Bakan Koca: Karantina Süresi 7 Gün Oldu

Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir" dedi. Koca, okullarda yüz yüze eğitimin devam edeceğini bildirdi.

Bakan Koca: Karantina Süresi 7 Gün Oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, pozitif vakaların karantina süresinin 7 gün olarak belirlendiğini açıkladı.

Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı.

Koca, Omicron varyantının en çok yayıldığı İstanbul’da hastane yükünde belirgin bir artış gözlemlenmediğini fade etti.

Karaatina sürelerinin yeniden düzenlendiği açıklayan Koca, "Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir" dedi.

"Okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir" diyen Koca, "Ülkemizdeki tüm müesseseler kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır. Tedbirlere uyarak eğitime devam edilecektir" ifadelerini kullandı.

Bakan Koca'nın açıklamaları şöyle:

"1. Omicron varyantı beklendiği üzere önemli bir vaka artışına neden olmuş durumda. Vaka sayılarındaki artış hastanelere henüz benzer oranda yansımamıştır. Omicron varyantının en çok yayıldığı İstanbul’da hastane yükünde belirgin bir artış gözlemlenmemiştir. Omicron varyantının diğer varyantlarla karşılaştırıldığında daha az hasta ettiğini söyleyebilmek için yeterli veri olmamakla birlikte mevcut işaretler endişeye sebep olmamaktadır.

2. Karantina sürelerinin mevcut koşullar dikkate alındığında yeniden düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir. Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5. Gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer. Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük yaşamına devam eder. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler.


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

3. Yeni durumda kişisel tedbirlerin önemi artmıştır. Kişisel koruyucu ekipman kullanımı, kapalı ve havalandırması kısıtlı ortamlarda uzun süre geçirilmemesi ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

4. Salgının yönetimi açısından hatırlatma dozu aşılarının önemi artmıştır. Mevcut aşı programımıza uygun olarak vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması son derece önemlidir. Aşı olmuş kişilerin virüse karşı koruma altında olduğu, hastalığa yakalansa bile hastalığı hafif geçirdiği unutulmamalıdır.

5. Vakaların kolay bulaştığı kapalı ve kalabalık ortamlar;
A) Kalabalık toplantılar
B) Ev içi kalabalık ve uzun süreli buluşmalar
C) Havalandırması sınırlı eğlence mekanları
D) Restoran ve kafeteryalarda geçirilen maskesiz uzun sürelerdir.
Bu ortamlarda maske kullanımından taviz verilmemeli ve mümkün olan en büyük sosyal mesafeye uyulmalıdır.

6. Eğitim kurumlarımızda alınması gereken tedbirleri içeren çalışma rehberine tam riayet edilerek hareket edilmelidir. Okullarımızda maske kullanımı, hijyen kurallarına uyum ve ortam havalandırma kurallarına tam uyum gerekmektedir. Okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir. Ülkemizdeki tüm müesseseler kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır. Tedbirlere uyarak eğitime devam edilecektir."

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2022, 01:11

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ne kapanması pardon
Ne kapanması pardon - 2 hafta Önce

Aşı var maske var kimse önlem almasın kapat orayı kapat burayı memurlar iyi alıştı yatmaya ama hem çocuklar hem esnaf rezil oldu üstelik vaka sayısına rağmen ölüm oranı artmıyor demek ki aşı işe yarıyor aşınızı olun maskenizi takın işinize bakın

Gaziantep 27
Gaziantep 27 - 2 hafta Önce

Arkadas neden kapanma oluyor, neden okullar kapansın anlamıs degilim. Önce eglence merkezleri,sinema,tiyatro,düğün, taziye, alışveriş merkezleri, park buralar kapansin baktik olmuyor öyle kapatirsin. Neyseki Bakanlarimiz sagolsun kimseyi dinlemiyorlar.

Bakan'ı anlamak
Bakan'ı anlamak - 2 hafta Önce

sayın bakan bir yandan pandeminin ilk günlerindeki ciddiyetine dönmeliyiz diyor bir yandan da böyle tutarsız kararlar açıklıyor. Sanırım amaçları faiz indirimi kararlarındaki gibi karantina süresini sıfırlanana kadar sistematik düşürmek Karantina sebep, vaka sayısı sonuç denkleminden yola çıkarak yeni virüsle mücadele planını açıklıyor. Zaten şu anki vaka sayısı da dış mihraklı virüslerden kaynaklanıyor. Virüsle mücadele yönteminde bize öğretilenlerin dışına çıkarak evelAllah virüsü şaşırtarak başına balyozu geçirecez.

Sağlık çalışanları
Sağlık çalışanları - 2 hafta Önce

Nereye kadar böyle devam edecek sayın bakan tekrar başa döndük sağlık çalışanlarının canı çıktı hiç önlem almayın hiç kısıtlama yapmayın ama sağlık çalışanlarınin canı çıkiyor hiç mi dusunmuyorsunuz bizleri en azından yılbaşında kısıtlama yapabilirdiniz millet meydanlarda discolarda pavyonlarda sokaklarda barlarda kucak kucağa eee böyle olunca vakalar patladı yazık günah bizlerede yazık devletin milyonlarca lirası boşa gidiyor tedavilere ilaçlara testlere yahu

sağlık çalışanları
sağlık çalışanları - 2 hafta Önce

Yasak getirmez iseniz olacağı budur kapan demiyoruz ancak kısıtlama getir hiç bir sey olmazsa yılbaşında meydanlarda getir yasaklama olsun bitseydi avrupanın çoğu ülkesi böyle yaptı şimdi ceremesini devlet çekiyor milyonlarca lira boşa gidiyor sağlık çalışanları çekiyor durmadan çalışıyorlar nereye kadar böyle canımız çıkıyor biz sağlık çalışanlarının bizleri ne zman düşüneceksiniz

Hemşire
Hemşire - 2 hafta Önce

Yetkili sendikadan istifa ettim. Nereye kadar ayak altına alınacağız

Vatandaş
Vatandaş - 2 hafta Önce

Kapat okulları

Tıbbi sekreter
Tıbbi sekreter - 2 hafta Önce

Sadece izliyorum


SIRADAKİ HABER