500 bin sözleşmeli memura kadro yolu açıldı

Pazartesi günü imzalanan toplu sözleşmeden 523 bin sözleşmeli memura kadro, 1.5 milyon kamu çalışanına da 3600 ek gösterge müjdesi çıktı. 2013'ten bu yana gündemde olan sözleşmeli personel sorunu 2022'de çözülecek.

500 bin sözleşmeli memura kadro yolu açıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in ısrarla üzerinde durduğu, sözleşmeli personel ve 3600 ek gösterge sorununun çözümü için ilk resmi adım atıldı. Böylece, sayıları 523 bin 47'ye ulaşan sözleşmeli memurların kadroya geçiş yolu açıldı.

Sabah'tan Betül Alakent'in haberine göre 1.5 milyon memurun beklediği 3600 ek gösterge süreci de başladı. Dün Resmi Gazete'de yayımlanan Toplu Sözleşme Mutabakatı'nın 52. maddesine göre, kamu kurum ve kuruluşlarının görüşleri alınarak, sözleşmeli personel mevzuatında düzenleme yapılacak. Sözleşmeli personelin statülerinin yeniden belirlenmesine ilişkin çalışma yetkili konfederasyonun katkısıyla 2022'de tamamlanacak.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

KOMİSYON KURULACAK

Yapılan görüşmeler neticesinde kamuda bulunan tüm sözleşmeli personellerin, yerel yönetimler de dahil kadroya alınmasıyla ilgili çalışma yapılacak. Edinilen bilgilere göre, önümüzdeki yıl Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın başkanlığında, yetkili sendika temsilcileri ve sözleşmeli personelin çalıştığı bakanlık temsilcileriyle birlikte komisyon kurulacak. Kadroya geçiş süreci için bu komisyon çalışacak. Hazırlanan çalışma yıl içinde tamamlanarak Meclis'e sunulacak. Meclis'in onayıyla birlikte sayıları 523 bini aşan sözleşmeli kamu personeli, kadrolu memur olacak.

3+1 MODELİ GÜNDEMDE

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, sözleşmeli personel için 3+1 ilkesini benimsediklerini söylemişti. Hali hazırda kamuda 3+1 modeliyle çalışan sözleşmeli memurlar bulunuyor. Yapılacak düzenlemeyle, 4 yılını dolduran sözleşmeliler kadroya geçebilecek. İller arası tayin, sağlık durumu tayini, görevde yükselme, kurumlar arası geçiş gibi bazı özlük haklarında da kısıtlamalar vardı. Çalışmayla 4 yıl sonra kadroya geçecek olan memurun, tüm özlük haklarına da kavuşacağı öngörülüyor.

BELEDİYELERİ KAPSAYACAK

Kamuda süreli ve süresiz olmak üzere iki farklı sözleşme türü var. Süreli sözleşmeler ağırlıklı olarak belediyelerde uygulanıyor. Belediyede çalışanların sözleşmesi her yıl yenileniyor. Bakan Bilgin, "Yerel yönetimlerin çalışanlarına karşı yürütülebilecek bir haksızlığı gidermek için de ilgili düzenlemeler yapılacak" demişti. Böylece, kadro çalışmasının belediyeleri de kapsadığının işaretini vermişti.

MAAŞLARI YÜZDE 10 DÜŞÜK

Kamuda, en fazla sözleşmeli personel ise Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nda yer alıyor. Süresiz sözleşmeli çalışan bu grubun, kadrolu memurlara oranla maaşları, çalıştığı pozisyona göre farklılık göstermekle birlikte, ortalama yüzde 10 daha düşük. Ayrıca sözleşmeli personellerin görevde yükselme hakkı yok. Önümüzdeki yıl kadroya geçişle birlikte tüm bu sorunların çözüme kavuşturulacağı öngörülüyor.

3600 EK GÖSTERGE İÇİN DE ANLAŞMA SAĞLANDI

Zam görüşmelerinde 3600 ek gösterge konusunda da anlaşma sağlandı. Ek gösterge toplu sözleşme mutabakat metnine girdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile sendikalar 2022'de çalışma yapacak, kanuni düzenleme çıkarılacak. Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerini 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki ek gösterge cetveli yeniden düzenlenecek. Ek göstergenin 3600'e çıkarılmasıyla memurların emekli aylıkları ve ikramiyeleri artacak. 1.5 milyon memurun ek gösterge beklentisi karşılanacak. Ek gösterge artışıyla emekli aylıkları ve ikramiyelerinin yüzde 22 ila 25 artması bekleniyor.

EK GÖSTERGE NEDİR?

EK gösterge, devlet memurlarının maaşları, emekli ikramiye ve maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metodu. Ek gösterge rakamları, unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
AtYalanı
AtYalanı - 2 ay Önce

Komisyon neyi çalışacak biliyor musunuz? nasıl hem kadroya geçirip hem de hiçbir hak vermeyebiliriz veya yapabiliyorsak daha kötü haklar verebiliriz. Bunu çalışacak. bu yorumumu yazın kenara. Örnek isteyen 4C li personellerin 4B ye geçişlerinde 90 günlük çalışmayı ve sonuçlarına baksın.

sağlık eri
sağlık eri - 2 ay Önce

Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesinde 3600 ek gösterge gibi uzun uzadıya bir çalışmaya ne gerek var. milletvekilinin meclise sunacağı bir teklif ile bu sorun 3 gün içinde kanunlaşabilir. Ne diye memuru oyalıyorsunuz. 2022 yılında çalışma tamamlanacakta ne zaman kanunlaşacak. Azcık insaflı olun tam 7 senedir aynı yerde süresiz sözleşmeli olarak çalışıyorum.

TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF YHS
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF YHS - 2 ay Önce

2351 VHKİ SINAV KAZANDI ATANMADI.8 YILDIR MAĞDUR SINAV KAZANMAK SUÇ OLDUĞUNU ANLADIKTA BİZLEREDE YAZIK GÜNAH BU MÜBAREK CUMA GÜNÜ GAVUR EVLEDI DEĞİLİZ.BİZİMDE SINAVLA KAZANDIĞIMIZ HAKKIMIZ TESLİM EDİLSİN.

Mağduruz
Mağduruz @TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF YHS - 2 ay Önce

Bizlerde 2012 yılında 2351 VHKİ Sınavı kazandık,Ama barajı geçeni VHKİ kadroyi vereceğiz diye bizlere söz verdiler Hakkımızı helal etmiyoruz.

2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMAYA DEVAM.
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMAYA DEVAM. - 2 ay Önce

TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YHS ÇALIŞANLAR. - 2 hafta Önce 2351 VHKİ SAĞLIKTA SINAV KAZANIP ATANMADI.8 YILDIR MAĞDUR EDİLDİ,MADDİ MANEVİ KAYIPTA OLAN BU İNSANLARA ZULM EDİLDİ.KIZILAYDAN SAĞLIĞA GEÇEN İŞÇİMİYDİLER MEMURMU BİLİNMEYENLERE VHKİ KADROSU VERİLDİ.YİNE İLK OKULLU İTFAİYE ERLERİNE VE MÜBAŞİRLERE SINAVSIZ SINIF ATLATILDI.TAŞERONA KADRO VERİLDİ.BİZLERDE YÜKSEK OKUL VE ÜNİVERSİTE MEZUNUYUZ EK GÖSTERGESİZ VE YAN ÖDEMESİZ SEMBOLİK 1/4 MAAŞ DERECESİ AMA EK GÖSTERGE YOK.BİZİM SUÇUMUZ SINAV KAZAANMAK OLSUN YANDAŞLAR BELEŞ HİÇ BİR ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTULMADAN MÜDÜR OLUP BİZLERE MOBİNG VE BASKI UYGULAYIP HAYATI ZEHİR ETSİNLER.SENDİKA ÇIKMIŞ HAK ARIYORMUŞ YAHU BİZİM HAKKIMIZI SİZ GASP ETTİNİZ.İNDALLAHTA DAVACIYIZ MAHKEME-İ KÜBRADA HAKKIMIZI ALACAĞIZ.YAŞASIN CEHENNEM ZALİMLER İÇİN.SINAV KAZANIP 8 YILDIR ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ

Nem e lazım
Nem e lazım - 2 ay Önce

Ağzınıza bir parmak balı çaldı bıraktılar, cumhurbaşkanlığı seçiminde seçim vaadiydi 3600.... 2023 seçiminde verir artık nasılsa alıştılar sağlık camiasından %75 oy almaya.... oy verene mal deriz artık gidip güdülsün diye

serdar
serdar - 2 ay Önce

3600 unutun.vermezler,vermeyecekler.bu kadar saf olmayın.

mehmet02
mehmet02 - 2 ay Önce

2351 KİŞİ DEN BİRİ OLARAK SINAVI KAZANDIĞIMIZ HALDE ATAMAMIZ YAPILMADI HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

ORUYUN OKUMAYAN CAHİL KALIR
ORUYUN OKUMAYAN CAHİL KALIR - 2 ay Önce

Farkları özetlemek gerekirse, 5434 sayılı Kanuna tabi memurlar için hizmet sınıfı, görevi, derece-kademesi, ek gösterge, makam tazminatı, görev ve temsil tazminatları gibi unsurlar ile kıdem aylığı, taban aylığı, emeklilik tazminat oranı gibi unsurlar önemli olmakta ve bunlar üzerinden emekli aylığı hesaplaması yapılmaktadır. Dolayısıyla 3600 ek göstergenin emekli aylığı hesaplama sistemi içerisinde önemi büyük olmaktadır.

5510 sayılı Kanuna tabi memurlar için ise sadece görevde iken almakta oldukları aylıklar önemlidir. Emekli olduklarında da, tüm çalışma hayatları içerisinde bulunmuş oldukları görevler ve bu görevlerden aldıkları görev aylıkları esas alınarak prime esas kazançları üzerinden ortalama aylık hesaplama sistemi uygulanır ve belirttiğimiz kalemlerin emeklilikte ayrı ayrı hesaplanması söz konusu olmaz. Dolayısıyla 5510 sayılı Kanuna göre aylık hesaplanma sisteminde 3600 ek göstergeye sahip olmak ayrı bir önem kazandırmamaktadır.


SIRADAKİ HABER