Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısından 3600 Tepkisi

Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısından 3600 Tepkisi

Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Faruk DOĞAN  Sağlık sen in aylık dergisinde yazdığı köşe yazısında 3600 konusunda yapılan ayrımcılığa tepki gösterdi Başkan Doğan yazısında :

HEMEN HER ŞEY AYNIYKEN BU AYRILIK NEDEN!

Bir sağlık çalışanı düşünün…

Benzer durumdaki pek çok arkadaşıyla eğitime başlıyor.

Aynı sıralarda aynı eğitim sisteminde aynı eğitimcilerle yola çıkıyor.

Gün geliyor staja başlıyor.

Stajını da diğer arkadaşları gibi aynı hemşire ablasının, ebe ablasının gözetiminde gerçekleştiriyor.

Ve sınav vakti… Sınava da birlikte dirsek çürüttüğü, staj yaptığı aynı arkadaşlarıyla giriyor.

Kadere bakın ki o arkadaşlarından bazıları ile aynı hastanede göreve başlama başarısı gösteriyor.

Hülasa; eğitim ve çalışma yaşamı, uzun ince bir yol ve en başta “bir sağlık çalışanı düşünün” diye tasvir ettiğim kişi, bu aşamaları aynı pozisyondaki yüzlerce, binlerce arkadaşıyla beraber kat ediyor.

Aynı okullarda okuyup, aynı hocalardan ders aldıkları gibi aynı kurumlarda staj görüp ve hatta aynı hastanede göreve başlıyorlar.

Dahası aynı hastaya müdahale ediyorlar, aynı serviste çalışıyorlar, aynı maaşı alıyorlar, aynı döner sermayeden istifade ediyorlar.

Bitmeyen bir “aynılar” silsilesi hâsılı kelam.

Aynılar, sağlık müessesinin her yerinde her kademesinde.

Hastaneye yolunuz düştüğü an, sizi bu aynılar silsilesinden bir çalışan, bir emekçi karşılar.

Kayıtta sizi tıbbi sekreter karşılar.

Muayenenizi oldunuz, teşhis için bazı tetkikler istendi, laboratuvara gittiniz karşınızda laboratuvar teknisyeni.

Röntgen, MR vs. görüntülüme istediler, karşınızda röntgen teknisyeni.

Hastanızı servise yatırdınız, koskoca serviste akşam hastanız için çırpınan ya bir hemşire ya bir ebe ya da bir sağlık memuru vardır.

Hastanız ameliyat olacak başucunda anestezi teknisyeni görürsünüz.

Yani “aynılar” her yerde.

Aslında, sizler bu aynıları çok iyi biliyorsunuz. Çünkü bu aynılar sizlersiniz, bizleriz.

Bu aynılar; sağlık personelleri, ebeler, hemşireler, sağlık memurları, röntgen teknisyenleri/teknikerleri, laboratuvar teknisyenleri/teknikerleri, çevre sağlığı teknisyenleri/teknikerleri vs.

Daha sayayım mı? Sizleri, size tarif etmenin lüzumu var mı?

Diş teknisyeni/teknikeri, acil tıp teknisyeni/teknikeri, anestezi teknisyeni/teknikeri… Liste uzayıp gidiyor.

Her şey iyi, güzel de ortada bir sorun var.

Sorun büyük bir sorun ve her yönüyle hakkaniyetten uzak, kabul edilemez bir sorun.

Malum, 3600 ek gösterge gündemde.

Ancak sadece hemşirelerin kapsama alınması düşünülüyor.

Ama yukarda, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının aynılarını saymakla bitiremedik.

O halde bu ayrım, gayrımcılık neden!

Sadece hemşirelerin 3600 ek gösterge kapsamına alınmak istenmesi, daha doğrusu bunun böyle düşünülmesi, sağlık çalışanlarının arasına nifak sokmaktır, çalışma barışını bozmaktır.

Dahası fedakârlık göstererek her türlü zorluğa, eksikliğe rağmen görevini en iyi şekilde yapan sağlık emekçilerini küstürmektir.

Ülkemizin son yıllarda, kamu hizmeti adına başarı ve memnuniyet anlamında en büyük kazanımlarından olan sağlık teşkilatının temellerine dinamit koymaktır!

Bizler, her fırsatta hemşire ile sağlık memurunun yan yana, omuz omuza görev yaptığını yukarıda eksikleriyle saydığım ünvanların hepsinin sağlık sisteminin yapı taşları olduğunu, dillere pelesenk olan “sağlık işi ekip işidir” düsturunun sadece lafta olmadığını, bunun sağlığın bir gerçeği olduğunu anlatıyoruz, anlatmaya da devam edeceğiz.

Bu mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.

Birileri belki oturduğu yerden, durumun ciddiyetinin farkında olmayabilir! Ama bizler bu işin peşini bırakmayacağız!

Adalet terazisinin şaşmasına müsaade etmeyeceğiz!

Sağlık personelinin bu haklı talebinin gür sesi olmayı sürdüreceğiz
Mahmut Faruk Doğan 
Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
ümit bora doğan
ümit bora doğan - 10 ay Önce

Din görevlileri vaiz, imam, müezzin olarak ayrılmıyorsa , Eğitim görevlileri fizik, beden, matematik ,türkçe, sınıf öğretmeni olarak ayrılmıyorsa ,Emniyet personeli komiser ,trafik polisi asayiş vb. gibi ünvanlarla ayrılmıyorsa sağlık peraonelleride bir bütün olarak düşünülmelidir

HALİL POLAT
HALİL POLAT - 10 ay Önce

Katılıyorum bükü türuygulama personel arasında ayrımcılığa neden olur. Bir kere en üst düzeyde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 3600 ek gösterge sözü verildi Eğer şartlar el vermiyorsa bütçe sıkıntısı varsa herkese eşit şekilde işçilikte Belki de kademeli olarak arttırılmalıdır. Bu konu teknik vicdani ve hukuki bir çalışmayı gerektirir. Lütfen yanlış anlaşılmasın genel müdür yardımcısının daire başkanının da mevcut ek göstergesi 3600 dür peki Okuldan yeni mezun olmuş bir hemşire polis imam öğretmen kardeşimize de 3600 ek gösterge vereceksiniz sizce doğru mu? Özetle mevcut imkanlar dahilinde herkesi kapsayan Adil bir ek gösterge düzenlemesi yapılmalıdır.

konyalı
konyalı - 10 ay Önce

Sadece hemşirelere ek gösterge vermeyi düşünürken, neden coğrafya öğretmeni değil tüm öğretmenler kastediliyor; polis ifadesi geçince neden trafik polisi değil tüm polisleri düşünüyoruz, Din görevlisi söylenince neden vaizleri değilde tüm din görevlilerini düşünüyoruz acaba.......
Bunu çözecek gerçekten çözecek ben miyim sendikamıdır. Sendika gerekirse eylem yapmalı ama bu konuyu mutlaka çözmelidir.
Korkarım sonu 5-10 yıldır dillerden düşmeyen yıpranma gibi olmaz...

Dursun Külekçi
Dursun Külekçi - 10 ay Önce

Vaktiyle yıpranmaya 5 yıla 1 yıl ve geçmiş hizmetleride kapsayacak dediler bizleri 5 yıl oyalayıp desteğimizi aldılar ve sonuç orada. geçen yıl sadece doktorların emekli maşına blok zam yaptılar ve ek ödemelerinin bir kısmınıda emekliliklerine yansıttılar sağlık personeline yine birşey yok. Bir yıldır ortaya bir 3600 yemi attılar oylarımızı desteğimizi bizleri kullandılar ve şimdide sadece bir kısımı hemşireye verip koskoca bir sağlık camiasını bölüp konuyu oldu bitti ile geçiştirmek istiyorlar. Sadece şu soruyu soruyorum yetkililere imamlara müezzinlere gassslara gelince konu onlar din görevlileri oluyor. Bizlere gelince sağlık personeli kelimesini kullanmayıp sadece hemşire diyerek konuyu kısa yoldan halletmeye çalışıyorlar. Hadi buyrun hemşireyi ebeden, röntgen tekn labaratuvardan, anestezi teknikerini hemşireden nasıl neye göre ayıracaksınız.

tarkan
tarkan - 10 ay Önce

Sağlık-sen personelin hakkını mı savunacak....Sağlık-sen ancak hükümetin hakkını savunur! Memur-senin yöneticileri yarın milletvekili adayı olacağı partiyi zor durumda bırakır mı? suç onlardac değil esas suçlu bu durumu bile bile sağlık-sene üye olanlarda.....!

ADALET TERAZİSİNDEN BAHSEDEN SAYIN BAŞKAN KANTARIN TOPUZU KAÇMIŞ HABERİN YOKMU.
ADALET TERAZİSİNDEN BAHSEDEN SAYIN BAŞKAN KANTARIN TOPUZU KAÇMIŞ HABERİN YOKMU. - 10 ay Önce

2351 VHKİ 7 YILDIR SINAV KAZANMIŞ ATANMAMIŞ.İLK OKUL MEZUNU İTFAİYE ERLER,KIZILAYDAN SAĞLIĞA GEÇENLER VE EN SON 2 AY ÖNCE MÜBAŞİRLER SINAV SIZ SINIF ATLATILDI.HANGİ ADALET TERAZİSİNDEN BAHSEDİYORSUNUZ. KANTARIN TOPUZU ÖYLE BİR KAÇMIŞKİ KİMSE TERAZİNİN TOPUZUNU DENGEYE GETİREMİYOR. BEN 2351 VHKİDEN BİRİ OLARAK 7 YILLIK MADDİ MANEVİ HAKKIMI AHRETE BIRAKTIM. MAHKEME-İ KÜBRADA ALACAĞIM. SİZ HALEN DAHA SÜSLÜ KELİMELERLE DEVAM EDİN BİZ ŞİKAYETİMİZİ ALLAHA SUNDUK BEKLİYORUZ.2351 VHKİDEN BİRİ. O GÜN DOĞAN ÇOCUK BUGÜN İLK OKUL 2. SINIFTA BİZ HAKKIMIZI HARAM EDİYORUZ 7 YILDIR KAYIPTAYIZ.

MEHMET02
MEHMET02 - 9 ay Önce

2351 KİŞİ SINAVI KAZANDI ATAMASI ZAMAN AŞIMINA UĞRADI BUNU DA GÜNDEME GETİRİN

MEHEMET 02
MEHEMET 02 - 9 ay Önce

ON DÖRT YIL OLDU
MİLADI DOLMUŞ OLAN YARDIMCI HİZMETLER SINIFI KALDIRILMALI
Kamu kurumlarında teknisyen yardımcısı, hizmetli, aşçı, kaloriferci, dağıtıcı, mübaşir, terzi, berber, garson, bahçıvan, matbaacı gibi çeşitli ünvanlarda görev yapan ve sayıları 111 bin olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin, bulundukları sınıftan kaynaklı olarak birçok maddi ve manevi mağduriyet yaşadıklarına dikkat çekerek, Yardımcı Hizmetler Sınıfında " bulunan personelin kurumlardaki ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerde çalıştırılabileceği gibi çok geniş bir tanımı olması ve bu sınıfın içinde bulunan yirmi iki unvanın ayrı ayrı görev tanımının da olmaması sebebiyle amirleri tarafından ünvanları göz ardı edilerek Yardımcı Hizmetler Sınıfı'nda bulundukları gerekçe gösterilerek ünvanı ile uyumsuz işlerde çalıştırılmaktadırlar. Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personelin kadro unvanlarına ilişkin görevlerin sınırının belirtilmemiş olması bu personele kurumlarında pek çok işin gördürülebileceği personel olarak bakılmasına neden olmaktadır. Ayrıca hukuki yönü olmamasına rağmen bazı görev ve işlerin yardımcı hizmetler sınıfı personeline gördürülmesi, zaman içinde söz konusu görevlerin ilgililerin unvanı ile özdeşleşmesi ve haklı olarak bu görevi yapmak istememelerinde ise sorunlu personel olarak düşünülmesine sebep olmaktadır" . YHS personelinin yükselebileceği teknisyen, bilgisayar işletmeni, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, memur gibi kadrolara kurumlar tarafından genellikle ilk defa atama yoluyla personel alımına gittiklerinden ve kurumların periyodik olarak Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavı açmamalarından dolayı üniversite mezunu olsalar dahi sınıf değiştirme imkanı bulamamadıklarını 657 sayılı DMK' da bahsedilen hizmet sınıfları arasında sadece Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil personel için ek gösterge belirlenmemiştir. Ek gösterge belirlenirken bir hizmet sınıfına dahil personelin tamamının dışarıda tutulmasının rahatsızlık oluşturmasının yanı sıra, ek göstergeden yararlanamadıkları için Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin aylık ücretleri ve emeklilik hakları (emekli aylığı ve emekli ikramiyesi) memurlar arasında oldukça düşük seviyede bulunmaktadır. Bilindiği gibi 2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." Taşeron firmalara bağlı olarak kamu kurumlarında çalışan taşeron personelin devlet kadrolarına işçi olarak geçirilmeleri ile birlikte ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerin bu personel eliyle gördürülmesi sonucunda YHS personeline ihtiyaç da kalmayacağını kaydeden "Gelişen ülkemizde kamu personel yönetimi anlayışı kuralcı, hiyerarşik, mekanik ve geleneksel yönetim anlayışı iken bu yönetim anlayışı değişerek yerini etkinlik, verimlilik, tutumluluk dinamiklerini esas alan, ücret dengesizliğini gidermeyi hedefleyen, performansa göre değerlendirme üzerinde duran, esnek yapılanma ve katılımcı yönetime uygun bir kamu personel yönetimine bırakmaktadır. Bu sebeplerle günümüzde miadı dolmuş olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı'nın kaldırılarak bu hizmet sınıfındaki mevcut personelin, eğitim durumlarına ve ihraz ettikleri unvanlara uygun hizmet sınıflarına geçirilmeleri gerekmektedir" …………… On dört yıl oldu bir gelişme yok. Sağlık bakanlığına ve yetkili sendikaya duyurulur.


SIRADAKİ HABER