50 kişilik ekip aynı anda 4 organ nakli yaptı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, toplam 50 kişilik ekip aynı anda 4 organ nakli yaptı. Muğla'da trafik kazası geçiren 20 yaşındaki gencin organları, Ege'den Muğla'ya giden ekip tarafından eş zamanlı olarak alınarak, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi gören hastalara nakledildi

50 kişilik ekip aynı anda 4 organ nakli yaptı

Muğla'da geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan ve beyin ölümü gerçekleşen 20 yaşındaki bir gencin organlarının bağışlaması üzerine, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde oluşturulan ilk ekip Muğla'ya hareket etti. Zamanla yarışan ekip aynı anda; kalp, karaciğer, akciğer, 1 böbrek ve 1 korneayı eş zamanlı ameliyatla hastadan aldı. Bu sırada, organların nakledileceği uygun hastalar belirlendi ve ameliyathaneler hazırlandı.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Muğla'ya giden ekibin organla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine dönmesinin ardından, eş zamanlı olarak ameliyatlar başlatıldı. Gece saatlerine kadar süren ameliyatlarda toplamda 50 kişi görev yaptı. Kalp, karaciğer, akciğer ve böbrek uygun hastalara nakledildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2021, 04:46

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER