AKDAĞ: TBB'nin Tavrına Şaşırmadım, Muhalefet Ne Diyecek Onu Bekliyorum.

Akdağ: Doktor sayısını artırmak şart ama yıllarca Türk Tabipleri Birliği buna karşı çıktı. Dolayısıyla böyle bir fikre de karşı çıkmalarına şaşırmıyorum. Tabii ki tıp fakültelerinin imkanlarını artırmak gerekir. Zaten bu teklif de yeni kurulan tıp fakültelerinin imkanlarını artırmak için ortaya konmuş bir teklif

AKDAĞ: TBB'nin Tavrına Şaşırmadım,  Muhalefet Ne Diyecek Onu Bekliyorum.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Recep Akdağ, Türk Tabipleri Birliğinin, tıp fakültelerine akademik destek önerisine itiraz etmesine ilişkin, "Doktor sayısını artırmak şart ama yıllarca Türk Tabipleri Birliği buna karşı çıktı. Dolayısıyla böyle bir fikre de karşı çıkmalarına şaşırmıyorum." dedi.

Akdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının mali haklarının iyileştirilmesini de içeren kanun teklifinin görüşmeleri sırasında TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyelerine büyükşehirlerde öğretim üyesi fazla olan tıp fakültelerindeki öğretim üyelerinin Anadolu'da belli bir süreyle çalışmasının sağlanmasına yönelik bir önerisi olduğunu hatırlattı.

Türk Tabipleri Birliğinin Türkiye genelinde açılan fakültelerdeki fiziki eksiklik giderilmedikçe öğretim üyesi bulmanın çözüm olmayacağına, taşıma suyla değirmeni döndürme mantığının yanlış olduğuna yönelik açıklamasını değerlendiren Akdağ, "Tabii ki tıp fakültelerinin imkanlarını artırmak gerekir. Zaten bu teklif de yeni kurulan tıp fakültelerinin imkanlarını artırmak için ortaya konmuş bir teklif." diye konuştu.

AK Parti iktidarında tıp fakültelerinin ve öğrenci sayısının artırılmasına rağmen Türkiye'nin, hem Dünya Sağlık Örgütünün Avrupa bölgesinde hem de OECD ülkeleri içerisinde nüfusuna göre doktor sayısı bakımından sonlarda yer aldığına dikkati çeken Akdağ, şöyle devam etti:

"Elbette bu, meslektaşlarımın, doktor arkadaşlarımın üzerine çok büyük bir yük. Doktor sayısını artırmak şart ama yıllarca Türk Tabipleri Birliği buna karşı çıktı. Dolayısıyla böyle bir fikre de karşı çıkmalarına şaşırmıyorum. Biz öğrenciyken de bu destekler Anadolu'ya veriliyordu ve bunun çok büyük faydası vardı. Aslında gelişmiş ülkelerde de bunların örnekleri var. Bir öğretim üyesi bir fakültede başlayıp da hayatının sonuna kadar orada eğitime devam etmiyor, başka yerlerde de eğitim yaptırabiliyor.

Türk Tabipleri Birliği, bütün vatandaşların devlete ait hastanelerden eşit biçimde faydalanmasına imkan tanıyan kanuna da karşı çıkmıştı. Türk Tabipleri Birliği, 'devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde görev yapan öğretim üyelerinin muayenehaneleri olmasın, bu vatandaşlara verilen hizmeti aksatabilir' düşüncemize de karşı çıkmıştı. Dolayısıyla TTB'nin bu açıklamasına şaşırmadım, muhalefet ne diyecek onu bekliyorum.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
sağlık personeli
sağlık personeli - 2 hafta Önce

sayın bakanım sağlık personelini kandırmaktan artık vaz geçin

Uz dr
Uz dr @sağlık personeli - 2 hafta Önce

Hakkaten TTB niye itiraz ediyor, olmayan şeye itiraz edilir mi çok ayıp

Veli
Veli @sağlık personeli - 2 hafta Önce

Konuyu hemen TDB ye ve muhalefete bağlayalım. Aynı taktikler

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 2 hafta Önce

Valla herkes seçimi bekliyor...

sağlıklı sağlıkçı
sağlıklı sağlıkçı - 2 hafta Önce

sayın bakan, neden büyükşehirlerden hoca transfer ediyorsunuz. hali hazırda Anadolu'da çalışan öğretim üyelerinin özlük haklarını iyileştirin onlar istfa etmesin. bu daha kolay değil mi? neden illa bir iş yapacakken o işe 40 takla attırıyorsunuz. çözüm basit. gelişmişlik düzeyi düşük illerde istihdam için cazip teklifler şart. bırakın insanları Anadoluya taşımayı. Anadoludakilere değer verin

ATT
ATT - 2 hafta Önce

Akdağ senin yatacak yerin yok..

hekim
hekim - 2 hafta Önce

Sen bu camianın yüz karasısın hipokrattan bu yana bu topraklarda hekimliğe en büyük darbeyi sen vurdun, yüz karası hala bıdı bıdı konuşuyor !

ahmet
ahmet - 2 hafta Önce

seni görünce kabus görmüş oluyorum akdağ bey!!!

Sağlık memuru
Sağlık memuru - 2 hafta Önce

Taşıma suyla değirmen dönmeeez. 20 yıldır sağlıkta çaşilışanların tükendiğini görmediniz.artık tükendik.bittik makul bir zam yapılmadan insanca yaşanacak maaş verilmeden düzelmez. Diğer memurlara 1 haftada sessizce yapılan zamlar nasıl oluyorsa öyle yapılsın.reklam verdik vericez veriyoruz dünya alem duydu elde var" koca" bu bir 0

doktor
doktor - 2 hafta Önce

Zaten doçentlik müessesesi de rezil oldu, önüne gelen doçent oluyor. siz düşününce ne kadar çok öğretim elemanı ne kadar çok doktor olursa o kadar iyi gibi bir düz mantıkla gidiyorsunuz. peki kalite? hayatınızı sağlığınızı teslim edeceğiniz insanların onları yetiştiren insanların kapasite ve yetiştirilmeleri hiç önemli değil mi? içi boş bir kanun teklifiyle sadece siyasi söylemlerde kullanılmaz üzere meclise düzenleme geldi. düzenlemeden sonra doktor maaşlarında 1 tl bile bir artış olmayacak. Sağlık turizmi üzerine yapılan planlarda söz önüne alındığında kamu sağlık sisteminin çöküşünü hızlandırmak dışında hiç bir şey yapmıyorsunuz. yakında özel hastanelere muhtaç kalacak özel hastane masraflarının tamamını ödemek zorunda kalacaksınız. çünkü bu verdiğiniz ücretlerle ne bir doktor nede herhangi bir sağlık çalışanını kamuda çalıştıramayacaksınız. bunu bir kez yada yazıyorum yarın bir gün özel hastanelere bel bağlamak zorunda kalacaksınız. yöneticilere personelinize ne kadar ücret verdiğinizin bile farkında değilsiniz. sizleri Allah'a havale ediyorum. Millet zaten sandıkta tavrını ortaya koyacaktır.


SIRADAKİ HABER