Probleminiz olmasa bile aile hekimine gidip çay için

Probleminiz olmasa bile aile hekimine gidip çay için

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü’nün konuğu olarak Balıkesir’e gelen Ege Üniversitesi Çocuk Gastroentoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Aydoğdu, yaptığı açıklamada çocuklardaki beslenme yetersizliği konusunda bilgiler verdi. Prof. Dr. Aydoğdu çocukların vücut ağırlıklarının yüzde 1015’inin kaybının hemen fark edilmesiyle daha sağlıklı nesillerin yetişeceğini ifade etti.

“Anaçocuk sağlığını önemsiyoruz”
Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü, Balıkesir Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Refik Budak ise düzenlenen eğitim seminerinin aile hekimleri açısından yararlı geçtiğini belirterek, sağlık alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Budak, “Bugün aile hekimlerimize eğitim vermek üzere Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sema Aydoğdu hocamızı misafir ettik. Biz Sağlık Bakanlığı olarak son 10 yılda özellikle sağlıkta yapılan çalışmalarla ülkemizde durumlu beklenen yaşam süresini 81’lere kadar uzattık, gelişmiş ülkeler seviyesine geldik. Bunun yanında biz birinci basamakta özellikle kanser taramalarına, beslenme için diyetisyenlere, psikologlara uzanan çok geniş bir sağlık hizmeti yelpazesini oluşturmuş bulunmaktayız hem Balıkesir ilinde hem Türkiye’de. Aynı zamanda ikinci basamaktaki yeni hastanelerimiz, yeni binalarımızda verilen sağlık hizmetinin artması ülkemizde bu 81 yaşa gelmede etkili oldu. Ancak biz sağlık hizmetlerinde hiçbir zaman kaçınmamamız gereken bir öz, çekirdek olduğunu biliyoruz. Bu da anaçocuk sağlığıdır. Ülkemizde annenin sağlığı, bebeklerin sağlığı, bebeklerin ölümü, annenin ölümü ülkenin gelişmişlik düzeyini, ülkenin gelişmiş ülkeler sıralamasındaki sıralamasını doğrudan etkilediği, aynı zamanda sadece ülke sıralaması, ülke ekonomisi açısından değil, bebeğin ve annenin başına gelen bir şeyin tüm aile içinde bomba etkisi oluşturduğu, bu dayanılmaz süreci yaşamamamız için biz de sürekli hizmette sunduğumuz bu faaliyetleri güncel tutmak istiyoruz. Bu bilgiyi güncel tutma adına bugün Sema Hocamız bize destek oldu. Aile hekimlerimize, çocuk beslenmesi konusunu tekrar hatırlattı, bilgilerimizi tazeledi ve en son bilimsel verileri bizimle paylaştı” diye konuştu.

Aile hekimlerinizden hizmet almayı ihmal etmeyin”
Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Refik Budak, vatandaşlara da seslenerek aile hekimlerine her konuda danışmalarını istedi. Budak, “Kendisine bize desek olduğu için çok teşekkür ederiz. Buradan vatandaşlarımıza seslenelim; ilk başvuru noktanız aile hekimi. Aile hekimi sizin sokağınızdaki, size en yakın Sağlık Bakanlığının temsilcisidir. Lütfen aile hekimlerinizden hizmet almayı ihmal etmeyin. Hiç sağlık probleminiz olmasa da siz bir çay içmeye gidin. Dolayısıyla farklı konularda size destek olacaktır. Biz her zaman sizin sağlığınız için varız, sağlıklı günler dileriz” ifadelerini kullandı.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
dr
dr - 13 ay Önce

bence yemeğe de kalsınlar

Dr. İnan
Dr. İnan - 12 ay Önce

Çay söylemeyen aile hekimine gitmeyin.bizde rekabet var kuru pasta bile veriyoruz.Ankara Gölbaşı

sefa ersoy
sefa ersoy - 12 ay Önce

kendisi aile hekimi olurda inşAllah hatalar çay içmeye gelir

akRep
akRep - 12 ay Önce

Çok üzücü!!!! Biran önce tedbirler alınıp sağlığın hekimlerin ve sağlık çalişanlarının itibarlarlari geri iade edilmelidir.

doktor
doktor - 13 ay Önce

aile hekimlerinden bazıları " o kadar iş yükümüz var bir de çay mı içeceğiz!!"

vakit
vakit @doktor - 12 ay Önce

haksızlar mı?

ismet
ismet - 12 ay Önce

Sağlık çalışanıyım aile hekimine muayeneye gidince yüzümüze bakmıyor ne çay içmesi!!

çaycıbasşı
çaycıbasşı - 12 ay Önce

sahayı bilmeyen yönetici istemiyoruz içerideki hasta 3 dk geç çıksa hastalar kapıyı tekmeliyor ne çay içmesinden bahsediyorsunuz aie hekimliği ismini sgk ya mali bekçilik kadrosundan raporlu ilaçlara rpt hekimliği olarak değiştirmeyi öneriyorum

SELİMCAN
SELİMCAN - 12 ay Önce

AİLE HEKİMLERİNİN HEM ELİ HEM DE CEBİ GÜÇLENDİRİLMELİDİR . SAYGILARIMLA.


SIRADAKİ HABER