3600 ek gösterge çalışmaları hızlı başladı! İşte ilk taslak metin

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 4 yıl önce polis, öğretmen, hemşire ve din görevlisi için verdiği 3600 ek gösterge 6. Dönem Toplu Sözleşme sonrası yeniden gündeme gelmişti. Ekim ayında açılacak TBMM'ye sunulacak olan 3600 ek gösterge konusunun 2022 yılı içinde tamamlanması beklenirken, yapılan çalışmanın taslak metni Sabah Gazetesince yayımlandı.

3600 ek gösterge çalışmaları hızlı başladı! İşte ilk taslak metin

Sabah gazetesinde yer alan habere göre; Taslak metinde 3600 ek göstergenin hazırlanmasında genel gerekçe, "657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak hemşire, öğretmen, Birinci Sınıf haricindeki Emniyet Müdürü Sıfatını kazanmış olanlar ile bu hizmet sınıfındaki polis ve diğer personel ile "Din Hizmetleri Sınıfı"ndaki en az dört yıllık dini yüksek öğrenim mezunlarının ek göstergeleri kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle yükseltilerek söz konusu personelin 1 inci derecedeki ek göstergelerinin 3600'e yükseltilmesi amaçlanmıştır" ifadeleriyle açıklanıyor.

Madde gerekçesinde ise "657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak hemşire, öğretmen, Birinci Sınıf haricindeki Emniyet Müdürü Sıfatını kazanmış olanlar ile bu hizmet sınıfındaki polis ve diğer personel ile "Din Hizmetleri Sınıfı"ndaki en az dört yıllık dini yüksek öğrenim mezunlarının ek göstergeleri kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle yükseltilerek söz konusu personelin 1 inci derecedeki ek göstergelerinin 3600'e yükseltilmesi amaçlanmıştır" deniliyor.

Taslağın açıklamalar kısmında ise;

"Söz konusu Kanun teklifi taslağı ile;

*657 sayılı Kanuna tabi olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfında görev yapan ve en az 4 yıl süreli yükseköğretim veren fakülte ve yüksekokullardan mezun öğretmenlerin kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.

* 657 sayılı Kanuna tabi olarak Sağlık Hizmetleri Sınıfında görev yapan ve en az 4 yıllık hemşirelik yükseköğrenim mezunu hemşirelerin kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.

* 657 sayılı Kanuna tabi olarak Din Hizmetleri Sınıfında görev yapan ve en az dört yıllık dini yükseköğrenim mezunu olanların kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

* 657 sayılı Kanuna tabi olarak Emniyet Hizmetleri Sınıfında görev yapan birinci sınıf haricindeki emniyet müdürü sıfatını kazanmış olanlar ile en az 4 yıl süreli yükseköğretim veren fakülte ve yüksekokullardan mezun polis ve başpolislerin kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.

Sabah'ta yer alan habere göre söz konusu taslak sadece 4 meslek grubu için hazırlandı. Şube müdürleri, şefler, daire başkanları, müfettişler, kariyer meslekler, uzmanlar, genel müdür yardımcıları, üniversitelerdeki genel sekreterler, daire başkanları gibi idareci kadroların da faydalanacağı şekilde taslağın genişletilmesi bekleniyor.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
kamil
kamil - 2 ay Önce

şayet böyle olursa, hükümet seçimlerde bunun altından kalkamaz!!!!!!

İNADINA SAĞLIKSEN İNADINA SEMİH BAŞKAN
İNADINA SAĞLIKSEN İNADINA SEMİH BAŞKAN @kamil - 2 ay Önce

NE YAPARLARSA YAPSINLAR

ephe
ephe @kamil - 2 ay Önce

siz hala sağlıksen de devam edin. tabi 400 tl para alacaksınız istifa eder misiniz hiç. yazık be bu sendika oldukça böyle satılıp dururuz masada. bak eğitimbirsen e tüm öğretmenlere alıyor hakları.

muammer
muammer @kamil - 2 ay Önce

bu taslağa göre sağlık meslek lisesi ve ön lisans hemşirelik okuyup ta lisans tamamlayan sosyal hizmet, acil yardım afet vs. okuyan hemşireler de alamaz ise totalde sağlıkçılardan sadece hemşire, hemşirelerinde %70 i alamaz 3600'ü, 4 meslek grubuna verilmiş gibi yapılıp yine sağlıkçılar kandırılmış olur.

Emel
Emel - 2 ay Önce

Öğretmenler ayrılıyormu türkçe, matematik diye sağlıkta niye sadece hemşirelere ebeler çalışmıyor mu aynı işi yapıyoruz

serkan k
serkan k @Emel - 2 ay Önce

emel hanım şırnakta görev yaptınız mı hiç

SAĞLIKCI
SAĞLIKCI - 2 ay Önce

Ebe, laboratuvar vev röntgen teknikerleri, 112 de görev yapan ATT, paramediklere, sağlık memurlarına vb.lehine neden verilmiyor.

ahmet kutucu
ahmet kutucu - 2 ay Önce

hemşire harici sağlıkçılar siz izlemeye devam... İmam kardeşlerime hayırlı olsun.

Sağlıkçı
Sağlıkçı @ahmet kutucu - 2 ay Önce

Ben 4 yıl önce bunu demiştim vAllahi :(

yetkili sendikacılar
yetkili sendikacılar - 2 ay Önce

yetkili sendikacılar neredesiniz hala liste yapıp kim müdür kim uzman hangi akrabanız nerede çalışsın ona mı uğraşıyorsunuz
ama bize hak....

mustafa23
mustafa23 - 2 ay Önce

hükümet böyle bir yanlış yaparsa altından kalkamaz, verilecekse tüm sağlıkta çalışanlara kademeli de olsa verilmelidir.

3600
3600 - 2 ay Önce

Sağlıkta sadece hemşireyi kapsayacaksa olmamış. Herunvanı kapsamalıdır.Ayrıca 2008 memuriyete başlayan her unvanı kapsamaldır ki anlamı olsun

bir pandemici
bir pandemici - 2 ay Önce

sağlıktaki herkese verilmeli bu 3600 bu pandemi süreci hatrına hem de bir kereye mahsus diplomaları ile sınavsız ünvan değişikliği verilmeli insanlar çok şey istemiyor haklarını istiyor yetkili sendikalar bunu duysun fazlasını değil hakkımızı istiyoruz


SIRADAKİ HABER