Hemşirelik Okulunda Meslek Dışı Hoca Olmasın

Hemşirelik Okulunda Meslek Dışı Hoca Olmasın

THD Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Sevilay Şenol Çelik, "Hemşirelik eğitimi, hemşirelik mesleğinin sahiplerine bırakılmalı, hemşirelik akademik kadrolarına, hemşirelik dışı meslek sahiplerinin istihdamı önlenmeli." değerlendirmesinde bulundu.

Çelik, 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, dünya hemşireleri için 2019 yılı temasının, "Hemşireler: Herkes için Sağlık Hedefine Ulaşmada Öncü Bir Ses" olarak belirlendiğine işaret etti.

Bu temanın, bilinen ve bilinmeyen hastalıklar, bulaşıcı olmayan hastalıklar, değer temelli sağlık hizmetleri, göçmen sağlığı, ruh sağlığı ve iyilik hali, şiddetin sağlık bakımına ve bireylere etkisi ve küresel sağlık sorunlarını içerdiğini bildiren Çelik, hemşirelerin küresel sağlık sorunlarının önlenmesinde ve çözümlenmesinde, birey, aile ve toplum için sağlık hedefine ulaşmada önemli sorumlulukları bulunduğunu vurguladı.

Nitelikli ve güvenli bir sağlık hizmetinin olumlu çalışma ortamlarıyla mümkün olabildiğini belirten Çelik, şunları kaydetti:
"Hemşirelerin, topluma hak ettiği nitelikli bakımı sunabilmesi ve sağlık hedefine ulaşmada öncü bir ses olabilmesi için yapılması gereken düzenlemeler bulunmaktadır. Bu kapsamda, temel eğitimi hemşire olmayan sağlık insan gücüne, uzaktan eğitimle hemşirelikte ön lisans ve lisans diploması verilme uygulaması durdurulmalı. Hemşirelik eğitimi, hemşirelik mesleğinin sahiplerine bırakılmalı, hemşirelik akademik kadrolarına, hemşirelik dışı meslek sahiplerinin istihdamı önlenmeli. Niteliksiz ve meslek dışı kuruluş, bireyler tarafından yürütülen hemşirelik kurslarına izin verilmemeli, mevcut programlar durdurulmalı.

Hemşirelik hizmetlerinin yönetimi ve organizasyonu başhemşirelik unvanıyla hemşirelik yönetmeliğinde yer alan görev, yetki ve sorumluluklarla yürütülmeli. Yasalarla tanımlanmış hemşire kadrolarının görev, yetki ve sorumlulukları diğer sağlık çalışanlarına verilmemeli. Hemşire insan gücü planlaması, modern, bilimsel ve mesleğin icrasına yönelik özellikler dikkate alınarak yapılmalı ve hemşire istihdam problemi çözülmeli."

Çelik, devlet kurumlarında iş bulamayan hemşirelerin, "İş Tecrübesi Edindirme Programları" ile istismar edilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini, hemşirelerin özlük haklarının iyileştirilmesini ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının önlenmesini istediklerini ifade etti.

Sevilay Şenol Çelik, sağlık politikalarının oluşturulmasında söz sahibi olmayı ve hemşireliğe özel bilgi ve uygulamaların, sağlık sisteminin yaşamsal bir bileşeni olarak tanınmasını istediklerini de kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2019, 13:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 1 hafta Önce

HEMŞİRELİK OKULUNDA,DİYANET İŞLERİNDEN BİR ÖĞRETMEN BAL GİBİ OLABİLİR.SAYGILARIMLA.

Hemşire
Hemşire @SELİMCAN - 1 hafta Önce

Doğru söylüyorsun din sağlığının tedavisini veriyor.Bu zihniyetle hemşire okullarına veteriner lazım ki o da var.

HERKES KENDİ İŞİNE BAKSIN HERŞEYE BOŞ BOŞ YORUMDA YAPMASIN.

Ayla
Ayla - 1 hafta Önce

Diyanetten gelenler camilerde ilim irfan dağıtabilir herkes uzman olduğu alanda faydalı olabilir

abbas
abbas - 1 hafta Önce

Değer temelli sağlık hizmetleri (acil sağlık hizmetleri) geliştirilmeli. Biz zaten elimizden gelmeyenleri bile mucizevi şeklide uyguluyoruz ancak ne kıymet bilen var ne de emeğin karşılığı olarak biçilen değerin makbullüğü uygun değildir.

SIRADAKİ HABER