Yoğurt kabından cips ambalajına! Yeni katılım payları geliyor!

Yoğurt kabından cips ambalajına! Yeni katılım payları geliyor!

Katılım ve kazanım payı ödenecek ürünler belli oldu! İşte listesi...

Ambalaj atıklarının geri kazanılmasını teşvik için ürünlerin ambalajından katılım payı alınacak. Kapsama lastik ve yağlar da dâhil olacak...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, paralı poşet uygulamasının ardından çalışmalarına başladığı geri kazanım katkı payı uygulamasında sona yaklaştı.

YÖNETMELİK TASLAĞI HAZIRLANDI
30 Haziran’da devreye girmesi beklenen uygulama için bakanlık ‘Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı’nı hazırlayarak, sektörün görüşüne açtı.

KATILIM PAYI GELİYOR
Buna göre ekmeklerin sarıldığı kâğıtlar, yoğurt kapları, cips ve çerez ambalajlarına katılım payı geliyor. 
DÖNÜŞÜME KATKI YOK
Buna ilave olarak geri dönüşüm yolu ile elde edilenler için de katkı payı alınacak. Bakanlıkça uygun görülen depozito kapsamında piyasadan toplanan ürünlerden ise geri kazanım katılım payı alınmayacak. Söz konusu uygulamada plastik poşetler için satış noktaları, diğer ürünler için ise piyasaya sürenler sorumlu olacak. Sınıflandırılaak ürünler Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirilecek.

---* Piyasaya sürülecek ürün, başka bir eşyanın ayrılmaz parçası değilse ambalaj kabul edilecek ve kazanım payı alınacak.

---* Şeker kutusu, ekmeğin kâğıdı, cips ve çerez ambalajları, yoğurt kabı ambalaj sayılacak.

---* Gazlı ve gazsız içecekler, sporcu içecekleri, yapay soda, kola gibi içeceklerin ambalajlarından ücret tahsil edilecek.

---* Alet çantası, çay poşetleri, kıyafet askıları, saksılar ve mum kapları ambalaj sayılmayacağından herhangi bir ücret alınmayacak.

---* Ambalajların yanı sıra piyasaya sürülen bitkisel ve madenî yağlar, lastikler, ilaçlar için de kazanım payı tahsil edilecek.

---*Zeytinyağı, prina, palm, ayçiçeği tohumu ve aspir olmak üzere diğer yağlardan, ilaçlarda ise hazır ilaçlardan ve veteriner ilaçlarından kazanım payı alınacak, eczacının kendi yaptığı majistral adı verilen ilaçlardan alınmayacak.

---*Piyasaya sürülen lastikler için de kazanım payı alınacak. Ancak bisiklet ve moped lastiklerinden bu pay alınmayacak.

---*Baz yağlar ile denizcilik veya havacılıkta kullanılan yağlar hariç madeni yağ olarak kabul edilen yağlardan geri kazanım payı alınacak.

Sefa Bilgitekin

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 1 yıl Önce

ÇOK HOŞUMA GİTTİ,NE GÜZEL,ALLAH YAPANLARDAN RAZI OLSUN. SAYGILARIMLA.

ECZACI
ECZACI - 1 yıl Önce

DELİ DUMRUL VERGİLERİ. AMBALAJLAMAZSAN CEZA. AMBALAJLARSAN BİLMEM NE PAYI.

ÇEVRECİ
ÇEVRECİ - 1 yıl Önce

Desene yeni bir çöpten atık toplama iş kapısı açılıyor. Ben bu yöntemin uygun olmadığını düşünüyorum, kimse evinde depolamaz o kadar atığı ve kağıtta olduğu gibi yeni bir çöp pazarı oluşur. Yazık o genç çocuklara. Bunu yapacağınıza plastik ne varsa üretimini yasaklayacaksın muadili cam tahta vs ne varsa bir yolu bulunabilir

SIRADAKİ HABER