Hastane Kulisleri

Hastane Kulisleri

Burdur Devlet Hastanesi uzman hekimlerinin döner sermayede adaletsiz dağıtım ve yönetimle iletişim sorunları üzerine tayin isteyecek olmasıyla başlayan tartışma Burdur ve Ankara’nın gündemi oldu. Emin olduğum bir diğer konu da Burdur Valisinin konuya müdahil olduğu gerçeğidir.

Burdur Devlet hastanesinde uzman hekimlerin 32 si tayin istemiş ya da tayin isteyecek duruma gelmişse sıkıntı büyük demektir. İlk köşe yazımda sıkıntıları aktarmış, yetkilileri göreve davet etmiştik. Hekimler Tabip Odası yoluyla bir manifesto yayınlaması işin tuzu biberi olmuştu. İl Sağlık Müdürü Dr. Reha Sermet Aygören kendilerini savunacak açıklamalar yapmış ancak hekimler tatmin olmamıştı. Hatta yapılan açıklamaların iyi doktor, kötü doktor ayrımı yarattığına dikkat çekmişlerdi.

4 yıldır ilk toplantı

İl Sağlık Müdürü Dr Reha, önceki gün uzman hekimlerle bir toplantı yaptı. Uzman hekimler Dr Reha’nın uzmanlarla ilk toplantısı olduğunu öne sürüyor. Bize ulaşan kulis bilgilerine göre 3 saate varan toplantıda ateşin sönmediğini anlıyoruz. Uzman hekimler döner sermayeden çok doktorlara adil davranılması, yöneticilerin iletişim sorununu öne çıkardığı öğrenildi.

Hekimler mutsuz ve umutsuz.

Malzeme Alınmıyor

Uzmanların cerrahi branşlarda ameliyat malzemelerinin alınmadığı ve hastaların mağdur edildiği konusu öne çıkmış, mesai dışı poliklinik yapma önceliği acil hekimlerin olmasına rağmen uzman hekimlerin poliklinik yapmasının yanlış olduğu da vurgulanmış. İl dışına görevlendirmelerde hizmet yılına bakılmadan keyfi olarak cuma günü masai bitimine yakın tebligat yapılmasına da tepki koymuş uzman hekimler.

Dr Reha duygusal anlar yaşadı

Hekimlerin taleplerini dinleyen Dr Reha’nın duygusal anlar yaşadığı da öne sürüldü. Dr Reha döner sermaye için ayrı bir komisyon kurarak daha saydam bir anlayış sergileyelim dediği öğrenildi. Hatta bu ay döner sermaye payının yüksek olması da gündeme gelmiş. Uzman hekimler hasta sayısı ameliyat sayısı aynı olmasına rağmen geçen aya kıyasla iki kat döner sermaye tahakkuk etmesini de sorguladıkları öne sürüldü.

Çiçeği burnunda yeni Başhekim Dr Uğur Kesimal ve yardımcılarının da katıldığı toplantıda kim ne dedi?

Dr Reha’nın iletişim sorunu

Toplantıya katılan Burdur Devlet Hastanesinin en eski uzman hekimi Dr Feyzullah Turgut İl Sağlık Müdürü Dr Reha ya iletişim sorunu yaşatan birisisiniz dediği kulislere bomba gibi düştü. Dr Feyzullah Turgut’un Döner sermaye talebim yok bu konuda ne oluyorsa yukarıda Allah’a havale ediyorum. Bizi yaralayan en büyük sorun kapınıza kadar gelen doktorların sizinle görüşememesi sıkıntıların giderek büyümesi diye sert tavır koyduğu ve toplantıyı terk ettiği bilgisine ulaştık

30 yaşında başhekim

Toplantıda uzman hekimler görevine yeni başlayan 30 yaşındaki Başhekim Uğur Kesimal’a “Burdur Devlet Hastanesi ile ilgili bir hedefiniz nedir diye soru sormuşlar” Başhekim Dr Kesimal” yeni başladım göreve “ diye cevap verdiği konuşuluyor kulislerde.

Hatta Fizik Tedavi Uzmanı Dr İlkin Göker’in başhekimi kastederek atamalarda “liyakat dikkate alınmalı” dediği de kulislere yansıdı. Yeni Başhekim’in geldiği Antalya’dan iyi bir kişi olarak istihbarat aldım. İyi insan olmak farklı yönetim becerisi ise ayrı bir konu. Birçok sıkıntıyı kucağında bulan Başhekim’in nasıl bir strateji izleyeceği merak konusu

İşin özeti

Uzman hekimler liyakat istiyor, hekimler kendilerine değer verilmesini bekliyor, hekimler para değil adil dağılım istiyor, hekimler ameliyat malzemelerinin alınarak hasta mağduriyetinin giderilmesini istiyor. Kısaca hekimler aslında hasta mağdur olmasın istiyor.

Kaynak://www.bomba15.com-Hasan Güraksu

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şerife
Şerife - 13 ay Önce

Tunceli Devlet Hastanesinde yıllardır kimse döner sermaye alamıyor burada çalışan yakınlarımın söylediğine göre Dr.lar ameliyat etmek yerine elazığa sevk ediyorlar akşamları aydınlanma lambaları yanmadığı için ne sağlık personeli nede hastalar bahçeye çıkamıyorlar geçen gün sevk evrağımı hastane yönetimine imzalatmaya gittim saat 9'16 tek bir idareci ortada yok

Sağ Mem
Sağ Mem - 13 ay Önce

Olmaz ya oldu diyelim Sağlık Personeliyle de böyle bir toplantı yapıldı. Dr. ların başhekime yaptığı serzenişin daha az bir oranda yapılsa o personele ne soruşturmalar açılırdı. (Yazıdaki Dr ları tenkit etmiyorum haklı olarak sorunlarını konuşup iletebiliyorlar.) Neden biz de olmuyor.

SIRADAKİ HABER