Bakan Bilgin: Memura Daha fazla zam vermek isterdik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, "Enflasyon, tahminlerimizi zorlayarak yüksek çıktı. Bu kadar artış beklemiyorduk. Bunda enerji sektörünün etkisi fazla." dedi. Bakan Bilgin, memur ve emekli maaşı zamları hakkında "Yüzde 42'lik artış ciddi bir artıştır. Bu enflasyon şartları içerisinde çok yüksek değildir. Biz daha fazla vermek isterdik." ifadelerini kullandı. Bakan Bilgin, EYT meselesinin masada olduğunu da yineledi

Bakan Bilgin: Memura Daha fazla zam vermek isterdik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, 24 TV'de soruları yanıtladı. Devletin çalışanlarını ve emeklilerini koruma bilinciyle hareket ettiğini vurgulayan Bakan Bilgin, "Memur ve memur emeklisine yüzde 42 düzeyinde bir zam oranını gerçekleştireceğiz. Yüzde 42'lik artış ciddi bir artıştır. Bu enflasyon şartları içerisinde çok yüksek değildir. Biz daha fazla vermek isterdik." şeklinde konuştu.

Zamdan tüm çalışanların istifade edeceğini söyleyen Bakan Bilgin, "Devlet 90 milyar lira alacağından vazgeçti. Çalışanları için vazgeçti. Devlet elini taşın altına fazlasıyla koydu. Türkiye, 6 milyar civarında iş verene destek verdi. Yaklaşık 100 milyar destek verdiğimizi söyleyebilirim. Bunu çalışanlarımız için yaptık." ifadelerini kullandı.

Asgari ücret tartışmalarına da değinen Bilgin, "Yüzde 30'luk zam 6 ay için verilmedi. Ara zam olarak verildi. İşçilere verilen zam memurların altında değil. Arada bir fark yok. Aradaki fark, işçilere verdiğimiz zammı eksik bularak yıl sonuna kadar tamamladık. Türkiye 5 bin 500 lira asgari ücreti tayin ederken birçok sendikanın yaptığı toplu sözleşmenin üzerinde bir asgari ücret belirlemiştir. Bazılarının asgari ücrete 3 ayda bir zam yapalım talebi var. Onu yaptığımız zaman etkisinin daha fazla olacağını söyleyebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Enflasyondaki artışın beklentilerin üzerinde çıktığını söyleyen Bilgin, "Sorun yok mu, var. Sorun enflasyonun kendisi. Tahminimiz, yapılan hesaplamalar aralık ayından itibaren enflasyonun inişe geçeceğini, önümüzdeki ocak, şubatta Türkiye'nin daha iyi yere geleceğini söylüyor. Diyelim tersi oldu, kimse endişe etmesin. Çalışanlarımızı o günkü şartlarda koruyacak düzenlemeleri yapacağız. Ümit ediyoruz 2023 önümüzü daha fazla göreceğimiz bir dönem olacak." dedi.

Sendikaların belirlediği 6 bin TL'nin üzerindeki açlık sınırı çalışmasının bilimsel temeli olmadığını söyleyen Bilgin, "Türkiye’deki açlık sınırı 3 bin 600 lira ile 4 bin lira arasındadır." dedi.

Bakan Bilgin, sözleşmeli sorununu sadeleştireceklerini, kadro hakkı tanıyacaklarını açıklarken EYT konusunun da masada olduğunu yineledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2022, 23:23

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
memur
memur - 2 ay Önce

Memur da size oy vermek ister di ya...maalesef...

uzman doktor
uzman doktor - 2 ay Önce

Zaten zam vermediniz. Düşük gösterdiğiniz enflasyon farkını aldık. Şu anki oranın en az iki katı olmalıydı.

Sağlık camiası
Sağlık camiası - 2 ay Önce

ELİNİZİ TUTANMİ VAR .GİDAYA KİRAYA,HER ŞEYE % 100 . NUMARA YAPMA BAKMAYAN BEY..

anadolubeyi
anadolubeyi - 2 ay Önce

memur için üzülsem mi sevinsem mi bilemedim en az % 45'e tamamlanır diye beklenirken yine foss..
gerçi memur bunu da hemen unutur nasıl ki geçmiş yıllarda verilen %3+%3 ve %4+%4 leri unuttuysa bunu da çabuk unutur o yüzden bende olsam bende vermezdim...
adamlar kendilerine 16 milyar zam yapıyor yeter artık ya birtek ben mi bu durumdan şikayetçiyim, birtek benmi hayat pahalılığından şikayetçiyim.
herşey bu kadar mı güllük gülistanlık ?

Eee
Eee - 2 ay Önce

Verseydiniz ....

HARRANLI
HARRANLI - 2 ay Önce

BU DA ARTIK TABAK TADI VERMEYE BAŞLADI . NEYİN ARTIŞINDAN BAHSEDİYORSUN ERİMİŞ MAAŞI BİR NEBZE TUTMAYA ÇALIŞIN BARİ

ddd
ddd - 2 ay Önce

2023 haziran seçimlerinde biz de size oy vermek isterdik diyeceğiz.

kuntakinte
kuntakinte - 2 ay Önce

seçime kadar gününüzü gün edin sonrası comolokko


SIRADAKİ HABER