Bakan Koca, Saldırganın Serbest Bırakılma Sebebini Açıkladı

Bakan Koca, Saldırganın Serbest Bırakılma Sebebini Açıkladı

Siirt'in Kurtalan ilçesinde Devlet Hastanesi'nde görevli Doktor Vedat Oran, vücudunun bütün röntgenini çekmediği gerekçesiyle hastası M.T. tarafından darbedildi. Güvenlik kamerasına yansıyan olay sonra sonrası gözaltına alınan M.T. yüzde 67 zihinsel engelli raporu olduğu gerekçesiyle adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Olayla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan açıklama geldi.

Olay, dün gece Kurtalan Devlet Hastanesi'nde yaşandı. Halsizlik şikayetiyle hastaneye gelen M.T., Dr. Vedat Oran tarafından muayene edildi. Muayene sonrası hastanın rutin kan tahlilleri yapılarak, röntgeni çekildi. İşlemlerinin ardından Dr. Vedat Oran'ın yanına gelen M.T., iddiaya göre, 'Senden tüm vücut röntgenini istedim, neden çekmedin? diyerek tartışmaya başladı. Dr. Oran da bunun mümkün olmadığını söyledi. Bunun üzerine M.T., doktoru darbetmeye başladı. Meslektaşlarının ve güvenlik görevlilerinin odaya girmesiyle Dr. Oran, saldırgan M.T.'nin şiddetinden kurtarıldı.

Saldırı nedeniyle beyaz kod verildi. Güvenlik kamerasına yansıyan olayda, Dr. Vedat Oran'ın da şikayetçi olması üzerine M.T. gözaltına alındı. M.T., yüzde 67 zihinsel engelli raporu olduğu gerekçesiyle bu sabah işlemlerinin ardından adli kontrol şartı konularak serbest bırakıldı.

"YASA GÜVEN TAM OLMALI"

Olaylı ilgili açıklama yapan Bakan Koca'nın paylaşımı şöyle:

Kurtalan'daki Şiddet olayı sebebiyle Cumhuriyet Başsavcılığının verdiği karardan yanlış sonuçlar çıkarılmamalı, kararı saygıyla karşılamalıyız. Olayın adli mercie intikalinde, şüphelinin %67 engelli olduğu anlaşıldı. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasının sebebi budur.

Kurtalan Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı titizlikle yürütüyor. Şüpheli hakkında TCK 32 KAPSAMINDA gerekli raporun alınması için Siirt Adli Tıp Şube Müdürlüğüne sevk yapıldı. Rapor yarın tanzim edilip, hukuki süreç yürütülecek. Yasaya güven tam olmalı.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2022, 09:01

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 3 hafta Önce

Zihinsel engelli ve saldırgansa adli kontrol de işe yaramaz hastaneye yatmalı... her deliyim diyen orada burada adam dövsün insan kessin o zaman

orhan
orhan - 3 hafta Önce

Çıkan kanunun bir işe yaramadığını ilk olaydan görmüş olduk. Bahaneler bitmez. Yapanın yanına kar kalmaya devam eder.

uzman doktor
uzman doktor - 3 hafta Önce

İyiki yasa çıkardınız, yoksa halimiz nice olurdu.

saglıkçım
saglıkçım - 3 hafta Önce

bu hasta halsizim diye gelmiş doktora

Doktorum
Doktorum - 3 hafta Önce

İyi bir engel raporu alan.. önüne gelene saldırsın o zaman..hatta saldiramayanlar engelli raporu olan tetikçi tutsun! Bu nasıl engelli ki beş kişi zapdedemiyor.. engelsiz olsa demekki kesecek milleti..

SIRADAKİ HABER