Akılalmaz olay! Kafatası parçalarını çöpe atmışlar

Giresun’un Görele ilçesinde yaşayan 47 yaşındaki Tuğba Yılmaz, yaklaşık 2 yıl önce geçirdiği beyin kanaması sonucu Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde ameliyata alınarak kafatasının bir bölümü çıkartıldı. Aylar sonra alınan kafatası parçalarının yerine takılması için hazırlık yapılıyordu ki o kafatası parçalarının çöpe atıldığı ortaya çıktı.

Akılalmaz olay! Kafatası parçalarını çöpe atmışlar

Giresun’un Görele ilçesinde yaşayan 47 yaşındaki Tuğba Yılmaz'ın yaklaşık 2 yıl önce geçirdiği beyin kanamasının ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinde gerçekleşen ameliyatta kafatasının bir bölümü çıkartıldı. Yılmaz ailesi, kafatası parçalarının geri yerleştirilmesini beklerken çöpe atıldığını öğrendi.

Yaklaşık 2 yıl önce geçirdiği beyin kanaması sonucu Tuğba Yılmaz'ın beyni zarar görerek konuşma yetisini kısmi olarak kaybetti. Tuğba Yılmaz’ın eşi İsmet Yılmaz, "Eşim 14 Ağustos 2020 tarihinde beyin kanaması geçirdi. Acilen Trabzon’da bulunan KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesine götürdük. Acil ameliyata alındı ve bir günde üst üste üç tane ameliyat geçirdi. Ameliyat sonrası kafatası kemiğini aldılar. Daha sonra ameliyatını gerçekleştirdiler, kafatasının üçte biri alındı." diyerek süreci anlatmaya başladı. 

undefined

Tuğba Yılmaz ve eşi İsmet Yılmaz hastaneye dava açtı

Konuşmasını sürdüren İsmet Yılmaz, görevliler kafatasını hastanenin buzdolabına koyduğunu belirtti. Ancak ilerleyen süreçte beklenmedik bir olayın yaşandığını şu sözlerle aktardı: "Üç ay sonra takılacağını söylediler ama aradan geçen yaklaşık bir yıl sonunda aradılar ve hastaneye yatışımızı yaptık. Eşimin kafasından çıkartılan kemiğin takılmasını beklerken, kafatası kemiklerinin olmadığı yere plastik takacaklarını söylediler. Öğrendik ki eşimin kafatasından çıkartılan parçalar kemik bozulması sonucu çöpe atılmış. Bizde bu konuyu yargıya taşıdık. Eşim ameliyat olamadığı için psikolojisi aşırı derecede bozuldu, durup dururken ağlamaları başladı. Yapmak istediğini yapamayınca ağlıyor."

YILMAZ AİLESİ DAVA AÇTI

Hastanenin hizmet kusuru olduğu gerekçesiyle müvekkili adına Trabzon İdare Mahkemesine dava açıldığını belirten Av. Murat Tahmaz ise “Müvekkilim Tuğba Yılmaz, beyin ameliyatını gerçekleştiren sağlık kurumundan almış olduğu hizmetin kusurlu olması nedeniyle kurum aleyhine gerekli haklarımızı savunma adına davamızı açmış bulunmaktayız. Trabzon İdare Mahkemesi’nde davamız devam etmektedir. Bizim bu süreçteki amacımız müvekkilimizin ilgili hastane personeli ve yönetiminin kusuru nedeniyle çöpe atılan kafatası kemiğinin yerine geçebilecek en sağlıklı ve son teknolojik bir muadil tedavinin gerçekleştirilmesini sağlamaktır." dedi. 

Avukat Murat Tahmaz ayrıca Tuğba Yılmaz'ın beyninin şu anda dış etkenlere açık ve korumasız olduğuna vurgu yaparak, bir an önce acil bir şekilde tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. 

Öte yandan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi yetkilileri konunun yargıda olduğunu belirterek açıklama yapmak istemediklerini ifade etti. Bu arada, Giresunlu hemşire Havva Dizdar da Antalya'da aynı durumu yaşamıştı. Hemşire Havva Dizdar, Antalya'da 'Arteriovenöz Malformasyon' (AVM) teşhisi konularak bir ameliyat geçirmişti. Beyninde oluşan ödem nedeniyle ikinci bir ameliyat için kafatasının bir bölümü çıkarılan hemşire Havva Dizdar'ın aylar sonra yerine takılacak kafatası kemiğinin çöpe atıldığı ortaya çıkmıştı. (Türkiye Gazetesi)

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER