Yüksek Lisans Yapan Ebeler Sağlık Bakanından Yardım Bekliyor

Yüksek Lisans Yapan Ebeler Sağlık Bakanından Yardım Bekliyor
Mevcut düzenlemelere göre, Devlet memurlarından; Ekonomist, Öğretmen,kadrolarda görev yapanların aylık gelirleri, yüksek lisans yapma durumlarına göre artış gösterebilmektedir.Devlet memuru olarak Ekonomist unvanlı kadrolarda görev yapanlar, ekonomi alanında yüksek lisans yapmış olmaları halinde, aylık tazminat oranları artmaktadır.
Ekonomi alanında yüksek lisans yapmış olan “Ekonomist” kadro unvanlı Devlet memurlarının aylık net maaşı, aynı kadroda olup da ekonomi alanında yüksek lisans yapmamış olan emsallerine göre (ilave 1 kademeden kaynaklı fark hariç) 2019 yılının ilk yarısında; aylık seviyesi 1-4 derecelerde olanlar için 616 TL, diğer derecelerde olanlar için ise 529 TL daha fazla olmaktadır.
Devlet memuru olarak Öğretmen unvanlı kadrolarda görev yapanlar, herhangi bir alanda yüksek lisans yapmış olmaları halinde, girdikleri ve/veya girmiş sayıldıkları ders saatleri karşılığında aldıkları ek ders ücreti artmaktadır.   Devlet memurlarının her bir ek ders saati karşılığında aldıkları net ücret miktarı, yüksek lisans yapmamış olan öğretmenlere göre daha fazla olmaktadır.
Resmi Gazete'de yer alan yönetmeliğe göre, Devlet memuru olarak Hemşire ve Ebe unvanlı kadrolarda görev yapanlar, meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans yapmış olmaları halinde, ilgisine göre “Uzman Hemşire” veya “Uzman Ebe” unvanı kazanmakta ve aylık tazminat oranları artması gerekmektedir. Ancak; ebe ve hemşirelerde yüksek lisans yapmak   (ilave 1 kademenin etkisi dışında) ebelerin maaşını etkilememektedir. mevcutta düzenlemeye göre,  meslekleriyle ilgili alada yüksek lisans yapmış olan “Hemşire” ve “Ebe” kadro unvanlı Devlet memurlarının aylık net maaşı, aynı kadroda olup da mesleği ile ilgili alanda yüksek lisans yapmamış olan emsallerine göre (ilave 1 kademeden kaynaklı fark hariç) 2019 yılının ilk yarısında; memuriyete 15 Ekim 2008 tarihinden önce girmişlerse 62 TL, bu tarih ve sonrasında işe girmişlerde 54 TL daha fazla olması gerekmektedir. Ancak yüksek lisans yapan ve  uzman ebe ünvanı alması gereken  sağlık  sağlık personelinin  kurumuna başvurduğunda almış olduğu cevap yazımız ekindedir. Yüksek lisans yapan ebelerin "uzman ebe" kadro unvanı ihdas edilemediğinden sorunları   hala çözülmemiştir. Ebler Sağlık Bakanından bu konuda yardım
beklemektedirler.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 21:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hemşire saglık mem
Hemşire saglık mem - 4 ay Önce

yahu öncelikle kamuda en düşük maaşı alan saglık çalışanların maaşlarını bir düzeltin düzelttinizde yüksek lisans yapanların ki kaldı bir polis 5500 ,6500 tl arası maaş alırken bir asker 7000 tl üzeri maaş alırken bir öğretmen 6000 tl alırken bir zabıta 5500 tl üzeri alırkrn bir bekçi 4500 tl alırken biz saglık çalışanları hersey dahil 4100 tl maaş alıyoruz önce bu maaşlar düzeltilsşn

LİYAKAT
LİYAKAT - 4 ay Önce

DİĞER YÜKSEK LİSANS MEZUNU SAĞLIK PERSONELLERİ NE OLACAK EDİTÖR BEY. SADECE BU SEKTÖRDE YÜKSEK LİSANS YAPAN EBE HEMŞİRE DEĞİL. DİĞER SAĞLIKÇILARDA ÇİFT LİSANS BİTİRİP YÜKSEKLİSANS YAPANLARIN BİLE HİÇ DEĞERİ YOK ÇÜNKÜ KURUM KÜLTÜRÜ OLMAYAN BİR BAKANLIK HANGİ PERSONELİ, NERDE NE MEZUN BİLEN YOKTUR.

Uzman Hemşire
Uzman Hemşire - 4 ay Önce

Teşekkür ederiz. Sayın editör lütfen uzman ebe ve uzman hemşire kadro taleplerini sık sık gündeme taşıyalım. Özlük haklarında fark olmayan tek uzmanız.

Uzman Ebe
Uzman Ebe - 4 ay Önce

Editöre teşekkür ediyoruz ve yasal hakkımızın verilmesini istiyoruz.

hasan özcandan
hasan özcandan - 4 ay Önce

merakımdan soruyorum attyim sağlık kurumları işletmeciliği ve akabinde sosyaL hizmetler bitirdim ve üstüne de (4 yıllık üst öğrenimlerinden) birtanesini bitireceğim.Ben şimdi ne uzmanı olacağım..saygılar

Uzman Hemşire
Uzman Hemşire @hasan özcandan - 4 ay Önce

Hasan bey bir alanda uzman olmak için 4 yıllık lisans eğitiminin üzerine yükseklisans( master eğitimi) yapmanız gerekiyor. Uzman hemşirelik yada Uzman ebelik ünvanı için 4 yıllık hemşirelik yada ebelik lisans eğitimi üzerine kendi alanlarında yükseklisans yapanlardır.

Saglık Memuru
Saglık Memuru - 4 ay Önce

Saglık memurunun ebe hemşire den farkı nedir. Neden yüksek lisans yapmış toplum saflığı saglık memuruna da uzman unvanı verilmiyor ne adaletsizliktir. Çalışmaya gelince her türlü iş sağlık memurunda yetkililere sesleniyorum verin bizimde unvanımızı.

Ssglikci
Ssglikci - 4 ay Önce

Saglik memuru olupda yuksek lisans yapanlari (ust ogrenim kabul edilenleri) unutmayalim.

Bizleri Kim Görecek
Bizleri Kim Görecek - 3 ay Önce

Teknik Hizmelerde olupda YÜKSEK LİSANS YAPMIŞ olanlar ne olacak.Güzel güzel ebe ve hemşirenin haberini yapıyorsunuzda asıl ayrımı bu şekilde haber yaparak sizler yapıyorsunuz.


SIRADAKİ HABER