Akdağ'dan Komisyondaki CHP'lilere: Delikanlıysanız..

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi benimsendi.

Akdağ'dan Komisyondaki CHP'lilere: Delikanlıysanız..

personel sağlık

AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ başkanlığında toplanan Komisyon, sağlık çalışanlarının mali haklarının iyileştirilmesini de içeren kanun teklifini tali komisyon olarak görüştü.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdür Yardımcısı Ferhat Aydoğdu, sağlık çalışanlarının mali haklarına yönelik iyileştirilmeye ilişkin, "Şu an uzman tabiplerde 17 bin olan gösterge rakamı 26 bine, tabip ve diş tabipleri için 13 bin gösterge rakamı 20 bine yükseltiliyor. Bu artışla birlikte uzman tabiplerin halihazırda almış oldukları 4 bin lira civarındaki ilave ödeme, 6 bin 120 liraya yükseliyor; emeklilik için. Tabipler ve diş tabipleri için alınan rakam da 3 bin 60 liradan 4 bin 700 liraya yükseliyor. Bu artış da uzman tabipler için 2 bin 110 liraya tekabül ediyor, tabipler ve diş tabipleri için de 1648 liraya tekabül ediyor. Şu anda bir uzman tabibimiz, 30 yıl üzerinden emekli olduğu zaman 10 bin 900 lira civarında bir rakam alıyor. Bu teklifle birlikte uzman doktorun emekli aylığı 13 bin lira civarına yükseliyor." bilgisini paylaştı.

HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, düzenlemenin bu haliyle sağlık çalışanlarının sorununu çözmeyeceğini iddia ederek, Sağlıkta Dönüşüm Programı sonrasında sağlık sisteminde eksiklikler olduğunu iddia etti.

Bunun üzerine Komisyon Başkanı Recep Akdağ, "Herhangi bir sistemde, sağlık sisteminde de öyledir, durağan bir hayat yoktur, aksayan işleri düzeltirsiniz ama herhangi bir kimse Sağlıkta Dönüşümden önceki zamana atıf yaparak güzellemeler yaptı mı inanın bir gülümseme ihtiyacı doğuyor. Ben, sahada çalıştım, neyin ne olduğunu çok iyi bilen bir insanım. Benim yanıma onlarca yeni doğan bebeğin annesinin, babasının gelip de 'Hocam ne olursunuz, bebeğim morgda parasını da veremiyorum, yardımcı olun da çıkarayım' dediğini yaşamış bir insanım. 8 kişilik bir çocuk kovuşunda annelerin yerde mukavvaların üstünde yattığını görmüş bir insanım. Siz ne anlatıyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin'in "20 yıl öncesini anlatıyorsunuz, bugüne gelin" demesi üzerine Akdağ, "Siz CHP'nin milletvekili olarak çıkın delikanlıysanız deyin ki 'Bütün işçilerin, memurların, Bağkurluların bütün hastanelerden faydalanmasını AK Parti Hükümeti, Recep Akdağ'ın sağlık bakanlığı döneminde getirdiğinde biz buna karşı çıktık, Anayasa Mahkemesine götürdük.' Hadi beraber çıkalım söyleyelim." diye konuştu.

Akdağ, "Her kim Sağlıkta Dönüşüm Programına 'Bu neoliberal bir programdır, halkçı değildir' diyorsa yalan söylüyordur." dedi.

personel sağlık 

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Boş yapma
Boş yapma - 3 hafta Önce

Halk adına yaptıklarınızı anladık peki çalışanlar için ne yapmışlar onu da anlatsaydı sayın Akdağ keşke ama anlatacak birşeyi yok.Sizi hiç güzel anmıyoruz biz sağlık emekçileri..

T saglikci
T saglikci - 3 hafta Önce

Sayın komisyon başkanı ek ödemede sifir alanlar ne olacak yıllardır

dr
dr - 3 hafta Önce

Zaten artık onlar kaybedeceklerini anladıkları için bu söylemlere girdikleri apaçık ortada

ATT
ATT - 3 hafta Önce

sağlık personelini ilgilendiren hiç bir şey yok akıl almaz bir şey kime hizmet ediyorsunuz boşuna uğraşıp duruyorsunuz sağlıçılar enayimi zan ediyorsunuz

Deha çocuklar
Deha çocuklar @ATT - 3 hafta Önce

Birisi sorsun Sn. Akdağ a o aldığı maaşları üst üste koysak çocukları nasıl yüz milyonluk şirketler kurmuşlar ? Biraz bize de akıl versinler, maşAllah hepsi deha bu siyasetçi çocuklarının, hiç birine siyasi olarak avantaj sağlanmıyor.

Vatandaş
Vatandaş - 3 hafta Önce

Acaba yaşadığın olayların hangisine hastalara yardımcı oldun zamnında bu sistemi çökertmeye yemin etmiş bir zavallısın akdağ kendi personelini şikayet ettirecek bir hat kurup şiddetin patlamasına neden oldun.cogu düzensizlik senden kaynaklı oysaki herşeyi zamanında dengeli yapsaydın bu gün bunlar olmazdı...elindeki sağlıkta dönüşümü kullanamadın amatörce bir sistemin oluşmasının sebebi sensin

sağlıkçı
sağlıkçı - 3 hafta Önce

biz siyasi tartışma istemiyoruz cumhurbaşkanı 5 müjde diye açıkladığı sabit ödemelerin emekliliğe yansıtılacağı sözü idi bu yaplmaz ise bizim için hiçbir önemi yok müjdede yok sizmi cumhurbaşkanını dinlemiyorsunuz yoksa arada iletişimde sıkıntımı var zamanı iyi kullanmak lazım boş tartışmalarla sorunumuz çözülmüyor bizler hep bekletilen hiçbirşey verilmek istenmeyen değersiz bir meslek icra ediyormuşuz gibi hissediyoruz

ASLOLAN ADALETTİR
ASLOLAN ADALETTİR - 3 hafta Önce

Anlaşıldı..yine siyaset ve biz yine araya gideceğiz..

aile hekimi
aile hekimi - 3 hafta Önce

Delikanlıysanız muhalefet olarak siz teklif getirin deseydi keşke


SIRADAKİ HABER