3 bin 872 aile hekimi istifasını verdi

3 bin 872 aile hekimi istifasını verdi

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'ne karşı iş bırakma eylemi gerçekleştirdikleri için haklarında soruşturma açılan ve maaşları kesilen 3 bin 872 aile hekimi ve sağlık çalışanı istifa dilekçesi verdi.

Türkiye genelinde aile sağlığı çalışanları ve hekimler, 1 Temmuz'da yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'ne karşı 16 ve 27 Ağustos'ta iş bırakma eylemi yaptı. İzmir, Bursa, Samsun Balıkesir illerindeki aile sağlığı çalışanları ve hekimler iş bıraktığı için haklarında soruşturma başlatılarak, maaşlarında kesinti yapıldı. Sadece İzmir'de de 800 aile sağlığı çalışanı ve hekim hakkında soruşturma başlatılarak, maaşları kesildi.

Buna karşı İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne itiraz dilekçeleri veren aile sağlığı çalışanları ile hekimler, yine yaptıkları açıklamalarla yönetmeliğin geri çekilmesini ve yaşadıkları mağduriyetin giderilmesini istedi.

Duvar'da yer alan habere göre İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı (İZAHED) Funda Mütfüoğlu, bu gelişmeler nedeniyle farklı kentlerde görev yapan 3 bin 872 aile hekimi ve sağlık çalışanının İl Sağlık Müdürlüklerine istifa dilekçesi verdiğini söyledi.

AİLE HEKİMLERİ 'CEZA YÖNETMELİĞİ' DİYOR

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'nin birinci basamak sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu söyleyen Mütfüoğlu, bu nedenle “ceza yönetmeliği” olarak adlandırıldığını ifade etti.

Özellikle yönetmelikteki ihtar puan cetveli uygulaması üzerinde duran Müftüoğlu, “Yapmış olduğumuz çalışmalar ve birtakım durumlardan dolayı bu cetvelde bulunan kalemlerden cezalandırılma durumumuz var. Mesela sosyal medya araçları üzerinden ya da bir kanala demeç vermemiz ceza puanı ile cezalandırılıyor. Eğer bunu tekrarlarsak bu ceza puanı ikiye katlanıyor. 150 üzerinde bir ceza puanı alırsak ya da ihtar puan cetvelinde yer alan 5 ayrı kalemden ceza alırsak bir komisyona sevk ediliyoruz. Komisyon sözleşmemizin fesih edilip edilmemesine karar veriyor. Eğer bu ceza puanı 200 ise komisyona gitmeden doğrudan sözleşmemiz fesih ediliyor” dedi.
 
Müftüoğlu, ihtar puan cetveli içerisinde önlüklü olup olmamalarından üzerlerinde kimlik kartı olmamasına, hatta görev başında herhangi bir hasta ya da yakını tarafından şiddete uğramaları halinde kendilerini savunmak için yaptıkları hamlelerin bile 50 puan ile cezalandırıldığını kaydetti.

'CEZALANDIRMAKTAN BAŞKA ANLAMI YOK'


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

İhtar puan cetveli uygulamasının sahanın dinamiklerine uygun olmadığını vurgulayan Müftoğlu, yaşadıkları zorlukları şu sözlerle dile getirdi: "Pandemide hastaların büyük çoğunluğu hastaneler yerine Aile Sağlık Merkezlerini tercih etti. ASM’ler koruyucu sağlık hizmetlerinin yanı sıra birçok hizmet veriyor. Günde 1 milyonu bulan aşılar yapılıyor. Bu iş yoğunluğunu içerisinde bir de kronik izleme adı altında her bir hastaya yarım saat ayırmamızı öngören bu uygulama teknik ve işleyiş olarak mümkün değildi. Bunu yapmadığımız takdirde maaş kesintisine uğrayacak olmamız ciddi anlamda bir haksızlıktır. Pandemi döneminde ‘hakkınız ödenmez’ denilen sağlık çalışanlarını böyle bir duruma maruz bırakmak, onları cezalandırmaktan başka bir anlama gelmiyor.”

'YÖNETMELİK İPTAL EDİLMELİ'

Yönetmeliğin geri çekilmesi için Cumhurbaşkanlığına faks çekmek dahil bugüne dek birçok eylem yaptıklarını, belirten Müftüoğlu, bu eylemler üzerine kimi arkadaşları hakkında soruşturma ve maaş kesintileri yapılması üzerine farklı kentlerde 3 bin 872 aile hekimi ve sağlık çalışanının İl Sağlık Müdürlüklerine istifa dilekçeleri verdiğini ifade etti.

Aile hekimleri ve sağlık çalışanları olarak tek taleplerinin yönetmeliğin bir an evvel iptal edilmesi olduğunun altını çizen Müftüoğlu, bu taleplerinin karşılanmaması halinde istifaların yaşanacağı uyarısında bulundu.

Müftüoğlu, “Hekimlerin artık B ve C planı yaptığını biliyoruz. Farklı çalışma alanlarına kayabilirler. Bu anlamda birinci basamak ciddi anlamda kan kaybedebilir” uyarısında bulundu. 

Kaynak:https://www.gazeteduvar.com.tr/3-bin-872-aile-hekimi-istifasini-verdi-haber-1535430

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2021, 06:27

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
kamil
kamil - 1 ay Önce

istifa etmek,sağlık çalışanlarının sahipsizliğini gösteriyor.

ATT
ATT - 1 ay Önce

ALGI YAPMAYIN.KİİM YATARAK 20.000 ALDIĞI YERDEN İSTİFA EDER Kİ ?

sağlık memuru
sağlık memuru @ATT - 1 ay Önce

doğru söze ne denir 1 tanesi bile istifa edemez o parayı hastanede uzman almıyor cari giderle aylık 14- 15 kimse özelde de emeklilikte de bulamaz nokta.......

Acil
Acil - 1 ay Önce

Sağlığın artık gerçekten cılkı çıktı özelleştirecez diye korkutuyorlar inanın özelleşsek bundan daha iyi,hiç yoksa özelde belirli mebla verir ordan gider,sadece işini yapacaksın , yoksa inanın çalışılacak bir iş değil

dis hekimi
dis hekimi - 1 ay Önce

sadece aile hekimleri degil uzman ve dis hekimleride ayni yolda...saglikta donusum dhvara tosladi...hekimler yardimci persinelle ayni parayi aldigi surece devam edecek.bir kac akilli simdi laf sokmaya kalkacak...merak etmeyin bundan sonra hastalara siz bakarsiniz..ayni işi yapiyoz ya

Ahmet esen
Ahmet esen - 1 ay Önce

Benim bildiğim 1 tane bile istifa dilekçesi verilmedi müdürlüklere sadece algı yönetiyorlar anladığım.

Halil İbrahim
Halil İbrahim - 1 ay Önce

Derhal aile hekimliğinin olmadığı eski sisteme dönülmeli. Bu arada hiç bir aile hekiminin istifa ettiğini düşünmüyorum ederlerse eski kadrolarına ki bunun çoğu toplum sağlığı merkezi ve acil servisler olur değişen bir şey olmaz işler yine yürür. Aile hekimliği başlangıçta yanlış kurgulandı zaten. Devlet 1. basamakta sağlık ocağı sistemine dönmeli.

serkan
serkan - 1 ay Önce

İstifa eden yok,! kaldı ki istifa bir haktır. vatandaş aile hekimliği kanunundan memnun değil ve eski hale dönüşmesini istiyor.

sağlıkcıı
sağlıkcıı - 1 ay Önce

sağlık bakanlığının yapmış olduğu en büyük yanlış doktorların istifa sonrası geri dönüşleri, geri dönüşleri kapaksa hekimler istifa edemezler.


SIRADAKİ HABER