Mayıs Enflasyonuna Göre Memura Ek Zam Var !

2019 YILI MAYIS ENFLASYONUNA GÖRE MEMURA EK ZAM VAR MI?

Mayıs Enflasyonuna Göre Memura Ek Zam Var !

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre 2019 yılı Mayıs ayında TÜFE %0,95 olarak gerçekleşti. Açıklanan rakamlara göre TÜFE’de bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,99, bir önceki yılın aynı ayına göre %18,71 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,91 artış gerçekleşti.

Aylık en yüksek artış %8,88 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda oldu

Ana harcama grupları itibariyle 2019 yılı Mayıs ayında endekste yer alan gruplardan, giyim ve ayakkabıda %4,09, ulaştırmada %2,18, eğlence ve kültürde %1,86 ve lokanta ve otellerde %1,61 artış gerçekleşti.

Aylık en fazla düşüş gösteren grup %1,58 ile ev eşyası oldu

Ana harcama grupları itibariyle 2019 yılı Mayıs ayında endekste düşüş gösteren bir diğer grup ise %1,18 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Yıllık en fazla artış %28,44 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleşti

TÜFE'de, bir önceki yılın aynı ayına göre çeşitli mal ve hizmetler %26,75, ev eşyası %24,54, eğlence ve kültür %20,06 ve lokanta ve oteller %19,77 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarıdır.

Özel kapsamlı TÜFE göstergesi (B) aylık %1,57 arttı

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'de 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %1,57, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,37, bir önceki yılın aynı ayına göre %16,90 ve on iki aylık ortalamalara göre %18,79 artış gerçekleşti.

Mayıs 2019'da endekste kapsanan 418 maddeden; 48 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 267 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 103 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

Şubat ayı enflasyonuna göre memurun enflasyon farkı zammı

4.Dönem Toplu Sözleşme hükümlerine göre, 2019 yılının ilk altı aylık döneminde gerçekleşecek enflasyon artış oranının %4’ten fazla olması durumunda, kamu görevlilerine enflasyon farkı zammı verilecek.

Bu itibarla, 2019 yılının ilk beş ayında gerçekleşen toplam %4,99 oranındaki enflasyon artış oranı, Temmuz ayında yapılacak %5’ lik toplu sözleşme zammına ilave olarak, % 0,99 zam yapılacağı anlamına geliyor. Temmuzda yapılacak zammın kesin miktarı ise haziran ayı enflasyonundan sonra belli olacak.

MEMURUNYERİ.COM

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2019, 13:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
sağlıkcı
sağlıkcı - 4 ay Önce

yıllardır zam alamıyoruz zam.enflasyon oranında zam demek sana bu yılda aynı maaşı veriyorum bir önceki seneyle demek ama oda gerçek enflasyon değil.hani refah büyüme payımız 14 senedir.

sağlık memuru
sağlık memuru - 4 ay Önce

madem enflasyon oranında zam alacağız bu sendikalar ne işe yarıyor kapatın gitsin.milli gelir artıyor ülke büyüyor sağlık personeli hariç kamu çalışanları zam ile bundan pay alıyor, bizim sendikaların derdi koltuk olduğu için kamudaki en düşük maaşı biz alıyoruz.vekil koltuğu bekleyen sendikacılarla anca bu kadar olur bu işler...

SELİMCAN
SELİMCAN - 4 ay Önce

BENCE ENFLASYONUN BASKILANMIŞ RAKAMLARI,KANIMCA DAHA YÜKSEKTİR. İNŞAALLAH ÖNÜMÜZDE Kİ GÜNLERDE DÜŞME SEYRİNE GİRER. SAYGILARIMLA.

hemsire olmayanlar
hemsire olmayanlar - 4 ay Önce

bu nasil mantik niye yuzde 4 gecince enflasyon zammi var ne alaka ay ay kayiplar ne olacak

Zam
Zam - 4 ay Önce

Levent kircanin zam skeci geldi aklima

Hürriyet
Hürriyet - 4 ay Önce

Sendika boşuna anlaşma yapmasın artık
Enflasyon farkıyla yolumuzu bulur olduk.

sağlık memuru
sağlık memuru @Hürriyet - 3 ay Önce

sendikanın derdi koltukları korusun komisyonlarda yer alsın zammı kimse düşünmez rest çekip 24 saat sonra 0,5 yarım puanlık sendikadan bir şey bekleme

Sinan
Sinan - 4 ay Önce

Saglikcinin maasi zaten 10 yildir artmiyorki. Donerler sifirlandi yuzde biride sendika cemaatlere dagit8n herkes kurtulsun. Benim hakkimi yiyenlere zehir zikkim olsun hakkim.

Zoom
Zoom - 4 ay Önce

Mersin il müdürü değişimini yapın zam istemiyorum ????

Zoom
Zoom @Zoom - 4 ay Önce

Sn Adalet umarim dediginiz gibidir.

Adalet
Adalet @Zoom - 4 ay Önce

Kaydıracak il arıyorlar sabret
....


SIRADAKİ HABER