Ayçekirdeğinde 45 Yıllık Tecrübe: Bayçelik

Ayçekirdeğinde 45 Yıllık Tecrübe: Bayçelik

Ayçiçeği çekirdeklerinin kurutulup belli işlemlerden geçmesiyle elde edilen Ay Çekirdeği,

Doğal ürün hasadı alan ve rakipsiz tarım hizmeti ile çalışan Bayçelik, ürünlerini sizlere ulaştırmadan önce kalite kontrol aşamasından geçirmektedir. Bu aşamada uzman ekip tarafından analiz edilen ürünler, en sağlıklı ve doğal lezzeti ile tüketime hazır olarak sizlere ulaştırılır. Lezzetli atıştırmalık ararken aynı zamanda doğal olmasına öncelik verenler için Bayçelik, katkısız ürünler sunmaya devam ediyor.

Tarladan Sofraya Ayçekirdeği

Günlük hayatta severek tükettiğimiz ayçekirdeği, elbette bizlere ulaşırken tarladaki haliyle gelmiyor. Doğallığını ve tazeliğini korurken aynı zamanda belli başlı aşamalardan da geçmektedir. Tarladan sofraya ayçekirdeği yolculuğu, ilk olarak en kaliteli ay çekirdeği mahsülünün üreticiden alınmasıyla başlar. Alınan mahsül, Bayçelik’in tecrübesi ve son teknoloji makineleri ile tüketime hazır hale gelir. Elbette bu süreçte birçok aşamadan geçer.

Ayçekirdeği üretim aşamaları arasında eleme, sınıflandırma, renk ayırma, paketleme ve depolama işlemleri yer alır. Her bir aşamada uzman ve deneyimli kadrosuyla çalışan Bayçelik, sizlere sunduğu ürünlerde müşteri memnuniyetini öncelik almaktadır. Severek tüketeceğiniz en lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklar için adresiniz Bayçelik!ülkemizde en çok tüketilen kuruyemişler arasında yer alır. Sahip olduğu lezzetinin yanı sıra içerdiği besin değerleri ile vücut sağlığı açısından olumlu etkiler barındırır. Günlük atıştırmalık olarak sıklıkla tükettiğimiz Ay çekirdeği, ülkemize Bayçelik kalitesi ile ulaştırılmaya devam ediyor. Denizli Çivril ayçekirdeğini ülkemize ve tüm dünyaya ulaştıran Bayçelik, doğal üretimi ile ön plana çıkmaktadır.

İçeriğinde bulunan yüksek yağ oranıyla özellikle yağ yapımında kullanılmakta olup bunun yanı sıra üretim aşamasında ulaştığı farklı tatlarla lezzetli bir atıştırmalık olarakta tüketilmektedir. Kavrulmuş, tuzlu, tuzsuz ya da baharatlı olarak üretilebilen ayçekirdekleri, her damak tadına hitap edebilecek haline ulaşmadan önce Bayçelik üretiminden geçer. Bayçelik, ayçekirdeği başta olmak üzere kabak çekirdeği üretimiyle de ürün çeşitliliğini artırmaktadır.

Bayçelik Sizlere Ne Sunuyor?

Yıllık üretim kapasitesini her geçen gün artıran Bayçelik, son teknoloji makineleri ile organik tarım hizmeti sunmaktadır. Bu kapsamda, ay çekirdeğinin başkenti olarak adlandırabileceğimiz Çivril’de üretilen ay çekirdekleri, özel işlemlerden geçirilerek müşteri talebine göre paketlenmektedir. Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği üretimi ile Bayçelik, kaliteli ürün uygun fiyat prensibi ile çalışmaya devam ediyor.

Bayçelik, sunduğu ürünleri çeşitli sınıflandırmalar yaparak sizlere ulaştırmaktadır. Bu sınıflandırmaların başında renk ve ebat ayrımı gelmektedir. Boyutlarına ve renklerine göre ayrılan ayçekirdekleri, her damak tadına hitap edebilecek şekilde zenginleştirilmiştir. Beyaz ay çekirdeği ve siyah ay çekirdeği olarak ayrılan ürünler aynı zamanda 6 mm ve 8 mm arası ebatlarda farklı paketlere girmektedir. Tazeliği ve doğallığı ön plana alan Bayçelik, 45 yıllık tecrübesi ile ay çekirdeği üretiminde öncü bir kurum haline gelmektedir.

Rakipsiz Tarım Hizmeti

Ayçekirdeği ve kabak çekirdeği, günün her vakti tüketilebilen atıştırmalıklar arasındadır. Zengin içeriği ile günlük ihtiyacınız olan besin değerlerini almanızı sağlar. İster gün içinde ara öğün olarak isterseniz akşam keyifli sohbetlere eşlik etmesi için tercih edilmektedir. Ayrıca metabolizmayı hızlandırması sebebiyle özellikle diyet sürecinde kilo vermeye yardımcı olur. Sağladığı birçok yarar sebebiyle ülkemizde çok sık tüketilen ay çekirdekleri, Bayçelik kalitesi ile üretilmektedir.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER