Bakan Bilgin'den 'sözleşmeli personele kadro' ve EYT açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin; "Kamuda sözleşmeli personel istihdam ediliyor. Bu konularda kamu ihtiyaç duydukça sözleşmeli personel alınıyor. Biz isteğe bağlı olarak kadro hakkı vereceğiz." dedi.

Bakan Bilgin'den 'sözleşmeli personele kadro' ve EYT açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TRT Haber'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Bilgin'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye'nin çalışanlarını emekçilerini ilgilendiren her konu bizim ilgi alanımıza giriyor. Bunlardan biride ek göstergeydi. Sayın Cumhurbaşkanımız bugün açıkladı. Daha öncede bildiğiniz gibi asgari ücrette devrim niteliğinde bir artış yapmıştık.

Cumhurbaşkanımız bizden kapsamlı bir düzenleme istedi bizde bunu yaptık.

5 milyon 300 bin emekliyi kapsayan bir çalışma yaptık. Dolayısıyla sendikaların ve kimsenin beklemediği bir düzenleme yaptık.

İnanıyorum ki Türkiye'nin kamu çalışanları bu gece farklı uyuyacak. Diyecek ki devletim beni düşünüyor.

Bugün kamuda çalışan sıfır ek göstergesi olan çalışanlarımızda 600 ek puan aldılar. Maaşlarda 1300 lira ile 1400 lira arasında bir değişim oldu.

Temmuz ayında kapsamlı bir iyileştirme yapacağımızı söyleyeyim.

Çalışanlarımızı enflasyonun tahribatına karşı koruyacak bir düzenleme yapacağız.

Biz Aralık ayında da bir düzenleme yapacağız. Geçen sene yaptığımız gibi kamu çalışanlarımızı yeniden, aynı zamanda toplu sözleşme farkını, enflasyonu ve diğer ek düzenlemeleri de yaparak. Kamu çalışanlarının maaşlarına ve emekli ikramiyelere çok daha farklı yansıyacak.

Aralık ayında yapılan düzenlemeyle ek göstergelerin maaşlara etkisi katlanarak artacak.

200 bin lira emekli ikramiyesi alanlar 50 bin lira fazla alacak.

Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlettir. Devlet adil olanı düzgün olanı yapar. Biz adil olanı düzgün olanı yaptık.

Ben halkımızın Türkiye'nin çalışanlarının yapılan düzenlemenin adil olduğu düşünüyor olmasından oldukça mutluyum.

Şunun da müjdesini vereyim, bütün kamu çalışanlarımızın ücretlerinin düzenlenmesi çalışmasını da Sayın Cumhurbaşkanımız uzun vadede bize verdi.

Bundan sonraki ilk açacağımız dosya üzerinde daha önce çalıştık ama detaylandıracağımız dosya sözleşmeli personel meselesidir.

Kamuda sözleşmeli personel istihdam ediliyor. Bu konularda kamu ihtiyaç duydukça sözleşmeli personel alınıyor. Biz isteğe bağlı olarak kadro hakkı vereceğiz.

Tüm sosyal meseleleri görev alanı sayıyoruz. EYT'de önümüzde.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yapma
Yapma - 3 hafta Önce

Lütfen temmuz ayında kapsamlı bir iyileştirme falan yapmayın.. bırakın enflasyon farkı gerekeni yapacak siz gölge etmeyin yeter.. ne zaman siz bir iyileştirmeden bahsettiniz bizim durumumuz hep kötüye gitti.. artık iyileştirme yapmayın nnnnn......

Çinko Adam
Çinko Adam - 3 hafta Önce

Reis vurdu gol oldu...

emre
emre - 3 hafta Önce

biz arada kalan süresiz sözleşmelileri 9 yıldır beklettiniz artık beklemek istemiyoruz

hakan
hakan - 3 hafta Önce

böyle olmaz,hiç bir kıymeti harbiyesi yok.

ABİDİN1919
ABİDİN1919 - 3 hafta Önce

Arkadaşlar iyi geceler, bu haberi okuyorum, 3600 ile Ocak 2023 den itibaren maaşlara 1300_1400 TL artış olacakmış gibi Bi durum çıkıyor ama bence bu doğru değil, çalışanlar için şöyle ki: ben 1/5 derece /kademe VHKİ kadro ve zaten şu an 2200 ek gösterge deyim, bana 600 verse 2800 olur, 800 ek gösterge verse 3000 olur, bırakın bana vereceği 600 ve 800 ilave ek gösterge yi, benim ek gösterge mi direk 3600 yapsa, şu an güncel maaş katdayıdı*ek gösterge yani 0,235445*3600=847,60 TL yapar bu da bürüt, kesintilerden sonra 600 TL ancak kalır, 1300 TL nerede ben göremedim

davut
davut - 3 hafta Önce

Masal masal maliki kuyruğu var oniki derlerdi bizm büyüklerimiz.Özellikle havanda su dövenlere söylerlerdi.

Halo dayı
Halo dayı - 3 hafta Önce

Sayın bakanım Aralık ayına kadar verilecek zam enflasyon canavarı tarafından sıfırlanacak şu an en az yüzde 70 zam verilmeli emekli memur işçi asgari ücretli tüm kesime yani

Saglik
Saglik - 3 hafta Önce

Tüm bu verilenlere iyi bakın hepsi tamam olunca acaba alım gücümüz de bir artış olacak mi maaş da durum be olacak bunlara bakmak lazım...kazanç nedir bekleyip görecez.


SIRADAKİ HABER