Ankara'nın Göbeğinde Çürüyen Hastane!

Ankara'nın Göbeğinde Çürüyen Hastane!

Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılması üzerine kapanan Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki cihaz ve demirbaşlar çürümeye bırakıldı. TTB Merkez Konseyi Başkanı Adıyaman, “Şehir hastaneleri kamu zararı oluşturmaya devam ediyor” dedi
BURCU CANSU

Ankara'nın kent merkezinde yer alan ve ulaşım kolaylığı nedeniyle tercih edilen Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılması ile mayıs ayında kapandı. Hastanede bulunan sağlık tesislerinin envanterine kayıtlı tıbbi cihaz ve demirbaşlar çürümeye terk edildi.

Sağlık Bakanlığı, demirbaşlar ile ilgili tedbir alınacağını iddia etse de yaşananlar farklı. Bakanlık, taşınma sürecinden önce cihaz ve demirbaşlar ile ilgili İhtiyaç Tespit Komisyonu kurdu. Söz konusu komisyon, “sağlık tesislerinin envanterine kayıtlı tıbbi cihaz ve demirbaşların atıl kapasite oluşturmaması, kamu kaynaklarının etkin, verimli ve hakkaniyetli kullanılması adına çevre illerde yer alan sağlık tesislerinin ihtiyaçları da göz önüne alınarak planlanmasını” yapacaktı. 81 ilin valiliğine iletilen yazı ile demirbaş envanterine kayıtlı tıbbi cihaz ve demirbaşların dağıtılacağı bildirilmişti. Ancak Numune Hastanesi’nde bulunan tıbbi cihaz ve demirbaşların bir bölümü çürümeye bırakıldı.

Sekiz bloktan oluşan hastanedeki, iki bina ile bu binaların bahçesine çok sayıda tıbbi malzeme ve büro eşyası yığıldı. Özellikle C Blok'ta malzemelerin üst üste atıldığı görüldü. Bunların arasında sedyeler ve yatak örtülerinin yer alması dikkat çekerken, evrakların etrafa saçıldığı da anlaşıldı. Arka bahçeye atılan çok sayıda demirbaş da kırıldı.

BİRKAÇ YIL ÖNCE ALINMIŞTI…

TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, şehir hastanelerinin kamu zararı oluşturacağına ilişkin uyarılarının dikkate alınmadığını belirterek, şunları söyledi: “Birçoğu birkaç yıl önce alınan tıbbi cihazlar, tıbbi malzemelerin ve demirbaşların ihtiyaç duyan diğer sağlık birimlerine taşınacağı ifade edilmişti. Fakat görüyoruz ki bir kısmı çürümeye terk edilmiş. Değeri milyonlarla ifade edilecek bu malzemelerin çürümeye terk edilmesi kabul edilemez. Kamu zararı oluşturuluyor. Bunun sorumluları kim ise zarar onlardan tahsil edilmeli.”

birgün

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 6 ay Önce

Destek ne iş yapar ayniyat ne iş yapar? Başka hastanelere verin gitsin

SELİMCAN
SELİMCAN - 6 ay Önce

BU MALZEMELERİN ÇOĞU KULLANILABİLİR DURUMDA DEĞİLDİR.KULLANILABİLİR OLANLAR İHTİYAÇ YERİNE GİDECEKTİR,DİYE DÜŞÜNÜYORUM. SAYGILARIMLA.

Ali
Ali @SELİMCAN - 6 ay Önce

Ankarada Destek başkanlığı, il konsolide neden bedelsiz devirle ihtiyaç olan yere verilmedi? tıbbi cihaz başkanlığı neden ihtiyaç olan yerlere başka iller dahil dağıtmadı? Acaba bu malzemelerin aynısı başka hastanelerde başka illerde son 6 ayda firmadan alındı mı?

Musa
Musa - 6 ay Önce

Size daha acı bir haber vereyim.Devlet Hastanesi'nde doktorsunuz, özel hastaneye geçiyorsunuz ve aynï zamanda şehir hastanesiyle sözleşme imzaliyorsunuz, çift maaş alıyorsunuz.Şehir Hastanesi'nde ameliyat mı olacaksiniz önce özel hastanede bir muayene ol SUT fiyatları düşük bir operasyonsa Şehir Hastanesi'nde, yüksekse özel hastanede ameliyat.Yazık çok yazık.

yazık
yazık - 6 ay Önce

Sorumlular hakkında savcıları göreve davet ediyorum.. Bu malzemeler halihaxırda kullanılan malzelerdi... Yeni bir ev aldığınızda, mevcut evinizdeki herşey hurda mı oluyor... Çöpe mi atılıyor..
Devletin malı bu kadar mı degersiz...

Vatandaş
Vatandaş - 6 ay Önce

Şanlıurfa dada eski hastane binaları yıllardır boş boş binaları korumak için güvenlikçiler bekçiler duruyor hesap sorulsun ihtiyaç yoksa yıkılsın ihtiyaç varsa kullanılsın sağlık sistemi metruk bina oluşturmasın

Doğruluk.
Doğruluk. - 6 ay Önce

Sayın Admin bunları haber yaparken araştırdınızmı,doğrulunu teyit ettinizmi bence etmemişiniz yazık bu malzemeler çöpe gitmesin diye gecesini gündüzüne veren hizmetlisimden tut en üst makamına kadar uğraştını biliyormuydunuz.O resmi çekilen alan çöplük değil odada duran malzemeler ve devirleri yavaş yavaş yapılıyor diğer tüm bloklarda malzeme ziyan olmadan ihtiyaç yerlerine gönderilmiştir.

Saglik
Saglik - 6 ay Önce

Yazık israf bi gun olacak arayacağız israf ettiklerimizi elbet Allah soracak bunların hesabını yokluk gelmesi yakındır....

Saglik
Saglik @Saglik - 6 ay Önce

Bu yorumu beğenmeyenler ataist galiba yada gerçekleri görmeyecek kadar şeytana esir olmuş birileri

Cemil Meriç
Cemil Meriç - 6 ay Önce

DEVLET MALİ DENİZ 80 MİLYONUN ..YİYEN VE İSRAF EDEN ,SOYAN, ÇALAN DOMUZ.


SIRADAKİ HABER