Bakan Koca: Şehir hastanelerinden vazgeçmeyeceğiz"

Bakan Koca: Şehir hastanelerinden vazgeçmeyeceğiz"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada, şehir hastaneleriyle ilgili sistematik bir karalama kampanyasının sürdürüldüğünü ifade ederek, malzeme eksikliği nedeniyle ameliyatların yapılamadığı iddialarının doğru olmadığını söyledi.
 Koca, "2023'ten önce bu hastaneleri bitirmek üzere plan yaptık. Genel bütçede ona göre olacak. Bundan sonraki süreçte genel bütçeden yapıyor olsak bile, finansal model değişikliği olsa da şehir hastanelerinin yapımından, konseptinden, fonksiyonundan vazgeçmeyeceğiz." diye konuştu.

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Ankara Şehir Hastanesinde 6 Şubat'tan bu yana 2 milyonun üzerinde hastaya bakıldı. Günde şu an 500 ameliyat ayda ise 14 bine yakın ameliyat yapılıyor. Günlük 17 bin poliklinik kapasitesine ulaşıldı. Malzeme eksikliği nedeniyle ameliyatların yapılmadığı gibi bir durum asla söz konusu değil. Yeri geldiğinde malzeme fiyatlarının SUT fiyatlarından da yukarıda olduğu dönemde bile kendi global bütçemizden karşılayarak, vatandaşımızın ameliyatlarını asla yapmıyor noktasında olmadık. Ankara Şehir Hastanesinde bu anlamda malzeme olmadığından ameliyatların yapılmadığına dair bir durum söz konusu değil."dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019, 12:34

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Lütfen duyun bizi
Lütfen duyun bizi - 10 ay Önce

Sn. Bakanım sağlık sektöründe dr ve diğer personelin maaşlarını yükseltin. Aile hekimine verdiğiniz parayı neden durmadan ameliyat yapan, gece icaba giden, nöbet tutan daha çok emek vermiş uzman hekimlere vermiyorsunuz bu adalet değil. Aile hekimine 15 bin uzman hekime 7 bin, yani bu ülkede çalıştıkça okudukça geriye mi gidiyor haklar ( aile hekimi almasın demiyoruz geri kalan personelin maaşı artsın diyoruz). Hemşire, ebe durmadan çalışıyor ama aldıkları para tüm kurumlardan düşük. Att si, sağlık memuru gecesini gündüzüne katıyor aldıkları para kuş, geçinemiyorlar. Biz demoralize oluyoruz çalışma verimimiz, davranış şeklimiz, psikolojimiz bozuluyor, bu nereye kadar gidecek dersiniz.

Ahmet
Ahmet @Lütfen duyun bizi - 10 ay Önce

Şehir Hastanelerinden vazgeçneyelim, devlet kendi yapsın..Sadece Ankara 100 milyon ödendiğş konuşuluyor..Sayın Bakanım önceki açıklamanız vardı genel bütçeden Şehir hastanelerini bakanlık olarak kendimiz yapacağız diye çok doğru ve yerinde bi karardır Allah muvaffak etsin sizi ...

Sağ mem
Sağ mem - 10 ay Önce

Sizler şehir hastanelerinden vazgeçmeyin ama şunu bilin ki sağlık çalışanları siz sağlık bakanlığından ve hükümetten çoktan vazgecti kamuda en düşük maaşı alır olduk ne bir degerimiz ne itibarimiz kaldı şamar oğlanı na döndük

Sesimo
Sesimo @Sağ mem - 10 ay Önce

Evet sağlık çalışanı perişan ülke ekonomisi çok kötü ve gerçek enflasyon yüzde 30 larda iken Bakan bey de gayet iyi biliyor ki Şehir hastaneleri kamu zararıdır,birilerine kaynak aktarımıdır.Fakat Devletin başı ile ters düşmüş bir görüntü oluştu ve muhalafet bunu diline doladı...ee doğru söyleyeni dokuz köyden kovmasınlar diye mecburen söylem değişti

Sağ mem
Sağ mem - 10 ay Önce

Sizler bir kere gönülleri küstürdünuz istediğiniz kadar yeni binalar yapın yeni aletler alın onları kullanacak olan hizmeti veren orada çalışan sağlık çalışanlaridir sağlık çalışanları güzel calismazsa ne önemi var yeni binaların 17 yıldır hükümet olarak tüm kesimlere iyileştirme yaptınız sadece sağlık çalışanları na yapmadınız kamuda en düşük maaşı alıyoruz,son 10 yıldır döner sermaye sıfır TL 3600 ek gösterge sabiti emekliliğe yansitmadiniz servisimiz bile yok bu bakanlığın personeli olacağına git kapıda bekçi ol daha iyi

Vazgeçin!
Vazgeçin! - 10 ay Önce

Vazgeçin sayın bakan vazgeçin, yapılan bu yatırımın bu yüzyılda yeri yok, anlamsız, boş....neden inatla bir hayalin peşinden koşuyorsunuz. neden inatla yersiz hayaller kuruyorsunuz. neden inatla sağlığı satılığa çıkarıyorsunuz, neden inatla yanlışı doğru lanse ediyorsunuz, neden inadınızdan vazgeçmiyorda, teşkilatın erdeminden vazgeçiyorsunuz? Anlamak mümkün değil... Yaptırdığınız koca binalarda betona gömüyorsunuz en kadim değerlerinizi.
"Vazgeçmeyeceğiz" naralarınızda bile vazgeçmeniz gerekliliğinin vurgusu var ,inatla görmüyorsunuz ...

Zador
Zador - 10 ay Önce

Beton beton beton..kanal,bina,avm 18 yılda geldiğiniz yer orta çağ maalesef.Beton fetişizmi bitmek bilmiyor ülke ekonomisi bu yüzden krize girdi,döviz bu yüzden yükseldi halkın parası ile ödenen döviz garantili köprüler,havaalanları ,hasta garantisi yazmasa da mevcut hastaneler kapatılarak dolaylı garanti sağlanmış oluyor,Müteahhitle imzalanan sözleşmeler sır gibi saklanıyor neden?

Att
Att - 10 ay Önce

Kimsenin ne vatandaşı, ne de çalışanı düşündüğü yok. Sermaye mutlu olsun yeter. Rant cenneti güzel ülkem.

ALİ BEY
ALİ BEY - 10 ay Önce

SEN TURŞUSUNUDA VURURSUN.BİZ VAZ GEÇTİK AMA BİLESİN.

FATMA ERDEM
FATMA ERDEM - 10 ay Önce

SAYIN BAKANIM SAĞLIK BAKANLIĞINDA 3 ARTI 1 DEN BİR AY ÖNCE ATANAN 2016/7 4/B SÖZLEŞMELİ PERSONEL NE ZAMAN 3 ARTI 1 E DAHİL EDİLECEK AYNI YIL VE AYNI DÖNEMDE ATAMALARI YAPILMIŞ. BİR KISMI SÜRESİZ SÖZLEŞMELİ DİĞERİ İLE 3+1 BU EŞİTSİZLİĞİ ANCAK SİZ EŞİTLEYEBİLİRSİNİZ. SAYGILARIMLA.


SIRADAKİ HABER