Müdürlükler Alım Listelerini Bakanlığa Yolladı/Liste

Müdürlükler Alım Listelerini Bakanlığa Yolladı/Liste

22 Mayıs Günü İl Sağlık Müdürlüklerine gönderilen 4/b - 45a maddesine göre alım listeleri 23 Mayıs günü mesai bitiminde birimleri belirlenip tekrar bakanlığa yollandı.  Bakanlık Müdürlüklerden gelen listeyi PDC ve standarta uygun olup olmadığını kontrol edecek.

Maliyeninde onayından çıkmış olan listenin önümüzdeki hafta ilan için ÖSYM'ye gönderilmesi bekleniyor. 

Ayrıca;

Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin KOCA dünkü iftar yemeği ardından kendisine ait sosyal medya hesaplarından ve bakanlığın sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı. İlgili açıklamada yeni personel alıma ilişkin veriler sunuldu. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamaya göre;

"İlk etapta

- 6.835 hemşire
- 1.000 ebe
- 3.000 sağlık memuru   olmak üzere psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimcisi, diyetisyen, fizyoterapist, iş ve uğraş terapisti, dil ve konuşma terapisti, perfüzyonist ve sağlık fizikçisi kadrolarına toplam 12 bin personel alımıgerçekleştireceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi KPSS ile atanacak olan personelin 10 bini yataklı tedavi kurumlarında, 1000'i temel sağlık hizmetlerinde, 1000'ni de acil sağlık hizmetlerinde görevlendirilecek" dedi.

Açıklamdaki '' sağlık memuru'' ibaresi dikkat çekti.  Sağlık Meslek Lisesi mezunu ebe ve hemşire dışındaki branşların unvanları sağlık memuru, 2 yıllık sağlık yüksek okulu mezunlarının unvanları Sağlık Teknikeridir. Bu açıklamaya göre 2 yıllık yüksek okul mezunu alınmayacak. Ancak biz biliyoruz ki açıklama yanlış. 800 adet 2 yıllık mezunu paramedik alımı olacak.Diğer branşlardan da 2 yıllık mezunu sağlık personeli alınacak. Asıl sağlık meslek mezunu çok az alınacak. Yani sağlık memuru ünvanı..

Şimdi ha sağlık memuru ha sağlık teknikeri ne fark eder alım olsada diyenler olacak. 600 bin kişiyi ilgilendiren bir konu. Bazı branşlarda sadece 10 kişi alınacak. Bazı branşlarda KPSS notunda aşırı yüksek alanlar ve yığılmalar var. Birçok kişiyi ilgilendiren bir açıklama metninin daha özenli hazırlanması gerekirdi. Açıklamaya göre 3 bin sağlık memuru alınacak . Bu doğru değil. Çoğunluğu (% 70-80 'i)  sağlık teknikeri olmak üzere 3 bin kişi alınacak. 

Listeler ise şöyle;

Hemşire: 6.835

Ebe: 1.000

Sağlık teknikeri: 2.592

Sağlık teknisyeni: 408

Biyolog: 30

Çocuk Gelişimcisi: 32

Dil ve Konuşma Terapisti: 18

Diyetisyen: 160

Fizyoterapist: 400

Odyolog: 82

İş ve Uğraş terapisti: 21

Sağlık Fizikçisi: 22

Sosyal Çalışmacı: 190

Perfüzyonist: 40

Psikolog: 170

personel sağlık net

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER