Erdoğan’ın yeni yol haritası: Sürpriz değişiklikler geliyor

Erdoğan’ın yeni yol haritası: Sürpriz değişiklikler geliyor

31 Mart yerel seçimlerinde sert ve kutuplaştırıcı bir dil kullanan Cumhur İttifakı’nın 23 Haziran’da İstanbul’u kaybetmesi, AK Parti’nin erime sürecine girmesi olarak yorumlandı.

AK Parti’den istifa eden Ali Babacan’ın, yeni parti sinyaliyle birlikte, 60-65 milletvekilinin kurulacak partiye geçmesi gündemde. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabinede revizyona giderek bu tıkanıklığı aşmak isteyeceği ifade ediliyor. Yeni kabinede muhalefet partilerinden bazı isimlere de yer verileceği konuşuluyor.

ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILACAĞI İFADE EDİLİYOR
Kullandığı kutuplaştırıcı dil ile başta Ankara ve İstanbul olmak üzere birçok belediyeyi kaybeden AK Parti, dış politikada oluşturduğu düzensiz söylemlerle de sorunlar yaşıyor. Hem ülke içinde hem de ülke dışında gerçekleşen olaylar AK Parti’nin dağılma sürecine girmesi olarak yorumlanırken Erdoğan’ın bu durumu tersine çevirmek için önemli değişiklikler yapacağı ifade ediliyor. Kabinede sık sık sorunların yaşanması Erdoğan’ı kabine değişikliğine zorluyor.

SOYLU’NUN YERİNE AĞIRALİOĞLU MU?
Görevden alınacaklar listesinin başında ekonomik buhrandan çıkış yolu bulamayan hükümet, tabanında bile sert dille eleştirilen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yer alıyor. Seçim sürecinde vatandaşı kutuplaştıran ve tehditkâr bir dil kullanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da AK Parti’ye zarar verdiği, bu yüzden görevden alınması gerektiği dillendiriliyor. İYİ Parti Grup Başkan Vekili Yavuz Ağıralioğlu’nun ise ismi İçişleri Bakanlığı için anılıyor. Rusya’dan S-400 alınması, ABD ile ilişkilerin bozulması, Suriye’de belirsizlik içerisinde süren savaş hali, ekonomik kriz, İstanbul ve Ankara belediyelerinin CHP’ye geçmesi, kabinedeki bitmek bilmeyen sıkıntılar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yeni arayışlara itiyor.

BABACAN’LA YOL YÜRÜYECEKLER
Ankara’da konuşulan bir başka iddia da Ali Babacan’la ilgili. AK Parti milletvekillerinden 60-65 kişilik bir ekibin ayrılarak Ali Babacan’ın yeni kuracağı partiye geçebileceği belirtiliyor. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sessizliği de Ali Babacan’ın elini kuvvetlendiriyor.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 9 ay Önce

YENİ BİR DURUM KALDIMIY Kİ. SAYGILARIMLA.

muammer
muammer - 9 ay Önce

süleyman soyluyu alırsa demirtaşi cezaevinden çıkarasın bakan yapsın surekli kandırılıyor hayatının hatasını en başarılı bakan suleyman soylu

SIRADAKİ HABER