Türk Sağlık Sen "Bayramda İdari İzinli Günlerde Çalışacaklar İçin Başvurumuzu Yaptık"

Ramazan Bayramı’nda kamu çalışanlarının 1,5 günlük idari izinli sayıldıkları günlerde çalışacak personelin mağdur edilmemesi için Türk Sağlık Sen tarafından Sağlık Bakanlığı’na başvuru yapıldı.

Türk Sağlık Sen "Bayramda İdari İzinli Günlerde Çalışacaklar İçin Başvurumuzu Yaptık"

Yapılan başvuruda Ramazan Bayramı olması sebebiyle kamu personelinin arefe günü yarım gün, bayram sonrası ilk gün ise tam gün idari izinli sayılmasına karar verildiği hatırlatıldı.

Başvuruda idari izinli sayılan günlerde çalışan personellerin aylık çalışma sürelerinin hesaplanmasında idari izinli sayılan günlerdeki çalışma saatleri dahil edilmek suretiyle aylık toplam çalışma süresi hesabına katılmakta iken, idari izinli günlerde çalışmayan personeller açısından bu süreler aylık çalışma sürelerine dahil edilmemekte, bu durum sebebiyle o ay içerisinde daha fazla çalışan personele ek bir ücret ödenmemektedir. Bu durum sebebiyle personeller arası eşitsizlik, ücrette adalet ilkesine aykırılık ve angarya niteliğinde bir çalışma ortaya çıkmaktadır.” denildi.

Bu durumun düzeltilmesi için eşitlik, adalet ilkelerine uygun olarak idari izinli olunan günlerde nöbet tutan ve hizmet veren personellerin bu çalışma sürelerinin aylık çalışma süresine dahil edilmemesi istendi.

Bu günlerde nöbet görevi ifa eden personellere tutmuş oldukları nöbetleri karşılığı mevzuat hükümlerine göre izin kullandırılması, mümkün değil ise nöbet ücreti ödenmesi hususunda yeniden değerlendirme yapılarak bir işlem tesis edilmesi talep edildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2019, 01:12

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa
Mustafa - 13 ay Önce

Günaydın.

Mustafa
Mustafa - 13 ay Önce

yinede helal olsun

MEHMET02
MEHMET02 - 13 ay Önce

BAŞVURUDA BİZİM İÇİN YAPIN
2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." ......On dört yıl oldu bir gelişme yok

mert
mert - 13 ay Önce

arkadaşlar haziranda 120saat fiili çalışma artı 13 saat idari izin toplam 133 saat mesai olmuyormu.bazı yerlerde bu hesaplama farklı yapılıyor ve nöbet usulü çalışan personele mesai 133 saat deyip fiili olarak 133 saatlik nöbet yazıyorlar sanki o personelin idari izin hakkı yokmuş gibi işlem yapılıyor.bu işin doğrusu nedir bilen varmı

Adnan Macit
Adnan Macit - 11 ay Önce

Biz sağlık çalışanları adına yaptığınız çalışmalar için teşekkür ederim

SIRADAKİ HABER