Acil servis hemşiresi hayatını çalışarak geçiriyor

Acil servis hemşiresi hayatını çalışarak geçiriyor

Yeşilyurt Devlet Hastanesinden bir hemşire
İzmir

Yirmi yıla yakın bir zamandır acil serviste çalışıyorum. Bir süre önce hastane yönetimi, “İki kişi çalışılan bir acil biriminde bir kişi çalışsın bir kişi de evinde dinlensin, mesai yarı yarıya düşsün” diyerek, sayımızı yarıya düşürmek istedi.

Zaten biz acil servis olarak uzun süredir eksik çalışıyoruz. Yazın başından beri, normal mesainin üzerine ortalama 100 saat fazladan çalışıyoruz. İşimiz zaten yorucu ve genellikle gece çalışıyoruz. Nöbetten çıktığımız gün izin günümüz oluyor ve biz önemli bir bölümünü uyuyarak geçiyoruz. Yat kalk yine iş. Çok yorulduk artık.

Bir de fazla mesaiye kalmak istiyoruz çünkü fazla mesai ücretlerini yükselttiler. Ek iş gibi oldu. Normal ücretler yetmiyor. Ekonomik krizden dolayı insanlar fazla mesaiye bağımlı hale geldi. Fazla mesai yapınca yaşam standardını ona göre ayarlıyorsun. Sonrasında da normal saatlere istesen de inemiyorsun. Ben inmek istiyorum artık. Kadınların evdeki durumunu da biliyorsunuz. Genel bir yorgunluk hali var üstümüzde.  

Acilde şu anda 53 hemşire çalışıyoruz. Şefimiz, acilde özellikle bazı alanlar için sürekli hemşire istiyor ama vermiyorlar.

TOLERANSIMIZ YOK SÜREKLİ GERGİNİZ
Bu şartlar hayatımızı etkiliyor, çocuklarımıza ve eşimize karşı gergin oluyoruz, sosyal yaşam çok yok. Uyku da olmayınca daha toleranssız oluyoruz.

Biz acil serviste bir birimde 2 kişi nöbet tutuyoruz. 1 kişi çalışıyor, 1 kişi mola yapıyor sürekli. Bunu yapmamızın yasal bir dayanağı yok ama biz bu fazla çalışmayı sürekli yaptığımız için ve bedenen çok yorulduğumuz için, emekli olana kadar da böyle çalışacağımız için daha yaşanabilir bir hale getirmeye çalışıyoruz kendimize göre. Ama yönetim hoşlanmıyor bizim sürekli mola yapmamızdan.

Reklam
Aslında acil birimde 3 kişi çalışılması gerekiyor ama baktılar ki biz iki kişi bu işi yapabiliyoruz bir kişiyi eve yolluyorlar ve “Bu sizin için, böyle yorulursunuz ama izin süreniz artar” diyorlar. “Hemşire neden alınmıyor” diye sorulduğunda “Hemşire yok” diyorlar. Normalde 70 kişi döndürmemiz gerekiyor acil servisi ama biz 50 kişi döndürüyoruz fazla mesai yaparak.

BİZİM FAZLA MESAİLERİMİZLE AÇIĞI KAPATIYORLAR
Acil servise ilk geldiğimde neredeyse hiç kimse fazla mesaiye kalmak istemiyordu. Çünkü fazla mesai ücretleri çok düşüktü, tutmanın hiçbir anlamı yoktu. Fazla mesai ücretlerini arttırdılar. Şu anda fazla mesai paralarından aylık bir asgari ücret parası çıkartıyoruz nerdeyse. Bu da açıkçası cazip geliyor. Herkes fazla mesai istemeye başladı böyle olunca. Onlar da eleman eksikliğini hiçbir zaman gidermemeye başladı. Ayda ortalama 256 saat çalışıyorum, normali 156 saat.

24 saat aralıksız çalışıyoruz, sendikamız soruyor, “Neden 12 değil, 8 değil” diye. Diğer hastanelerdeki acillerde de farklı olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Nöbetin son saatlerinde algımız, toleransımız, sabrımız, hepsi değişiyor. Bu hem bizim sağlığımız hem de hasta sağlığı ve güvenliği için risk oluşturuyor.

EŞİM ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA ÇALIŞIYOR
Ben maaşımızın artmasını isterim, fazla mesai yapmamak için elimden gelen her şeyi yapmak isterim. Fazla mesai yapmadığımızda vakit ayırabiliyoruz kendimize. İki çocuğum var. Eşim yıllarca taşeronda çalıştı, şimdi geçici işçi kadrosuna geçti ama halen asgari ücretin altında çalışıyor. Ailelerimizin desteğine rağmen zor ayakta duruyoruz.

Personel sayısının yarıya indirilmek istenmesine biz isyan ettik, öyle vazgeçtiler. Acil zaten yoğun ve karmaşık bir yer, ne olacağı belli olmuyor. Mesela şu an bacağım morarmış durumda, geçen gün psikiyatri hastası tekme attı. Maalesef ağır ve riskli koşullarda çalışıyoruz. Yıpranma hakkı da vermiyorlar ve sürekli nöbet tutmaktan daralıyoruz artık. Böyle hayat geçer mi diyoruz ve başka bir iş bulup çalışmayı düşündüğümüzde tıkanıyoruz. 36 yaşındayım, 58 yaşında emekli olacağım. Normal nöbete gitsem, fazla mesai tutmasam hastalara daha iyi yaklaşacağım.

Bu şekilde çalışınca artık insanlardan nefret eder hale geldik. Meslekten dolayı bir taşlaşma oluyor. Çünkü ölü geliyor, yaralı geliyor, ağrısı olan geliyor derken duygu gidiyor. Yalnızca gençlerde ve çocuklarda duygusal olunuyor.

Ben kendi adıma çalışma saatlerimi düşüreceğim. Ben kendi etrafımdaki arkadaşlarımla konuştum, arkadaşlar bunu artık kendimize yapmayalım, fazla mesaiye kalmayalım dedim. Şu an herkesin böyle yapması zor görünüyor ama en azından bir grup olarak 50-60 saatin üstünde tutmayacağız.

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlık memuru
Sağlık memuru - 10 ay Önce

112 lerde müdürlükler de yatan hemşire ler sağlık memurları var onları görev yerlerine çeksinler insanlar biraz rahatlasın

HEMŞİRE
HEMŞİRE @Sağlık memuru - 10 ay Önce

112 DE DE MÜDÜRLÜKTE DE HEMŞİRE GEREKLİ KARDEŞİM BİZE ONLAR DEĞİL YENİ ALIM LAZIM

Sadece hemşire değil
Sadece hemşire değil - 10 ay Önce

Sadece hemşire değil bütün sağlık branşları sıkıntıda
Röntgen,lab,paramedik...... yorulduk...

hemsire olmayan saglikcilar
hemsire olmayan saglikcilar - 10 ay Önce

nobet parasi tatli olunca hepsi acilde yatiyor.nobet tutmak icin kavga ediyorlar

HEMŞİRE
HEMŞİRE @hemsire olmayan saglikcilar - 10 ay Önce

E NE YAPSINLAR YALIN HEMŞİRELİK MAAŞI İLE GEÇİNİLİYOR MU EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI ALIYORUZ

hemsire olmayan saglikcilar
hemsire olmayan saglikcilar - 10 ay Önce

nobet tutmamak icin degil tutmak icin kavga ediyorlar

Böyle olurmu
Böyle olurmu - 10 ay Önce

Ne yaman celişki hem çok para alayim deyip nobet tutuyom diyo hemde ben cok calısiyom güluyoz sadece.

EMERGENCY
EMERGENCY @Böyle olurmu - 10 ay Önce

Çelışki neresinde bunun ölümü görüp sıtmaya razı oluyoruz geçinemiyoruz diyor anlamıyormusun...

Spor
Spor - 10 ay Önce

İki massınız var yetmiyor diyosunuz biz uzayda mı yasıyoruz devlet daha napsın taseronsa girsin kpss ye atansın

SELİMCAN2
SELİMCAN2 - 10 ay Önce

TEBRİK EDERİM HEMŞİRELERİN SORUNLARININ BİR KISMINI GÜNDEME GETİRDİĞİNİZ İÇİN HEMŞİRE SAĞLIK SİSTEMİNİN OMURGASIDIR ÇOK HASAR ALDILAR BİR DÜZENLEME YAPILMASI GEREKİYOR GEREK MALİ, GEREK İŞ YÜKÜ ARTIK BİR STANDARTA GİRMESİ LAZIM
AYRICA BOŞ YORUM YAPAN ARKADAŞLAR HEMŞİREYE 3600 GÜNDEME GELİNCE BİZDE İSTERÜZ DEMEYİ BİLİYORLAR ELLERİNİ VİCDANLARINA KOYSUNLAR BİRAZ HEMŞİRENİN SIKINTILARINADA SES ÇIKARSINLAR HÜRMETLERİMLE..


SIRADAKİ HABER