Diş Hekimliği 1 Yılda 4.900 Mezun Verdi. 1 Kişi Atandı

Artan üniversite sayısı ve kontenjanlar işsizliği de artırdı. Her yıl 4 bin 900 diş hekimi mezun oluyor. Sağlık Bakanlığı, 2019’da 1 atama yaptı. Türk Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Ataç, üniversite sayısındaki artış nedeniyle sağlık hizmetinde niteliğin düştüğünü söyledi.

Diş Hekimliği 1 Yılda 4.900 Mezun Verdi. 1 Kişi Atandı

Artan üniversite sayısı nedeniyle diş hekimliğinde de işsizlik sorunu çığ gibi büyüyor. Diş hekimliği öğrencileri, sosyal medyadan atama taleplerini “Diş hekimlerine kulak ver” mesajı ile paylaştı.

3 bin civarında diş hekimi, devlet hastanelerinde hizmet verebilmek için atama bekliyor. Artan kontenjanlar ve üniversite sayısı nedeniyle atama bekleyen diş hekimi sayısı da giderek yükseliyor. 2002’de 18 olan diş hekimliği fakültesi sayısı 84’e ulaştı. Her yıl 4 bin 900 diş hekimi mezun oluyor. Son yıllardaki atama sayıları ise mezunları istihdam etmekten çok uzak. Sağlık Bakanlığı, 2016’da 6, 2017’de 3, 2018’de 2, 2019’da 1 atama yaptı.

Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde 4. sınıfta okuyan Mert Yıldız, Aydınlık’a genç diş hekimlerinin karşı karşıya kaldığı işsizlik sorununu anlattı. Yıldız, “Üniversite sınavlarında yüksek puanlar alarak diş hekimliğini tercih eden öğrenciler, işsizlik tehlikesi altında. Maddi durumu yeterli değilse diş hekiminin dışarıdan ithal edilen malzemeleri edinip özel muayenehane açma imkanı yok. Sağlık hizmeti vermek istiyoruz ama atama yapılmıyor” dedi.

HOCALAR KAĞIT ÜSTÜNDE

Türk Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Atilla Ataç, artan fakülte ve kontenjanlarla ilgili sorunu defalarca yetkililere bildirdiklerini ancak bir sonuç alamadıklarını söyledi. Prof. Dr. Ataç, “Artan kontenjanlar hem işsizlik hem de sağlık hizmetinde niteliğin azalması anlamına geliyor. Diş hekimi, örneğin diş çekerken elin hareketlerini görerek öğrenir. Henüz öğretim üyesi vasfını almamış olan yeni mezunlar, açılan üniversitelerde hoca oluyor. Üniversite açılabilmesi için kâğıt üstünde görünen hocalar var. Oysa hoca orada yok, yeni mezunlar var” dedi.


MALZEME MASRAFLARI ÖĞRENCİNİN CEBİNDEN

Öğrenciler, 4’ncü sınıftan itibaren hasta bakmaya başlıyor. Bu sırada kullanılan eldiven, hasta önlüğü gibi malzemelerin ücreti pek çok üniversitede öğrenciden alınıyor. Mert Yıldız, “Yıllık 5 bin lirayı buluyor. Asgari ücretle geçinmeye çalışan öğrencilerin aileleri bu yükü kaldıramıyor. Masraflar arttıkça okulu bırakmak zorunda kalan arkadaşlarımız oluyor Örneğin ben 18 gün hasta bakıyorum. Kullandığım üç kutu eldivenin iki kutusunu ben almak durumundayım” dedi.

ARAŞTIRMAYA DA KAYNAK YOK

Türk Dişhekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Atilla Ataç, üniversite hastanelerinde döner sermayeye göre farklı uygulamalar olabildiğini söyledi. Ataç, “Biz Hacattepe Üniversite’nde öğrencilerin mümkün olan bütün malzemelerini vermeye çalışıyoruz. Üniversiteler bu sorunu çözemez, desteğe ihtiyaç var. Bir dolguya devlet 30 lira ödüyor oysa onun masrafı 50 lira. Yalnızca öğrencilerin masrafı meselesi değil, araştırma yapmak isteyen öğretim üyeleri de masrafları cebinden ödemek durumunda kalıyor” dedi.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Eski daire başkanı
Eski daire başkanı - 5 ay Önce

Ülkenin ücra köşelerinde hâlâ basit bir dolgunun yapılmadığı yerler var.Vatandas km öteye hastaneye gidiyor.Aile hekimlikleri bünyesinde aile diş hekimliği kurulsun 4000 kişi yerine 10000 kişiye 1 aile diş hekimi verilerek ülkenin ağız diş sağlığı sorunu bir nebze azalır

SELİMCAN
SELİMCAN - 5 ay Önce

BÖYLE GİDERSE DİŞ HEKİMLERİ DE İŞSİZ KALACAK. SAYGILARIMLA.

anne
anne - 5 ay Önce

gerçekten çok üzücü ilk 20 bine girerek zorlukla okul bitiren çocuklar evde bekliyor köreliyor. mezun sayısı her geçen gün artıyor. atama sayısı 6 dan yılda 2 ye hatta bire düştü.ama 2 yıllık diş teknisyenleri takır takır atanıyor.Bunlar klinik yardımcısı diye geçiyor. diş hekimi ataması yapılmıyor. yardımcısı niye atanıyor. Kpss puanı var çünkü. diş hekimliğinde ne puan ne bitirme notu, ne bitirdiği okul, ne bitirme derecesi hiç bişey yok. hac kurası gibi . yetkililer lütfen görün artık bu durumu. yeter her yere fakülte açmayın. şu gençleri bunalıma sokmadan istihdam sağlayın lütfen...

anlamaım 1 sayısın
anlamaım 1 sayısın - 5 ay Önce

nasıl 1 atama yaptı ozaman bızım ıle gelenler yurtdısından mı geldı

tuna
tuna - 5 ay Önce

ben olaya başka bir açıdan bakacağım. türkiyede tıp diş ecz mezunları atama yoluyla işe alınırken diğer bölüm mezunları neden kpss ile alınıyor. soruyorum

ANKARA
ANKARA - 5 ay Önce

Yeni Bakanımız tam bir HAYAL KIRIKLIĞI.

doğal
doğal - 5 ay Önce

bu haber doğru değil 2018 ve 2019 ilk defa atanan çok sayıda Diş hekimleri var gençleri yanıltmayın neyse gerçeği yazın

Duble işsiz okumuş
Duble işsiz okumuş - 5 ay Önce

Kimse kusura bakmasın öğretmenlik , diş hekimliği, hemşirelik vs üniverstesi okuyoruz diye atanacak iş garantisi olacak değil... Atanamayan öğretmen atanamayan hekim değil kpss ile o hakkı elde edememiş mezunuz hepimiz.


SIRADAKİ HABER