112 AÇM'ler Uyarı Veriyor!

112 AÇM'ler Uyarı Veriyor!

112 Acil Çağrı Merkezleri Uyarı Veriyor! 
Gerçek Hastalar 112 Hattına Ulaşamıyor! 
 Corona Vürisi ile mücadele kapsamın da 65 yaş üstü yaşlılarımıza Çıkarılan sokağa çıkma yasağı sonrası yaşlılarımızın ihtiyaçları için valilikler koordinasyonunda Vefa Sosyal Destek Grubu kurulmuştur. Kurulan bu gruplar ile iletişim için yaşlılarımız 112 numarasına yönlendirilmiştir. 

Acil durumlar için oluşturulan tek numara 112 Acil Çağrı Merkezleri Vefa Sosyal Destek Grubuna ulaşmak istiyen yaşlılarımızın çağrıları sonucu kitlenmiş acil durumu olan hasta ve yakınlarının 112 hattına ulaşım süresi uzamış adeta imkansız hale gelmiştir. 

112 Ekiplerinin hastasıma yapacağı ilaç onayı ve hastanın hangi Hastaneye götürüleceği gibi merkeze hekimlerine danışması gereken konularda dahi 112 ekipleri çağrı merkezi ile ihtiyaç sahibi yaşlılardan dolayı iletişim kuramamamaktadır. 

Corona Virüsümile mücadele kapsamında Çıkarılan 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağının ne kadar süreceği kesin olmamakla birlikte bu sürede yaşlıların vefa sosyal destek grubu aramalarından dolayı telafisi mümkün olmayan sonuçlara sebep olacak ve 112 çağrı merkezi işleyemez hale gelecektir. 
Bu yaşanan durumdan dolayı İç İşleri bakanlığı öncülüğünde Vefa Çağrı Merkezleri kurulmalı ve çağrı merkezi numarası belirlenmelidir. 
Bu şekilde yapılacak düzenleme ile 112 ye gerçekten ihtiyacı olan vatandaşımızın mağduriyeti ortadan kaldırılacaktır. 
Vatandaşımızın sağlığı için ilgili birimlerin gerekli çalışmaları ivedikle başlatmasını talep ediyoruz

Bekir NENNİOĞLU

Adana Sağlık SEN Şube Başkanı

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 09:34

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
112 Acil Çağrı Çalışanı
112 Acil Çağrı Çalışanı - 2 hafta Önce

Devletin bugüne kadar aldığı en hatalı kararlardan birisidir bu. Ne kadar gereksiz , acil olmayan çağrı varsa 112, 155, 156 gibi saniyelerin hayati değere sahip olduğu hatlara yönlendirilmesi can kayıplarını beraberinde getirmiştir. 112 Acil Çağrı birimleri gerçek vakalara ulaşamıyor ve kolluk kuvvetlerinin olaylara müdahalesi gecikirken, ambulans birimlerinin sevkinin gecikmesi sonucu insanlar ölmektedir. Devlet verdiği bu hatalı karardan biran önce dönmeli ve vefa destek hattı için ayrı numaralar kullanmalıdır. 112 sadece "Acil Hat" olarak kalmalıdır.

SIRADAKİ HABER