ASM Çalışanlarına Ek Ödeme Verilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi!

Aile Hekimliği Kanunun 3 üncü maddesinin değiştirilerek Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışanlara ek ödeme verilmesi için kanun teklifi hazırlanarak Kahramanmaraş MHP Milletvekili Prof Sefer Aycan tarafından TBMM Başkanlığına verildi.

ASM Çalışanlarına Ek Ödeme Verilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi!

Afet ve acil durum ilan edilen yerler ile pandemi ya da salgın hastalıklar gibi olağanüstü durumlarda görev yapan aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarının aylık ödemelerine ilaveten olağanüstü dönemde aylık ek ödeme yapılarak iyileştirmeleri içeren yasa teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

*Prof. Dr. Sefer AYCAN

- MHP KAHRAMANMARAŞ MİLLETVEKİLİ GENEL GEREKÇE

Anayasamızda 49. Maddesi ile devletin yükümlülükleri arasında yer alan çalışma barışının sağlanması açısından kamu hizmetlerinde risk oranının en yüksek olduğu sağlık hizmetleri sunumunda özellikle yardımcı sağlık personelleri açısından iyileştirilmesi mevcut düzenlemeler ve çalışanların özlük hakları dikkate alındığında bir gerekliliktir. Dünya genelinde ortaya çıkan Coronavirus (COVID- 19) pandemisi nedeniyle, salgından minimum olumsuz etkiyle kurtulmayı temin amacıyla ülkemiz genelinde gereken çalışmalar yapılmakta olup bu kapsamda tüm sağlık hizmetleri öncelikli olarak söz konusu hastalığın önlenmesi, tetkiki ve tedavisine yönlendirilmiştir. Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde görevli olan aile hekimleri ve sağlık çalışanları yüksek risk altında bulunmaktadır. Bu nedenle, afet ve acil durum ilan edilen yerler ile pandemi ya da salgın hastalıklar gibi olağanüstü durumlarda görev yapan aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarının aylık ödemelerine ilaveten olağanüstü dönemde aylık ek ödeme yapılarak iyileştirmeler yapılmalıdır.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 24/11/2004 tarih ve 5258 Sayılı Aile Hekimliği Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ve Gerekçesi ekte sunulmuştur. Gereğini arz ederim. Saygılarımla. 29.04.2020 Prof. Sefer AYCAN Kahramanmaraş Milletvekili MADDE GEREKÇELERİ MADDE 1- Afet ve acil durum ilan edilen yerler ile pandemi ya da salgın hastalıklar gibi olağanüstü durumlarda görev yapan aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarının aylık ödemelerine ek ödeme yapılarak iyileştirmeler yapılmaktadır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir. MADDE 3- Yürütme maddesidir. 5258 SAYILI AİLE HEKİMLİĞİ KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ MADDE 1- 24/11/2004 tarih ve 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunun 3 üncü maddesinin yedinci fıkrasının sonuna gelmek üzere; “Afet ve acil durum ilan edilen yerler ile pandemi ya da salgın hastalıklar gibi olağanüstü durumlarda görev yapan aile hekimi ve aile sağlığı çalışanları, bu durumlar süresince tam gün çalışmış sayılırlar ve aylık ödemeleri tam olarak ödenir. Ayrıca bu durumlar süresince aile hekimlerine asgari ücretin 3 katı, aile sağlığı çalışanlarına asgari ücretin 2 katı tutarında her ay ek ödeme yapılır” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.


 

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlık Memuru
Sağlık Memuru - 7 ay Önce

Maaşlarımız ve ek ödemelerimize seyyanen zam istiyoruz. 1 kaşık balın kimseye faydası yok.

2351VHKİ SINAV KAZANDI ATANMADI 8 YILDIR MAĞDUR SAYIN VEKİLİM BUNLA İLGİLİ ÇALIMA BEKLİYORUZ.
2351VHKİ SINAV KAZANDI ATANMADI 8 YILDIR MAĞDUR SAYIN VEKİLİM BUNLA İLGİLİ ÇALIMA BEKLİYORUZ. - 7 ay Önce

SAYIN VEKİLİM YARDIMCI HİZMETLER KİMSESİZ ÖKSÜZ VE SAHİPSİZ.SINAVLA KAZANILMIŞ HAKKIMIZI 8 YILDIR ALAMADIK MAĞDURUZ BİZİMLEDE İLGİLENMENİZİ İSTİRHAM EDERİZ. SAYGILARIMLA SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.

SELİMCAN
SELİMCAN - 7 ay Önce

TİRÜBÜNLERE OYNAYIP,SAĞLIK ÇALIŞANLARINA HAKARET ETMEMEK LAZIM. SAYGILARIMLA.

6ay Anne Sütü Önemli
6ay Anne Sütü Önemli @SELİMCAN - 7 ay Önce

Chp yasa teklifi verirse alkış mhp verirse tribünlere oynama öylemi ??? Sen tilkisin biz kurduz ve senin gibileri tanırız

Çok yakında
Çok yakında @SELİMCAN - 7 ay Önce

Babacancı Davutoglucu arkadaş her yorumun altındasın hep bi fitne peşindesin

MEHMET 02
MEHMET 02 - 7 ay Önce

2351 KİŞİDEN BİRİ OLARAK SINAVI KAZANDIĞIMIZI HALDE ATMAMIZ YAPILMADI HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

SIRADAKİ HABER