Hemşire Rehin Alındı.. Tatbikat

Hemşire Rehin Alındı.. Tatbikat

SAĞLIK çalışanlarına yönelik son yıllarda yapılan fiziki saldırılar doktor ve sağlık çalışanlarının tepkisine neden olurken, Edirne’nin Keşan ilçesinde rehine tatbikatı gerçekleştirildi. Gerçeği aratmayan tatbikatta senaryo gereği kartondan yapılan bıçakla rehin alınan kadın sağlık personeli, psikolog tarafından saldırganın ikna edilmesiyle kurtarıldı.

Keşan'daki özel bir hastanede yapılan tatbikatta senaryo gereği bir baba, evinde fenalaşan oğlunu hastanenin acil servisine getirdi. Durumu fark eden acil personeli, hastayı sedyeye alarak, müdahale için servise götürürken, koridordaki eşyaları tekmeleyen ve kendisine yardımcı olmak isteyenlere tepki gösteren baba, birim sekreteri tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı.

GERÇEĞİNİ ARATMADI

Tatbikat gereği müdahalelere rağmen hasta yaşamını yitirirken, durum doktorlar tarafından babasına söylendi. Duruma sinirlenen ve doktorları yeterli müdahaleyi yapmamakla suçlayan öfkeli baba, kartondan yapılan bıçağı koridordaki sağlık personelinin boğazına dayayarak, kadını rehin aldı. Acil servis sorumluları tarafından 'Beyaz kod' verilmesiyle olay yerine temsili olarak polis ve özel güvenlik görevlileri geldi. Gerçeği aratmayan tatbikat saldırganın, Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Ali Haydar Yıldırım ve psikolog tarafından ikna edilerek, bıçağı bırakarak güvenlik güçlerine teslim olmasıyla son buldu.

Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Ali Haydar Yıldırım, olağan üstü hallerde tecrübe kazanmak amacıyla benzer tatbikatlar gerçekleştirdiklerini belirterek, "Bu tatbikat hastane afet planı kapsamında 2'nci tatbikatımız. Bu bir saldırı olayıydı. Bunda da başarılı olduk. Bunda da tecrübe kazanmış olduk" dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANINI İPLE BOĞMAYA ÇALIŞMIŞTI

Edirne'de, geçen 9 Nisan'da, Tarım Açık Cezaevi'nde hükümlü bulunan ve Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi psikiyatri bölümüne ilaç yazdırmak için giden H.D., talebi geri çevrilince aynı bölümde tıbbi sekreter olarak çalışan N.P.'yi önce iple boğmaya çalışmış, sonrasında ise darp etmişti. Olayın ardından Edirne'deki sağlık çalışanları yaşananları protesto ederken, H.D. şikayet üzerine tutuklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 01:50

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
hatay sağlık çalışanı
hatay sağlık çalışanı - 1 yıl Önce

bu kadar zormu ya caydırıcı bir ceza kanun teklifi ile çıkartmak.siz bir hakime savcıya şiddet uygulayan vatandaş gördünüzmü.HADİ BİR UYGULASINLAR DA GÖRSÜNLER BAKALIM.BİZİM İNSANLARIMIZ CAYDIRICI TUTUKLAMA SÖZLÜ YADA FİZİKSEL ŞİDDETTE 3 YIL HAPİS CEZASI İLE BİR CEZALANDIRILSIN BAKALIM BAKIN O ZAMAN SAĞLIKTA ŞİDDET DURUYORMU DURMUYOR MU BOŞ İŞLER BUNLAR YOK PSİKOLOG YOK BASIN AÇIKLAMASI YOK KINAMA YETER ARTIK

fatih
fatih - 1 yıl Önce

ha haa yaaa başka bir arzunuz bu da resmen kendi başınızın çaresine bakınız psikoloji eğitimi alın judo karate öğrenin kendi kendinizi koruyun demek başka birşey değil

SIRADAKİ HABER