"MUŞ DEVLET HASTANESİNDE MEVZUATA AYKIRI SORUMLU GÖREVLENDİRMESİ YAPILIYOR" İDDASI

"MUŞ DEVLET HASTANESİNDE MEVZUATA AYKIRI SORUMLU GÖREVLENDİRMESİ YAPILIYOR" İDDASI

Muş devlet hastanesinde kanun ve kural tanımazlık almış başını gidiyor. Kurum yöneticilerinin gündüz süpervizör,koordinatör ve sorumlu hemşire olarak atadığı kişi veya kişiler buna en büyük örnektir.

Gündüz süpervizör, koordinatör hemşire veya Gözetmen hemşire vs görevlendirmeleri ile ilgili şartlar hemşirelik yönetmeliğinin 9 ve 10.maddesinde açıkça belirtilmiştir. Gündüz süpervizörü olarak nitelendirilen kişi veya kişilerin görevlendirilmesi yapılırken hemşirelik mevzuatı göz önünde bulundurulmadığı gibi mevzuatta belirtilen özelliklerin tam aksi yönünde hareket edilerek usulsüzlük yapılmıştır. Hemşirelik yönetmeliğinin ilgili maddesinde görevlendirilecek sorumluların özellikleri şu şekilde belirlenmiştir.

MADDE 9 – (3) Gözetmen hemşire: Başhemşirenin görevleri normal mesai dışında ve resmi tatil günlerinde gözetmen hemşire tarafından yürütülür. Bu hemşireler meslekte beş yıl deneyimli, lisans mezunu hemşireler arasından başhemşire tarafından seçilir ve görevlendirilir. Ancak, kurum/kuruluşta, hemşirelikte lisans eğitimine sahip hemşire bulunmaması halinde diğer hemşirelerden de görevlendirme yapılabilir.

MADDE 10 – (1) Sorumlu hemşire yatan hasta üniteleri/klinikleri, yoğun bakım üniteleri, ayaktan tanı ve tedavi birimleri, acil, evde bakım gibi alanlarda hemşirelik hizmetlerinin yerine getirilmesinde başhemşireye karşı sorumlu olup, öncelikle ilgili alanda uzman hemşireler, yoksa üç yıl deneyimli ve hemşirelikte lisans mezunları arasından başhemşire tarafından görevlendirilir. Ancak, kurum/kuruluşta, hemşirelikte lisans eğitimine sahip hemşire bulunmaması halinde diğer hemşirelerden de görevlendirme yapılabilir.

Gündüz süpervizör, koordinatör hemşire, Gözetmen hemşire veya sorumlu hemşire adı altında görevlendirilecek personellerle ilgili özellikler yukarda zikredilen ilgili maddelerde açıkça belirtilmiştir. Yapılacak görevlendirilmede, seçilen kişilerin yönetmelikte belirtilen özelliklere uymak zorundadır. Görevlendirme yapacak olan yönetici de bu çalışanlar arasından özelliklere sahip kişileri belirlemek zorundadır. Yönetmelikte belirtilen özelliklerin bir önemi yoksa o zaman bakanlık hangi amaçla bu yönetmeliği oluşturmuştur. Yönetmelik geçerli ise yapılan görevlendirmeler niye yönetmeliğe göre yapılmamaktadır. Görevlendirmeler tamamen keyfiyete dayalı, yönetmelikte belirtilen şartlara uyulmaksızın yapılmaktadır. Daha önceden yönetmeliğe uygun olarak görevlendirilen birçok birim sorumlusu, değişik bahanelerle sorumluluktan alınıp başka birimlere sürgün edilmiş, yerlerine şartları uymayan kişiler görevlendirilmiştir. Bundaki temel amaç ise idarenin yaptığı her işi onaylayacak, idarenin rahatça yönlendirebileceği haksızlıklara ses çıkarmayacak kişileri getirmektir.  İş birliği, ortak fikir ve koordinasyon içerisinde yürütülmesi gereken sağlık hizmetleri, Muş ilinde dikte bir zihniyet ve her şeyi en iyi ben bilirim egosundaki yöneticilerin elinde örselenmektedir.

Muş devlet hastanesinde Gündüz süpervizör veya koordinatör hemşire olarak seçilen ve görevlendirilen kişinin özellikleri çok dikkat çekicidir. Henüz yeni göreve başlamış Lise mezunu bir ebe; çalıştığı yıl veya hizmet süresi sorumluluk yapacak yeterliliğe ve bu iş için gerekli tecrübeye sahip olmayan bir kişidir. Gündüz sorumlusu olarak atanan bu kişi veya kişilerin kendi yaşı kadar hizmet yılı olan çalışanlara, idareden aldığı destekle saygısızca ve terbiye dışı, haddini aşan bir takım davranışlarda bulunduğu tarafımıza bildirilmiştir. Muş devlet hastanesinde yönetmelikte belirtilen özelliklere sahip birçok çalışan olmasına karşın, şartları uymayan kişilerin seçilerek görevlendirilmesi hizmet amaçlı olmadığını göstermektedir. Bu kişiler personeli sıkıştırmak ve baskı altına almak için maşa olarak kullanılmaktadır.  Bu ve bunun gibi bir takım baskı ve mobinge dayalı uygulamalar personeller arasında ciddi huzursuzluğa ve moral bozukluğuna sebep olmaktadır. Bu sıkıntılara maruz kalan sağlık personeli kendilerinden sorumlu olan ne Sağlık Bakım Hizmetler Müdiresi ne de yardımcısı ile görüşememekte, görüşülse dahi bir sonuç elde edememektedirler.

Bu gün görevlendirme ile sırtını idareye dayayarak çalışanlara zorluk yaşatanlar ve bunu destekleyen yöneticiler tekrar eski pozisyonlarına döneceklerini unutmamalıdırlar. Eski pozisyonlarına döndükten sonra da çalışma arkadaşlarının saygısını kazanacak yüzleri olsun. Gerek üyelerimizden gerekse diğer çalışanlardan tarafından, tarafımıza bildirilen şikâyetler üzerine, yapılmış olan bu görevlendirilmelerin uygun olmadığını tespit ettik. Sağlık Sen olarak söz konusu uygunsuzluğun düzeltilmesi veya iptal edilmesi için kuruma resmi başvuruda bulunduk. Bu durumun hem idari hem de hukuki açıdan takipçisi olacağımızı kamumu oyuna duyururuz.


Kaynak:www.saglikpersonelihaber.net

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2019, 02:24

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
SEMER
SEMER - 5 ay Önce

COK İSABETLİ YERINDE BIR TESPİT YAPILMIS MUŞTA SAGLIK CÖKMUŞ MUŞ TA SAĞLIK ALANINDA KANUN VE MEVZUATA UYULMAMAKTADIR MALESEF SAGLIK TA CALISANLAR HEP HAKSIZLIGA MOBINGE MARUZ KALDIGI ICIN HAKSIZLIGA UGRAYANLARIN SESI CIKMAMAKTA ILK DEFA BIR SESIN CIKTIGINI DUYMAK SEVINDIRICI UMARIM BAKANLIK TARAFINDAN DEGERLENDIRILIR

Admin
Admin - 5 ay Önce

Çok gerçek bir haber az bile yazılmış yetkililer Muş ta yaşananlara müdahale etmeli ......

doktor
doktor - 5 ay Önce

Haberin başlığı Sağlık Bakanlığı nerede doğru düzgün liyakatli atama görevlendirme yapıyor olmalıydı.

Admin
Admin - 5 ay Önce

Bunları destekleyen siyasileriniz de onlarla işbirliği içimde mi ? İzinsiz yapamazlar bu kadar eziyeti

ADMİN
ADMİN - 5 ay Önce

MEVCUT SİYASİLERDEN ALDIKLARI GÜÇLE DÜN MUŞ TA BAŞLAYAN DOKTOR EŞLERİNİ EN GÜZEL YERLERDE ÇALIŞTIRIRKEN SENELERCE HATANEDE ÇALIŞANLARA MOBİNG VAR BİR YIL SONRADA ONLARDAN OY İSTESİNLER BAKALIM GNÜNÜ DOLDURAN KAÇIYOR

Çaresiz
Çaresiz @ADMİN - 5 ay Önce

Maalesef habere yorum yapmaya bile korkuyor arkadaşlarımız Ne yazsak az bu diktatörlerden bir an önce kurtulmak istiyoruz.

Gülcan
Gülcan - 5 ay Önce

Hastanede uzun zamandır MR Tomografi bozuk idareciler tüm gün şahıslarla uğraşıyor halk perişan akşama kadar dedikodu var iş yok.

sağıkcı78
sağıkcı78 - 5 ay Önce

Karabüktede durum farklı değil.servis sorumlu hemşireleri görevlendirilmelerinde hemşirelik yönetmeliğine uygun davranılmıyor.

NEYİN SORUMLUSU
NEYİN SORUMLUSU - 5 ay Önce

Daha önceki haberinizde tutturdunuz hemşirelerin supervizor ve koordinator atanamadığından dert yakırken şimdide yönetmeliğin bilmem ne maddesine göre görevlendirmelerin usulsüz olduğunu yazıyorsunuz.Tekrar diyorumki 190 sayılı KHK eki cetvelleri tüm kamu kurumlarındaki unvanları saymışır.Supervizor, koordinatör veya birim sorumlusu diye bir unvan olmadığı gibi öyle bir yazı yazılıyorki sanki bunlar hak edilmiş, ihdası yapılmış unvanmış gibi insanları kandırıyorsunuz.Supervizör,koorinator veya birim sorumlusu amirin ken di başına verdiği "afferin çocuğum sen şimdi supervisorsün, koordinat veya birim sorumlusundan öte gitmez.Ortada KHK var iken bahsi geçen yönetmelik buna göre düzenlenmelidir.Artık bu saçmalıklar son bulmalıdır


SIRADAKİ HABER