Aynı Hasta, İki Hastane, İki Ayrı Rapor

Yeni Malatya Gazetesinin haberine göre Şenay Ergül iki ayrı hastanede iki farklı rapor aldığını belirterek bu duruma tepki gösterdi. 1977 doğumlu olan ve ortopedik nedenlerle yüzde 78 engelli raporu bulunan..

Aynı Hasta, İki Hastane, İki Ayrı Rapor

Malatya’da yaşayan ve ortopedik engelli olan ve tekerlekli sandalyede yaşamını devam ettirmeye çalışan Şenay Ergül, 2 Ekim 2018’de gittiği Turgut Özal tıp Merkezinde yapılan Emar  ve kan tahlilleri ve incelemelerin ardından ‘yüzde 78 oranında engelli’ olduğuna dair rapor verildi. Verilen raporda , “solunum nefes darlığı, çarpıntı, sağ ayağında 18 cm kısalık ve buna bağlı protez kullandığı, fiziki bozukluk, kemik eksikliği ” gerekçeleriyle rapor veriliyor.

Raporunu yenilemek için 21-06-2022 tarihinde Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanesine giden Ergül, burada hayatının şokunu yaşıyor. Yüzde 78 oranında aldığı rapor yüzde 58’e düşürülüyor. Bu dur4uma tepki gösteren Ergül; “Rapor yenilemek için gittiğimde sadece belimin filmini çektiler. Tahlil yapmadan, yeteri kadar incelemeden raporumu düşürdüler ve yüzde 58 oranında engelli raporu verdiler. Şuanda belim kırık ve vidalarla yaşam mücadelesi veriyorum. Evin içinde yürümekte zorlanıyorum. İhtiyaçlarımı annem gideriyor. Tekerlekli sandalye olmadan dışarı çıkamıyorum. Ne oldu 4 yıl sonra iyi mi oldum engelim mi düzeldi? Yapılan haksızlığın biran evvel düzeltilmesini istiyorum. Buradan sayın valimize sesleniyorum bana yardım edin. Engelli olmanın şartı ne? Bundan daha fazla nasıl engelli olunabilir?” dedi. 

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER