Müdürlük İstedi Bakanlık Red Etti. Sağduyu Kazandı

Müdürlük İstedi Bakanlık Red Etti. Sağduyu Kazandı

Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarına iyi haber geldi. İl Sağlık Müdürlüğünün bir ihtisas hastanesini, genel hizmet veren İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlamasına ilişkin resmi talebi Sağlık Bakanlığı tarafından uygun görülmedi. Hastane işleyişine eskisi gibi devam edecek

. Habertürk'ten Ceyda Erenoğlu'nun özel haberi...

Türkiye’nin önde gelen sağlık kurumlarından Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi çalışanlarına iyi haber Sağlık Bakanlığı’ndan geldi. Hastane çalışanları, hastanelerinin makul bir gerekçe gösterilmeden, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlanma girişiminden dönülmesini “doğru karar” olarak yorumladı. Oysa İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu imzasıyla Sağlık Bakanlığı’na gönderilen resmi yazıda bu istek açıkça dile getirilmişti. Sağlık Bakanlığı isteği değerlendirerek böyle bir adımın uygun olmayacağına karar verdi. Kararı sevinçle karşılayan Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları bugün saat 12.00 de hastane bahçesinde, konuyla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Karardan duydukları memnuniyeti belirten yetkililer sebebini anlayamadıkları böyle bir girişimden dönülmesinin hizmet verdikleri hastalar adına çok önemli olduğunu söylediler.

İŞTE BAĞLANMA TALEBİNİ GÖSTEREN O BELGE... 

Personel Sağlık NET'i İnstagramda Takip Etmek İçin Tıklayın

BİRLEŞSEYDİ NE OLURDU?

Yetkililer, böyle bir birleşme durumunun hastanelerini genel bir eğitim araştırma hastanesi içine sıkıştırılan uydu kliniğe dönüştüreceğinden ve akciğer hastalıkları alanında yapılan çalışmalara zarar verip hastaları mağdur edeceğinden korkuyorlardı. 

YEDİKULE GÖĞÜS HASTALIKLARI VE GÖĞÜS CERRAHİSİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ'NDEN AÇIKLAMA 

Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Eğitim Görevlisi Uzm. Dr. Murat Kıyık, hastanenin İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile birleştirileceği yönündeki iddialara ilişkin, "Dün gece aldığımız müjde ile bu talihsiz girişime Bakanlığımızın 'dur' dediğini ve bağlanmanın olmayacağını öğrenmiş bulunmaktayız" açıklamasında bulundu. 

Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi personeli, hastanenin idari ve mali yönden İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlanacağı yönündeki iddialara ilişkin bir basın açıklaması düzenledi. 

Hastane önünde hekimler, hemşireler, hastane personeli ile hasta ve hasta yakınlarının katılımıyla gerçekleştirilen açıklamayı Göğüs Hastalıkları Eğitim Görevlisi Uzm. Dr. Murat Kıyık okudu.

Kıyık, "Bugün burada toplanma amacımız ülkemizin sayılı hastanelerinden biri olan hastanemizin hiçbir makul gerekçe gösterilmeksizin, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlanmasına karşı olduğumuzu kamuoyuyla paylaşmak içindi. Gece aldığımız müjde ile bu talihsiz girişimine Bakanlığımızın 'dur' dediğini ve bağlanmanın olmayacağını öğrenmiş bulunmaktayız" dedi.

Yedikule gibi bir marka değerinin oluşmasının 70 yıllık bir zamanı aldığını dile getiren Kıyık, "Hastanemiz de pek çok sebepten dolayı bir başka hastaneye bağlanmayacak kadar özgün bir durumdadır" dedi.

Hastanenin göğüs hastalıkları ya da cerrahisi alanında uzman bir başhekim tarafından yönetilmesi gerektiğini belirten Kıyık, şöyle devam etti: "Tüm çalışanların isteği bir an önce birleştirme veya bağlanma adı altında hastanemizin yok olmasına müsaade edilmemesi ve kurumumuzun yıllardır sürdürdüğü başarılı hizmeti, coşkuyla ve güvenle artırarak devam ettirmesinin önünün açılmasıydı. Bu kötü gidişe Sağlık Bakanlığımız ve Bakanlığımızın erdemli yaklaşımı sonrası 'dur' denilmesi sonucunda hastane çalışanları ve hastalarımız rahat bir nefes almıştır. Bu süreçte yanımızda olanlarla, bu gidişe 'dur' diyen Sağlık Bakanlığımıza teşekkür ederiz."

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 12:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Advise
Advise - 2 hafta Önce

Gerekçede gerçekten komik. Yap geçici görevlendirmeni aktar bütçeni sorunu çöz. Kurum içi ve açıktan atamalarda kadro ilanını yap muhakkak yerleşen olacaktır. Bir yazı yazman gerekiyorsa -böyle bir çözümle bakanlığa değil- SGK ya yazarsın ne için yazacağını da burdan biz söylemeyelim .. Dal hastaneleri markadır. . bu markayı bir resmî yazıyla kıyıda köşe de ek bina haline getiremezsin zamanla sindirip yok edemezsin .sağlık Müdürlüğü orda verilen sağlık hizmetinin niteliğine baksın waiting list e baksın. Vatandaşın memnuniyetine baksın. Çok şükür ki Sağlık Bakanlığında aklı Selim’lerin var olduğunu da görmüş olduk. Kimlerse artık Allah yollarını açık etsin daha iyi yerlere gelsinler . Allah onlardan razı olsun.

tıbbi sekreter
tıbbi sekreter @Advise - 1 hafta Önce

istanbul liyakatsiz kişilerce yönetiliyor (gerçi tüm ülke aynı), memurlar amir yapılmış. resmi yazının uluorta yayınlanmasından da belli zaten.

Yorumsuz
Yorumsuz - 2 hafta Önce

Tüm dünyada dal hastanelerinin daha başarılı olduğu bilinirken sağlık müdürlüğü bu olaya benzer şekilde şişli Etfal gibi büyük hastanelere başka hastaneleri ek bina vb. İsimler altında bağlamakla ne yapmaya çalışıyor bu zihniyeti anlamak çok zor..

2014
2014 @Yorumsuz - 1 hafta Önce

2014 yılında İzmir DR. Suat Seren Gögüs hastalıkları E.A.H.si Tepecik E.A.H NE bağlanarak aynı girişimde bulunuldu,kamuoyu baskısı ile düzenlemeden vazgeçilmişti.663 KHK ve 694 KHK tipi yöneticilik böyle bir şey

işgüzarlık
işgüzarlık - 1 hafta Önce

Sağlık Bakanlığı bu birleştirme bağlama yada kapatma ne derseniz olayını onaylamadı.
Talep edenleri hesaba çekmesi de gerekmez mi?
Ceza kesilecekse bizahmet kesiversin..

sözleşmeli yönetici olunca istediğimi yaparım bana kimse birşey yapamaz, zihniyetinde olanlara da bir örnek olmuş olur....

garden
garden @işgüzarlık - 1 hafta Önce

kapanması/bağlanması halinde kurumsal kimliğin korunamayacağı gün gibi ortada.
yazıyı paraflayan, imzalayan bir de yazıda bahsedilen müdürlükçe "uygun mütalaa" edenleri sormak lazım.

MERSIN
MERSIN - 1 hafta Önce

Sanki mersin il yönetimi çok mu liyakatlı arkadaşlar.bi incelem ekibi gelmeli

Muhsb34
Muhsb34 - 1 hafta Önce

Memişoğlu ekibi bunu sürekli yapıyor.Fakat bu sefer Bakanlık ile açıkca ters düşmüş oldular bu olayla birlikte.Daha önce İstanbul Meslek Hastalıkları hast. Süreyyapaşa Göğüs Hast. bağlandı bu sefer Göğüs hastalıkları dal hastanesini Genel hastaneye bağlayalım die mütaala ettiler olmadı.Yedikule ye kasten Başhekim atanmadı aylardır,mevcut vekalet eden Başhekim Yedikuleye part-time iş olarak bakıyor,toplantıları mesai sonrası saatlere bırakarak hastaneye dahi uğramıyordu.

SIRADAKİ HABER