'Yönetici atamalarında mülakat tamamen kaldırılmalı'

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: "Yönetici atamalarında mülakat tamamen kaldırılarak, görevlendirmeler sadece yazılı sınav sonucuna göre yapılmalıdır.

'Yönetici atamalarında mülakat tamamen kaldırılmalı'

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, "Bir eğitim-öğretim yılını daha geride bırakıyoruz" diyerek,   2014 yılından bu yana yönetici atamalarında yazılı sınavın ardından mülakat yapıldığını hatırlatan Geylan şunları kaydetti:

"Bu durum yönetici atamalarının adil, şeffaf yapılamamasına yol açmaktadır. Zira geçmişteki mülakatlarda torpil listeleri oluşturulduğuna, liyakatli, ödüllü, ehil insanların değil; yandaşların görevlendirildiğine, mülakat komisyonlarının ciddi hak gasplarına yol açtığına tanıklık ettik. Sendikamız yıllardır yönetici atama mülakatlarının kaldırılmasını talep etmektedir. Bu talebimizi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a da iletmiştik. Buna rağmen mülakat uygulaması ısrarla devam etmektedir. Bakanlık yönetici atama süreciyle birkaç ayda birkaç kez değişiklik yapsa da, mülakatı kaldırmamıştır. Yönetici atama yazılı sınavı 21 Nisan tarihinde yapılmıştır. Bu sınavın ardından mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yönetici mülakatlarında güvenlik soruşturması temiz olan adaylara mülakat puanı olarak yazılı sınav puanının verileceğini söylemiştir. Bu sözün yerine getirileceğine yönelik inancımız güçlüdür. Dolayısıyla mülakat sonuçlarını titizlikle inceleyeceğiz. Umuyoruz ki, hak gaspları yaşanmaz. Aksi takdirde hak gasplarını en yüksek perdeden dile getirip, hukuki yollara başvururuz. Şube müdürü yer değiştirmeleri bir yıl daha ertelenmiştir. Hak kazanan şube müdürlerinin yer değiştirmelerinin ertelenmesi, eğitim camiasında huzursuzluğa neden olmuştur. Bu şekilde MEB'de huzurlu çalışma ortamı sağlayamazsınız, adalet sözlükte yer alan bir kelime olarak kalır. Türk Eğitim-Sen olarak talebimiz; yönetici atamalarında mülakatın tamamen kaldırılarak, görevlendirmelerin sadece yazılı sınav sonucuna göre yapılmasıdır. Şayet huzurlu, mutlu, verimli, kaliteli, başarılı okullar hedefliyorsak, tüm bu hususların yöneticiden geçtiğini unutmamalıyız. Şu anki torpilli yöneticilerle okulların içinin boşaltıldığı, hak ve hukuk gasbı gerçeği de göz önünde bulundurulmalıdır. Öte yandan, Bakanlığın son birkaç ay içerisinde, yönetici atama süreciyle ilgili yaptığı değişiklik ve ikircikli tutumlar da eğitim kamuoyunda kaygılara ve 'ne oluyor' sorularına neden olmuştur. Geri çekilen yönetici atama takviminin aynıyla tekrar yayınlanması, takvimin hiçbir gerekçe sunulmadan değiştirilmesi, yine makul açıklama yapmaya gerek duymadan şube müdürü nakillerinin ertelenmesi, süresini dolduran okul yöneticileri için yönetmeliğin değiştirileceği haberleri hakkında açıklama yapılmaması gibi durumlar, eğitim çalışanları tarafından endişeyle izlenmekte ve 'MEB'de eski alışkanlıklar devam mı ediyor' sorusunu akla getirmektedir."

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 12 ay Önce

İLLAKİ LİYAKAT,İNADINA LİYAKAT, DİYORUM. SAYGILARIMLA.

Ankaralı
Ankaralı - 12 ay Önce

Milli eğitim de sınav ve mülakat var. Bizde hiç bir şey Yok. Bir sabah bakıyorsun ki müdür odasında başka biri oturuyor. ????????????

mehmet02
mehmet02 - 12 ay Önce

NE ZAMAN OLACAK
2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." ………On dört yıl oldu bir gelişme yok

PERSONEL
PERSONEL - 12 ay Önce

SAĞLIK BAKANLIĞI TORPİLİN ZİRVE YAPTIĞI YER..DİREKKKKKKKKKKK MÜDÜRSÜN.

deephayal
deephayal - 12 ay Önce

atanan yöneticileride görüyoruz. adama göre iş buluyorsunuz.. liyakat olması şart

SIRADAKİ HABER