeli bazı kişilerce hurdacıya satılmasına ilişkin iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

T24’ün ANKA’dan aktardığı haberinde, Tanrıkulu’nun Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Hastane morgunun satılmasıyla ilgili başlatılan soruşturmanın güncel akıbeti nedir? Satılan morg, faaliyetlerini nasıl sürdürmektedir? 1.5 tonluk çelik morgun satış bedeli olarak hurdacıdan ne kadar alınmıştır?” ifadelerine yer verildi.

BakanKoca, soru önergesine verdiği yanıtta, “morgun satışında yapılan usul hataları nedeniyle, sorumlular hakkında disiplin cezası uygulandığını” açıkladı.

Koca şunları kaydetti:


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

27.04.2015 tarihinde geçici kabulü yapılarak 01.06.2015 tarihinde yeni binasında fiili olarak faaliyetine başlayan ve aynı tarihte eski binasındaki fiili hizmeti sonlanan İznik İlçe Devlet Hastanemizin eski binasında bulunan ve yeni hizmet binasına taşınmayan morg malzemelerinin de yer aldığı hurda malzemelerin satışı hakkında Bakanlığımız tarafından tespit edilen usul hataları üzerine başlatılan soruşturma tamamlanmış olup, kişiler hakkında disiplin cezası uygulaması yapılmıştır.

Ne olmuştu?

2019’un mayıs ayında taşınan İznik Devlet Hastanesi’nin eski binasında bulunan 1.5 tonluk morg ve morg malzemelerinin hurdacıya satıldığı iddia edilmiş, hastane müdürü Ömer Yalavuz, “Hurda morg ve diğer hurdalar için Tespit ve Bertaraf Komisyonu kuruldu. Satışta Başhekimlik makamımın ‘oluru’ var. Kumpas kurdular. Yerelde hastanemiz, ulusal basında kurumumuz ciddi anlamda zedelenmiş ve önemli ölçüde yıpratılmıştır. Organize olarak yerel basında ve ulusal basında çıkan yalan ve yanlış haberlerin gerçeği yansıtmadığı, sağduyulu vatandaşlarımız ve bizleri tanıyan mesai arkadaşlarımız tarafından da bilinmektedir.” açıklamasını yapmıştı.

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
amele
amele - 3 hafta Önce

sanırım muğlada da buna yakın bı haber vardı sonuç ne oldu ki ?

Şemsi Paşa
Şemsi Paşa - 3 hafta Önce

Hurdaların Makina Endüstri Kurumu' na teslim edilmesi gerekiyordu. Yok teslim etmediniz, 2886 Devlet İhale Kanunu' na göre hurda piyasa rayiç fiyatlarıyla ihale ederek sattınız ve gelir kaydettiniz!! Usulden hata var ama büyütülecek bir durum değildir bence… Yok kabalama satış var ve ilgili tarihte hurda alış fiyatı ile hastanenin satış fiyatını karşılaştırın cüzi miktar varsa sorun değil ama büyük fark varsa üzerine gidilmelidir. Saygılarımla

SIRADAKİ HABER