Kamu İşçisi Zam Oranları Belli Oldu

Hükümet ile Türk-İş, kamu işçisinin 2019-2020'deki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi üzerinde anlaştı.

Kamu İşçisi Zam Oranları Belli Oldu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve TÜRK-İŞ’e bağlı sendika başkanları ile bir araya geldi.

Yapılan görüşmelerin ardından Hükümet ile Türk-İş, kamu işçisinin 2019-2020'deki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi üzerinde anlaştı. Anlaşmaya göre, ücreti 3 bin 500 liranın altındaki işçiye 150 lira iyileştirme yapılacak. Tüm işçilere bu yıl için ilk altı ayda yüzde 8, ikinci altı ayda ise yüzde 4 zam yapılacak. 2020 için ise ilk altı ay ve ikinci altı aylık dilimler için yüzde 3 oranında zam yapılacak.

Bakan Selçuk, “Üzerinde uzlaştığımız bu zam oranları enflasyonun altında kalırsa, kamu işçilerimiz enflasyon farkını da almaya devam edecekler.” ifadesini kullandı.

Selçuk aynı zamanda Tarım Bakanlığındaki geçici işçilerin durumuna da değindi ve “İnşallah yakın zamanda çözeceğiz” dedi.

Daha sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay 2019 – 2020 Kamu Toplu İş Sözleşmeleri çerçeve protokolünü imzaladı.

İmzaların atılmasının ardından da aile fotoğrafı çekildi.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hemşire sağlık memuru
Hemşire sağlık memuru - 12 ay Önce

Kamu işçisi başkanının Ergün beyin aciklamsi şöyle idi
Sayın cumhurbaşkanımız la görüştüm ve yüzde 8 zammı ni 150 TL lok seyyanen zammı verdi yoksa olamiyacaktik bu kadar zammi iyileştirmeyi diyeceğim şudur biz saglikcilarin durumuni da reise bildirelim herkes bizlerin maaşını yüksek biliyor halbuki kamuda en düşük maaşı aldığımızı bilmiyor bordroları iletelim bir polis 6000 TL üzeri,bir astsubay 8000 TL üzeri bir zabıta 5500 TL üzeri bir müftü 7000 TL üzeri bir öğretmen 6000 TL bir yeni ise başlamış bekçi bile 4800 TL alırken biz 15 senedir çalışan hemşiresi sağlık memuru olarak herşey dahil 4300 TL alıyoruz maaş 3000 TL sabit 1300 TL döner sermaye 0 sıfır TL maaşa bakarmisiniz 3000 TL asgari ücret gibi ve emekli olunca bu maaş uzurinden hesaplanacak
Cumhurbaşkanımız bilgilendirelim bunca fedakârca çalışmanın sağlıktaki bu dönüşümün bu başarının arkasında bizleri emeği olduğunu biliyordur ama maaslarimiz bu kadar düşük olduğundan haberi yoktur diye düşünüyoruz konusulursa emeğimizin karşılığını verecektir.devlet sağlık,eğitim,adelet ve güvenlik üzerine kurulur başta sağlık gelir sağlık olmazsa hiçbir şey olmaz

SELİMCAN
SELİMCAN - 12 ay Önce

BANA BİRAZ FAZLA GELDİ. DAHA AZ ZAM VERMELİSİNİZ Kİ,SEÇİMLER DE DAHA FAZLA REY ALASINIZ. SAYGILARIMLA.

SELİMCAN
SELİMCAN - 12 ay Önce

SÖZLEŞME DEDİĞİN BÖYLE İMZALANIR:))))))))))))))))))))))))))))))))))))) SAYGILARIMLA.

SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİ NE OLACAK SAYIN BAKANIM
SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİ NE OLACAK SAYIN BAKANIM - 12 ay Önce

SAYIN BAKANIM 7 YIL GEÇTİ SINAV KAZANDIK ATANMADIK 14 BURUK BAYRAM GEÇİRDİK.SAĞLIKTA 2351 VHKİ SINAV KAZANDIĞI HALDE ATANMAZKEN.İLK OKUL MEZUNU İTFAİYE ERLERİ KIZILAYDAN SAĞLIĞA GEÇENLER İŞÇİMİYDİ MEMURMUYDU ODA BELLİ DEĞİLKEN BİR GECEDE VHKİ OLDULAR.YİNE EN SON 2-3 AY EVVEL SAYIN ADALET BAKANIMIZ MÜBAŞİRLERİ SINAVSIZ SINIF ATLATTI.BİZİM SUÇUMUZ SINAV KAZANMAKMI.

mustafa
mustafa - 12 ay Önce

iyi mi oldu kötü mü oldu acaba?

SIRADAKİ HABER