Niteliksiz bürokratların iktidara verdiği zarar

Yenişafak Gazetesi yazarı Ahmet ÜNLÜ'nün niteliksiz bürokratların iktidara verdiği zararı kaleme aldığı köşe yazısı;

Niteliksiz bürokratların iktidara verdiği zarar

Niteliksiz bürokratlar iktidar havuzunu hızla boşaltıyor

Matematikte havuz problemi bütün öğrencilerin bilmek zorunda olduğu bir konudur. Acaba bu kural kamu yönetiminde nasıl işler ve sorular nasıl çözülür? İşte bu yazımızda niteliksiz bürokratların iktidara verdiği zararı açıklamaya çalışacağız.

HAVUZDAKİ BALIKLARA HİSSETTİRMEDEN HAVUZUN SUYU NASIL BOŞALTILIR?

Zamanın birinde, bir filozof öğrencileriyle havuz başında hem çay içmekte hem de onları kendi usulünce eğitmektedir. Filozof, öğrencilerine su dolu havuzu ve havuzun içindeki balıkları göstererek balıklara hissettirmeden havuzdaki suyu nasıl boşaltırsınız diye sorar. Öğrencilerden her birisi kendince bir çözüm önerisi getirerek, kimisi havuzun yanında bulunan kovalarla suyu boşaltacağını, kimisi havuzun altındaki vanayı açarak suyu boşaltacağını söyler. Öğrencilerin getirdiği çözümler üç aşağı beş yukarı bu şekildedir.

Filozof çay içtiği bardaktaki kaşığı çıkararak havuzun kenarına gider ve havuzdan bir kaşık su alarak dışarı atar ve bunu birkaç defa tekrarlar. Öğrencilere der ki, havuza dışardan su gelmediği için havuzun içindeki su sınırlıdır. Dolayısıyla bıkmadan usanmadan ısrarla küçük kaşıklarla havuzdaki suyu boşaltmaya çalışırsanız hem su dolu havuz boşalır hem de balıklar suyun boşaldığını hissetmezler.

KAMU YÖNETİMİNDEKİ İKTİDAR GÜCÜ DE SU DOLU HAVUZ GİBİDİR

Kim ne derse desin, iktidar partileri seçim kazanır, kamu yönetiminde ise bürokratlar etkindir ve yönetim onların kontrolündedir. Çünkü konu uzmanı olanlar bürokratlardır. Hangi iktidar partisi olursa olsun bu kural değişmez. Yani ister bürokratik oligarşi diyelim ister başka bir ad verelim ama kural kesinlikle değişmez. Bu nedenle iktidar sürelerini su dolu havuza benzeterek konuyu açıklamaya çalışırsak konunun özü daha iyi anlaşılır.

Bu bağlamda iyi ve nitelikli bürokratları havuza giren suya, niteliksiz bürokratları da havuzdan çıkan suya benzetebiliriz. Bu noktadan bakılırsa bürokratın kalitesi ne kadar düşük olursa havuzun suyu o kadar boşalacak kalite ne kadar artarsa da havuzdaki su artacaktır.

BÜROKRATIN HER DAVRANIŞI İKTİDAR HANESİNE YAZILIR

İktidar temsilcisi olan partinin her bakanlıktaki tepe yöneticisi olan bakanın her bakanlıktaki bürokrasiyi dizayn etme gibi bir fonksiyonu vardır. Dolayısıyla bakanlıklar iktidar tarafından yönetildiğine göre üst düzey bürokratların olumlu veya olumsuz her davranışı iktidar hanesine yazılmaktadır.

Her vatandaş veya personel bilir ki bakan müsaade etmediği müddetçe bürokratın yerinde kalması mümkün değildir. Bürokratın iktidar yanlısı olmasının veya olmamasının da önemi yoktur.

NİTELİKSİZ YÖNETİCİLER HAVUZU HIZLI BOŞALTIR

Kamu kurumlarının en temel sorunlardan birisi haline gelen liyakatsiz atamalar, iktidar havuzunu hızla boşaltmaktadır. Kamu yönetiminde liyakatin yerini işportacı yönetici tarzının aldığını bu köşede yazıp duruyoruz.

Günümüzün devlet yapısını kemiren bu hastalığı Koçi Bey yıllar önce dile getirmişti. Liyakat yönetimin vazgeçme lüksünün olamayacağı en temel ilkesidir. Nitekim 657 sayılı Kanun'un üç temel ilkesinden birisi de liyakattir. Ancak, devlet yönetimindeki en temel unsur olan liyakat giderek istisna haline gelmeye başlamıştır.

Herkesin ısrarla liyakat demesine rağmen bu ilkenin niçin bu kadar yerlerde süründüğünün de ayrıca analizinin yapılması gerekmektedir. Özellikle işportacı yönetici atamalarıyla yönetimde liyakat giderek büyük darbe almaya başlamıştır. Bir kurumun başına getirdiğiniz liyakatli bir yönetici, kurumu zirveye taşırken liyakatsiz bir yönetici ise oluşan birikimi yerle bir edebilmektedir. Maalesef bu tür yöneticilerin arttığını üzülerek gözlemliyoruz.

İşte burada sorulması gereken en temel soru, atama yapılan kurum benim işletmem olsaydı hatıra binaen bu atamayı yapar mıydım? Ya da böyle bir atama büyük holdinglerde olsaydı sonucu nasıl olurdu? Sorumluluk sahibi her kişinin sorgu günü gelmeden kendine bu soruyu sorması gerekiyor. Eğer bu sorular acilen sorulmaz ve cevaplanmazsa ister inanın ister inanmayın iktidar havuzu hızla boşalır. Bazen boşaldığını hissedersiniz bazen de hissetme şansınız olmaz.

BÜROKRATIN HER YANLIŞI İKTİDAR HAVUZUNU BOŞALTIR

İşten güçten anlamayan bir yöneticinin önemli bir göreve atanması öncelikle adalet duygusunu zedeleyeceği için çalışanların iktidara karşı büyük bir öfke duymasına sebep olur. Ayrıca atanan kişinin her olumsuz hareketi doğrudan iktidar mizanına konulur ve bir müddet sonra mizandaki olumsuzluklar gelir tablosu ve bilançoya yansır. Nihayetinde de zarar hesabı iktidar hanesine yazılır.

Zaman zaman şahit olduğumuz olumsuz bürokratik davranışların kaynağı hep ilgili bakana ve nihayetinde de iktidara fatura edilmektedir. Düşünün ki 100 bin personelin görev yaptığı bir bakanlıkta bakana yakın bir bürokrat kabul edilmesi mümkün olmayan işler yapıyor ve görevinde de sürekli yükseliyor. Öncelikle bu olumsuzluklardan 100 bin personel anında haberdar olur ve sabahtan akşama kadar bakanlık bu bürokratın yaptığı yanlış işlerin haberleriyle çalkalanır.

Üst yönetime yakın kişiler bu olumsuzlukları mümkün olduğunca aksettirmemeye çalışarak her şeyin güllük gülistanlık olduğu izlenimi vermeye çalışırlar. Öyle ya niçin eleştirileri aktarsın da kötü adam olunsun ki. 100 bin personel evine gidince bir anda eşleriyle birlikte 200 bin olur, diğer tanıdıklarıyla birlikte ise katlanarak artar. Aynı durumu diğer bakanlıklar veya kurumlar içinde uyarladığımızda konunun boyutu daha iyi anlaşılır.

En kötüsü ise yanlış yapanın yaptığı yanına kar kalırsa durum daha da vahimdir. Özetle 200 tane niteliksiz üst düzey atama ve bunların yaptıkları olumsuz davranışlar bir anda milyonlara ulaşabilmekte ve milyonları rahatsız edebilmektedir.

Yani iktidara yakın olduğu düşünülen bürokratların yaptığı olumsuzluklar olumsuzluğun büyüklüğüne göre havuzu bazen hızla bazen de yavaş yavaş boşaltır.

HAVUZ BOŞALMADAN NE YAPILMALI?

Öncelikle ne kadar üst düzey kamu görevlisi varsa bunların isim, unvan ve kurum bazında envanteri çıkarılarak masaya yatırılmalıdır. İnanın bunların toplam sayısı bin kişiyi geçmez. Yani seçimlerdeki belediye başkan adayı analizinden daha kolaydır. Daha sonra bunların kurumlarındaki yaptığı işler ve algısı bütün boyutlarıyla incelemeye tabi tutulmalıdır. Bu işte de öyle duygusallığa kapılmaya da gerek yoktur.

En önemlisi ise bu işin tarafsız kamuoyu araştırma şirketlerine yaptırılmasıdır. İnanın çıkan sonuç çok şaşırtıcı olacaktır. En sonunda ise istenmese dahi acı reçetedeki şifalı ilaçlar içilmelidir.

Sonuç olarak öyle bürokratlar var ki bilerek veya bilmeyerek iktidardan çalışanları nefret ettirmek için elinden gelen her türlü kötülüğü yapmaktadırlar. Dolayısıyla bu tip yöneticilerin olduğu kurumlarda iktidarın başka düşman aramasına gerek yoktur.

Ayrıca, en fazla particilik yapan tiplerin en fazla zarar verdiğine de şahit olunacaktır. Bunları niye mi anlattım. Belli mi olur, belki birileri yanlışlıkla okur da tedbir alma zahmetinde bulunur diye.

Kaynak:Yenişafak
Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2019, 08:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 1 hafta Önce

SANIRIM EN BÜYÜK SIKINTIYI,YANDAŞ SENDİKA ATAMALARINDAN ÇEKİYORLAR.BU KABUKLARINI BİR TÜRLÜ KIRAMADILAR.SAYGILARIMLA.

Turgut Özen
Turgut Özen - 2 hafta Önce

Yöneticiler tarafsız olmalıdır. Sendikaları olmamalıdır.

BAYBURT
BAYBURT @Turgut Özen - 1 hafta Önce

Bu yöneticiler amirler yüzünden burada seçimleri kaybettik. Yazıklar olsun

gerçekçi
gerçekçi - 1 hafta Önce

Niteliksiz bürokratların DEVLETE verdiği zarar desek daha doğru,partiler geçici devlet ise ilelebet payidar ocaktır.

Şahin erdem
Şahin erdem - 2 hafta Önce

Basiretsiz olan bu kadroların acilen yenilenmesi gerekir

sağlıkcı
sağlıkcı @Şahin erdem - 1 hafta Önce

sivas ı birileri incelese . mahvettiler sivas ın sağlık yapısını. son dönem il sağlık yönetimi kadar liyakatsız bir yönetim gelmedi.devlet bu kadar zarara uğratılır

Şenay çetintaş
Şenay çetintaş - 2 hafta Önce

Ayrıca liyakatsiz olup illa bende koltuk istiyorum diyenleride kıramıyorlar galiba ki gereksiz yönetim kadroları var bence kurumların hizmetlerine personel sayılarına bakıp yönetim kadro sayısını azaltmak lazım. Sayı çok iş az olunca ya personele ya birbirlerine sarıyolar.

Sakaryali
Sakaryali - 2 hafta Önce

Cok guzel bir yazi tebrik ederim.örnekmi sakarya il saglik muduru pamukovadaki tren kazasindaki vefat eden sayisini 18 olmasi gerekirken 138 olarak bildirdigi icin reisin talimatiyla gorevden alindi..fakat daha sonra suleymanci kurum baskani irfan sencan tarafindan reisin bilgisi olmadan ssglik il muduru yapildi.fetocu suleymanci doldu butun makamlar ak partiye hic oy vermedigini referandumda da hayir verin diye yakin çevresine telkinde bulundugu sabitken feto okullarindan geln vekil tarafindan korumasinda hala gorevinde sehit kardesini satrale verdi teyzesinin damadini ayaklarindan vurdurdu adliyedeki cevresi sayesinde azmettirmedi ve itiraz yolu kapali diye kara aldirdi bu burokrat dokunulmaz bir durumda insaAllah bu bilgiler reisimize ulasirda oda mutlaka geregini yapacaktir

ankara il sağlık müd.lüğüne bakın
ankara il sağlık müd.lüğüne bakın - 1 hafta Önce

kapris zebani yukarıdan bakan bir sürü zevatın müdürü yada başkan olduğu ayyuka cıkmış deyeorlar

ss
ss - 1 hafta Önce

Maalesef doğru.Kamu çalışanlarının çoğu akpartiye oy vermiyor.Neden mi?
Yöneticilik yeteneği olmayan, sadece koltuk peşinde koşup makam da oturan, çalışanları aşağılayan idareci ve yöneticilerden bıktık.Üstümüze iş bilmeyen kişiler uzman, başkan yardımcısı yapılıyor,
alttaki personel çalışıyor. İlla akademisyenlerin iyi yönetici olacağı sanılıyor.Akademisyenler sağlık bakanlığını bilmediği gibi yöneticilik fıtratla da alakalıdır.Haklar yeniyor, eğitim, liyakat değil, siyasi tanıdığı olan kişiler bir yerlere geliyor onlarda iş yapamıyor çünkü iş yapmadan bir yerlere gelmişler hep.
Düşünün ya, uzman olarak atanan kişi atandığı işi bilmiyor ama adı uzman.


SIRADAKİ HABER