Hükümetin kamu işçilerine yaptığı zam teklifi belli oldu

Hükümetin kamu işçilerine yaptığı zam teklifi belli oldu

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, hükümetin kamu işçilerine yaptığı zammı açıkladı. Atalay, "3 bin 500'ün altında ücret alanlara 60 TL, ilk 6 ay yüzde 5, ikinci 6 ay yüzde 4 enflasyon teklif edildi. Biz de sayın Bakan'a teşekkür ettik" dedi.

Kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin 2019-2020 döneminde alacağı ücret zammının belirleneceği Toplu İş Sözleşmeleriyle ilgili ikinci toplantı yapıldı.

Hükümet, Türk-İş'in tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payı talebine karşı zam teklifini sundu.

Hükümet ve işçi taraflarının ikinci kez bir araya geldiği toplantı sonrası açıklama yapan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "3 bin 500'ün altında ücret alanlara 60 TL, ilk 6 ay yüzde 5, ikinci 6 ay yüzde 4 enflasyon teklif edildi. Biz de sayın Bakan'a teşekkür ettik" dedi.

"TEKLİFİN KABUL EDİLECEK BİR YANI YOK"
Atalay, "Ağustos sonuna kadar ya imzalayacağız ya da grev. Yasalar ne emrediyorsa onu yapmakla mükellefiz. Teklifin kabul edilecek bir yanı yok" diye konuştu.

TARAFLAR GEÇEN HAFTA MASAYA OTURMUŞTU
Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santralleri başta olmak üzere kamudaki yaklaşık 200 bin işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmelerinin yürürlük sürelerinin dolması üzerine hükümet ve Türk-İş, yeni sözleşme için geçen hafta masaya oturmuştu.

Kamu işçileriyle ilgili söz konusu Toplu İş Sözleşmeleri, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu sözleşmelerin çerçevelerini de belirlemesi açısından da önem taşıyor.

TÜRK-İŞ EN DÜŞÜK İŞÇİ ÜCRETİNİN BRÜT 3500 TL OLMASINI TALEP ETTİ
Hükümet ve Türk-İş yetkilileri arasındaki ilk görüşmede Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi'ne dair taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a sunmuştu.

Türk-İş'in, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payını içeren talebine karşılık Bakan Selçuk "İnşallah uzlaşıyla kamuda çalışan işçilerimizin mali haklarını, imkanlar çerçevesinde düzenleyerek nihai bir sonuca ulaştıracağız" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 10 ay Önce

ZAMANINDA BU SENDİKA DEĞNEKÇİLİK YAPIYORDU.ALIN BU ZAMMI OTURUN AŞAĞIYA.BUNA MÜSTEHAKSINIZ. SAYGILARIMLA.

Turker akbulut
Turker akbulut - 10 ay Önce

Niye taklit kabul edilmedi ben onu anlamış değilim hükümet iyi para vermiş milyonlarca işsiz varken zamanında mesut yilmazin pog yemesi alsana popülizm bu yüzden ak partiyi seviyoruz popilist uygulama yapmiyprr

ALİ
ALİ - 10 ay Önce

Bedava kadro bedava para tabi dağittılar ŞİMDİDE birde müjde verıyor hükümet işçi alınacak imtaanla etini sen ye kemik bize biz bu ülkenin insanı deyıliz vergimizi al vatani görevimizi yapalım sen eti ye bizede şükür ettir varmı böyle adalet kadroya aldıkları insanlar yüzde sekseni bankamatık memuru işçiliğinen alakası yok ZATEN RAHMETLİ ECEVİTDE İMTAANSIZ KADROYA GECİRDİYDİ BİRDAHA MECLİSE BİLE GİREMEDİ

SIRADAKİ HABER