13 yıllık doktor istifa edip İsviçre’de garson oldu

13 yıllık kadın hastalıkları ve doğum uzmanı M.M., İsviçre’ye taşınarak bir kebapçıda çalışmaya başladı. 44 yaşındaki M.M.“Soğan soyuyorum lakin daha huzurluyum” dedi.

13 yıllık doktor istifa edip İsviçre’de garson oldu

ABC Gazetesi'nde yer alan habere göre;

13 yıllık meslek hayatını bırakıp istifa dilekçesini veren ve sürecin tamamlanmasını bekleyen M.M. isimli doktor, Türk Tabipleri Birliği verilerine göre son iki yılda kamudan istifa eden yaklaşık 8 bin hekimden sadece biri. “Aileme, arkadaşlarıma, yakın çevreme hekimliği neden bıraktığımı anlatamıyorum. Kül tablası temizliyorum, masa siliyorum, bulaşık yıkıyorum, soğan soyuyorum lakin emin olun çok daha huzurluyum. Tek sorunum ailemin İstanbul’da kalması” diye konuşan M.M., sağlık sistemindeki sorunlardan hekim, hemşire, sağlık çalışanlarının sorumlu tutulması nedeniyle istifalara zemin hazırlandığını belirtti. M.M ayrıca insanların sağlık çalışanlarına karşı olan kaba ve kavgacı tutumundan da oldukça rahatsız olduğunu belirtti.

Otomobil fabrikasındaki üretim bandı işçisi gibi çalışıyordum. Bir dönem 5 dakika bir hasta görüyorduk. Sonra itiraz ettik bu süre 10 dakikada bire çıktı. Son altı aydır yine beş dakikada bire indi. Hastanın içeri girmesi, kimlik kontrolüyle 2-3 dakika geçiyor. Hastayı muayene masasına almak, ultrasonla bakmak, smear testi, gebelik takibi bu kadar kısa sürede yapılamaz. Gebelikte bebeğin kalp atışına bakıp ölçümlerini yapıp bitiriyorduk. Hastayı dinleyemiyorduk bile. Hastayla en fazla iki kelime konuşabiliyorduk, ‘Şikayetin ne?’ Bitti. Bu iyi hekimlik değil. Hatta hekimlik bile değil. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hastalarını yalnız muayene etmez. Hemşire isteriz yok, sekreter isteriz yok! Çalışma şartları, umutsuzluk, kaygılar istifaya zorluyor.

BABAMI ALDIĞIM MAAŞA İNANDIRAMIYORDUM

Durum bu kadar kötüleşene kadar maddi kaygılar benim için çok ön planda değildi. 2011’de Van’da zorunlu hizmetteydim. Depremi yaşadım, zorlu şartlarda, konteynırlarda, çadırlarda çalışırken bile bu kadar mutsuz, huzursuz ve umutsuz değildim. Eşim de hekim, haziran ayına kadar kamuda çalışıyordu. İki çocuğumuz var, evimizi ailemizin yardımıyla alabildik. Hiçbir birikimim yok. Aslına bakarsanız 10-15 yıllık hiçbir hekimin yok. Ancak geçinebildik. Aldığım maaşla çocuklarımı istediğim okulda okutma ya da istediğim semtte yaşama şansım yok.

Doktorların maaşlarının yüksek olduğu tamamen bir söylenti, gerçeğin uzaktan yakından alakalı olmadığını  belirten M.M., “Babamı bile aldığım maaşa inandıramıyorum ” dedi.


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

https://abcgazetesi.com/13-yillik-doktor-istifa-edip-isvicrede-garson-oldu-413741

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2022, 07:48

Ceren YILDIZ


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ülkecek Endişeliyiz
Ülkecek Endişeliyiz - 2 hafta Önce

Klasik kaos zihniyeti ve onun destekleyicilerinden olan abc... Her hizmete kulp bulurlar. Herşeye karşıdırlar asla takdir etmezler. Onlar için kaos her konuda geçerlidir. Doktormuşta gitmişde hadi yorum yazanlardan bir tanesi istifa etsin ve resim atsın hadi kanıtlasın :)))

Atilla
Atilla - 2 hafta Önce

Soğan soyuyormuşda huzurluymuş maaşıda bolmuş tamam işte istifacılar bulun bu hekimi size de iş bulsun kardeşce yaşayın gidin görüşmek üzere

2022
2022 - 1 hafta Önce

Herkes gider yurtdışına ama bir tek yorum yazanlar gitmez ballı maaşlarını yer kahvesini içerek buraya gelir istifa edin gidin kaçın der ama ve ellerini ovuşturur. İşte bunlar var ya bunlar hııııııııı

Emektar
Emektar - 2 hafta Önce

Çok saçma, hıç ınandırıcı gelmedı

Hemşire
Hemşire - 2 hafta Önce

Doktor zam almasın diye ben de eylem yaptım ama bin pişman oldum. Randevu bulamadığım için gittiğim özel hastaneye 400 lira ödedim. Kendi hastanemdeki doktor hekim dışındakilerin randevu almasını gerektiğini, hemşirelerin zamma engel olduğu için bakmayacağını söyledi. Cimere şikayet ettim

Sağlıkçı
Sağlıkçı @Hemşire - 2 hafta Önce

Özrünüz kabahatinizden büyük. Cimere ne diyerek şikayet ettiniz? Doktor bana randevusuz bakmıyor diye mi? Randevu sistemini getiren Bakanlık. Sağlık çalışanlarına muayenede önceliği kaldıran Bakanlık. Cimerden nasıl bir cevap alacağınızı umuyorsunuz? “Doktorun kulağını çektik sana randevusuz bakacak” mı diyecek? Doktor sana bakmam dememiş ki. Randevu sistemi kuralı var git randevu al demiş. Bugüne kadar bakıyorlardı aynı yerde birlikte çalışıyoruz diyerekten. Sendika dolduruşu ile bunu hep birlikte bozduk. Empati kurun: Tabip dışı sağlık personelinin sabitine %20 zam geldiğinde ve bu %20 zam hekimlerin performansından kesileceği bilindiğinde hekimler greve gidip bu zammı iptal ettirselerdi ne hissederdiniz? Üstelik, hekimlere verileceği bahsedilen şey zam değildi. Zaten aldıkları Performans ek ödemeleri sabit ek ödemeye aktarılacaktı. Bu emekliliğe yansıyacaktı. Özlük hakkı idi yani. Tabip dışına verilen %20 zam ile hekimlere verilen özlük hakkının getirisi birebir aynı idi: Yani 400-600 TL arası. Mutemetliğe sorabilirsiniz. Hiçbir araştırma yapmayan sağlık sendikalarının dolduruşuna ve galeyanına geldiniz. 40 yılda bir grev kararı alıyor sağlık sendikaları o da hekimlere karşı oldu. Sağlık sendikaları bu güne kadar sizlerin hangi hakkı için grev kararı almış ve uygulamıştı? Son hekim karşıtı grev sonucu ne oldu? Ne kazanıldı? Bakınız Sendikalar askıya aldılar diğer eylem kararlarını. Bir 40 yıl daha o askı oradan inmez.

Cok sukur
Cok sukur @Hemşire - 2 hafta Önce

İnsAllah doktorun maasini cok gorenlerin, surekli dr napiyor ki diyenlerin cocuklari doktor olur

Ahmet Demircan
Ahmet Demircan @Hemşire - 2 hafta Önce

Hiç aklıma gelmedi saglık personeli diye haricen sıra veriyoduk. Doktor dışındakilere randevu al gel demek çok mantıklı.

Fatih acar
Fatih acar - 2 hafta Önce

Maalesef ilk kanı ysp leri. Yani siz döktünüz Bundan sonra hekim dışı kimseye randevusuz bakmakta haklılar.

Ahmet Demircan
Ahmet Demircan - 2 hafta Önce

Dalga geçmeyin amcayla. Hem kardeşi isviçredeymiş. Bi yerden entegrasyona başlamak gerek. Amerikan atasözü ne der? önce bir iş bul sonra daha iyisini bul.


SIRADAKİ HABER